Simona Halep - Andrea Petkovic, 4-6, 6-4, 6-2 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Cincinnati. Simona Halep – Andrea Petkovic, scor 4-6, 6-4, 6-2

Cincinnati. Simona Halep – Andrea Petkovic, scor 4-6, 6-4, 6-2

12 afisari

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, vineri, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, pe sportiva germană Andrea Petkovic, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.

La finalul partidei de joi noapte, Simona Halep a declarat că este foarte obosită şi nu ştie cum a reuşit să se impună în faţa sportivei germane Andrea Petkovic, în întâlnirea din optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, dar a dorit foarte mult să câştige acest meci.

„A fost foarte dificil, nici nu ştiu cum am câştigat. Sunt foarte obosită, dar am vrut cu adevărat să câştig acest meci. Am luptat până la final şi sunt bucuroasă că am fost concentrată până la sfârşit. Poate că am vorbit prea mult cu mine însămi pe teren, dar mâine voi fi mai tăcută”, a declarat Halep, care este la două victorii de revenirea pe locul 2 WTA.

Partida a durat două ore şi 40 de minute.

Simona Halep, cap de serie numărul 3 şi locul 3 WTA, o va întâlni pe Andrea Petkovic (Germania), favorită 15 şi poziţia 17 în ierarhia mondială, în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati (SUA). Partida va avea loc în noaptea de joi spre vineri, în jurul orei 03:30.

Simona Halep - Andrea Petkovic

Simona Halep – Andrea Petkovic

Petkovic a învins-o, în turul doi, cu scorul de 5-7, 6-3, 6-3, după două ore şi 26 de minute, pe Camila Giorgi (Italia), locul 31 WTA.

Halep a trecut, în turul doi, cu scorul de 7-5, 5-7, 6-4, după două ore şi 51 de minute, de franţuzoaica Kristina Mladenovic, poziţia 40 în clasamentul mondial.

Simona Halep (23 de ani) şi Andrea Petkovic (27 de ani) s-au mai întâlnit de cinci ori, jucătoarea din Constanţa impunându-se în ultimele patru întâlniri.

Petkovic a câştigat meciul din calificările turneului de la Bucureşti, din 2009, scor 6-2, 7-6 (2), în timp ce Halep s-a impus în finala de Nurnberg (2013), scor 6-3, 6-3, în turul doi la Tokyo (2013), scor 7-6 (4), 6-3, în semifinale la Roland Garros (2014).