Simona Halep - Daria Gavrilova, scor 6-1, 6-2 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Cincinnati. Simona Halep – Daria Gavrilova, scor 6-1, 6-2

Cincinnati. Simona Halep – Daria Gavrilova, scor 6-1, 6-2

19 afisari

Simona Halep, numărul patru mondial, s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari, joi, după ce a dispus cu 6-1, 6-2 de australianca de origine rusă Daria Gavrilova.

Halep, finalistă la ediția de anul trecut a turneului, a confirmat forma bună prin care trece, încheind conturile în doar 53 de minute, după ce în optimi câștigase în 55 de minute meciul cu germanca Annika Beck (6-3, 6-1).

Românca, a treia favorită a turneului (dar cap de serie numărul doi, după retragerea Serenei Williams), a dominat clar primul set și a avut un moment de cumpănă în setul secund, când Gavrilova a reușit singurul său break, pentru 2-2, dar apoi Simona a câștigat din nou pe serviciul adversarei și nu a mai putut fi oprită.

Halep și Gavrilova (47 WTA) s-au mai înfruntat de trei ori până acum, scorul fiind favorabil româncei cu scorul de 3-1. Gavrilova a obținut singura sa victorie anul acesta în turul al doilea la Roma, cu 6-3, 4-6, 6-3, în timp ce Halep și-a luat revanșa la Montreal, cu 6-2, 6-3. Prima confruntare a avut loc anul trecut, la Indian Wells, Halep învingând în turul secund cu 2-6, 6-1, 6-2.

Halep și-a asigurat un cec de 58.390 dolari și 190 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi poloneza Agnieszka Radwanska (N. 5) sau britanica Johanna Konta (N. 10).

Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3, va evolua, azi, nu înainte de ora 20:00, cu Daria Gavrilova (Australia), locul 47 WTA, în optmile de finală ale turneului de la Cincinnati.

Simona Halep - Daria Gavrilova

Simona Halep – Daria Gavrilova

Venită din calificări, Gavrilova a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-2, pe Elina Svitolina (Ucraina), locul 19 WTA şi cap de serie numărul 17. La rândul ei, Halep a trecut de Annika Beck (Germania), locul 44 WTA, cu 6-3, 6-1.

Meciul dintre Halep şi Gavrilova este al doilea de pe arena centrală, după partida de pe tabloul masulin dintre Stan Wawrinka şi Grigor Dimitrov.
Cele două jucătoare s-au întâlnit ultima dată, luna trecută, în turul al doilea al turneului de la Montreal, când Halep a câştigat cu 6-2, 6-3. Anterior, ele au jucat de două ori, obţinând o victorie fiecare.

La ediţia precedentă a turneului de la Cincinnati, Halep a disputat finala, pierdută în faţa Serenei Williams, care nu participă la competiţia din acest an.