Acasa Sport-AutoSport Circa 25 de meciuri de la Cupa Mondiala vor fi filmate 3D. Vezi aici si programul complet al partidelor

Circa 25 de meciuri de la Cupa Mondiala vor fi filmate 3D. Vezi aici si programul complet al partidelor

scris de Ziua Veche
2 afisari

 

Circa 25 de meciuri care se vor disputa in cadrul Cupei Mondiale din 2010 vor fi filmate 3D pentru prima oara, potrivit unui anunt in acest sens facut de FIFA, informeaza BBC News Online, citat de Mediafax.




Initial, imaginile vor fi prezentate in cadrul unor evenimente publice organizate in sapte orase din lume, dar si sub forma unui film. Analistii considera ca tehnologia aceasta este pe punctul de a deveni „mainstream” si apreciaza ca World Cup ar putea juca un rol important in consacrarea acesteia.

 

Componenta grupelor Cupei Mondiale de fotbal din 2010 care se desfasoara in perioada 11 iunie – 11 iulie:

 

Grupa A: Africa de Sud, Mexic, Uruguay, Franta

Grupa B: Argentina, Nigeria, Coreea de Sud, Grecia

Grupa C: Anglia, SUA, Algeria, Slovenia

Grupa D: Germania, Australia, Serbia, Ghana

Grupa E: Olanda, Danemarca, Japonia, Camerun

Grupa F: Italia, Paraguay, Noua Zeelanda, Slovacia

Grupa G: Brazilia, Coreea de Nord, Coasta de Fildes, Portugalia

Grupa H: Spania, Elvetia, Honduras, Chile. 

Programul partidelor:

Grupa A

Vineri, 11 iunie

Meciul 1: Africa de Sud – Mexic (meciul de deschidere al competitiei, Johannesburg/Soccer City, ora locala 17.00);

Meciul 2: Uruguay – Franta (Cape Town, ora locala 21.30).

Miercuri, 16 iunie

Meciul 17: Africa de Sud – Uruguay (Pretoria, ora 21.30).

Joi, 17 iunie

Meciul 18: Franta – Mexic (Polokwane, ora 21.30).

Marti, 22 iunie

Meciul 34: Franta – Africa de Sud (Bloemfontein, ora 17.00);

Meciul 33: Mexic – Uruguay (Rustenburg, ora 17.00).

Grupa B

Sambata, 12 iunie

Meciul 3: Argentina – Nigeria (Johannesburg/Ellis-Park, ora 17.00);

Meciul 4: Coreea de Sud – Grecia (Port Elizabeth, ora 14.30).

Joi, 17 iunie

Meciul 19: Grecia – Nigeria (Bloemfontein, ora 17.00);

Meciul 20: Argentina – Coreea de Sud (Johannesburg/Soccer City, ora 14.30)

Marti, 22 iunie

Meciul 35: Nigeria – Coreea de Sud (Durban, ora 21.30);

Meciul 36: Grecia – Argentina (Polokwane, ora 21.30).

Grupa C

Sambata, 12 iunie

Meciul 5: Anglia – SUA (Rustenburg, ora 21.30).

Duminica, 13 iunie

Meciul 6: Algeria – Slovenia (Polokwane, ora 14.30).

Vineri, 18 iunie

Meciul 22: Slovenia – SUA (Johannesburg/Ellis-Park, ora 17.00);

Meciul 23: Anglia – Algeria (Cape Town, ora 21.30).

Miercuri, 23 iunie

Meciul 38: SUA – Algeria (Pretoria, ora 17.00);

Meciul 37: Slovenia – Anglia (Port Elizabeth, ora 17.00).

Grupa D

Duminica, 13 iunie

Meciul 7: Germania – Australia (Durban, ora 21.30)

Meciul 8: Serbia – Ghana (Pretoria, ora 17.00);

Vineri, 18 iunie

Meciul 21: Germania – Serbia (Port Elizabeth, ora 14.30).

Sambata, 19 iunie

Meciul 24: Ghana – Australia (Rustenburg, ora 17.00).

Miercuri, 23 iunie

Meciul 39: Australia – Serbia (Nelspruit, ora 21.30);

Meciul 40: Ghana – Germania (Johannesburg/Soccer City, ora 21.30).

Grupa E

Luni, 14 iunie

Meciul 9: Olanda – Danemarca (Johannesburg/Soccer City, ora 14.30);

Meciul 10: Japonia – Camerun (Bloemfontein, ora 17.00).

Sambata, 19 iunie

Meciul 25: Olanda – Japonia (Durban, ora 14.30);

Meciul 26: Camerun – Danemarca (Pretoria, ora 21.30).

Joi, 24 iunie

Meciul 44: Camerun – Olanda (Cape Town, ora 21.30);

Meciul 43: Danemarca – Japonia (Rustenburg, ora 21.30).

Grupa F

Luni, 14 iunie

Meciul 11: Italia – Paraguay (Cape Town, ora 21.30).

Marti, 15 iunie

Meciul 12: Noua Zeelanda – Slovacia (Rustenburg, ora 14.30).

Duminica, 20 iunie

Meciul 27: Slovacia – Paraguay (Bloemfontein, ora 14.30);

Meciul 28: Italia – Noua Zeelanda (Nelspruit, ora 17.00).

Joi, 24 iunie

Meciul 42: Paraguay – Noua Zeelanda (Polokwane, ora 17.00);

Meciul 41: Slovacia – Italia (Johannesburg/Ellis-Park, ora 17.00).

Grupa G

Marti, 15 iunie

Meciul 13: Coasta de Fildes – Portugalia (Port Elizabeth, ora 17.00);

Meciul 14: Brazilia – Coreea de Nord (Johannesburg/Ellis-Park, ora 21.30).

Duminica, 20 iunie

Meciul 29: Brazilia – Coasta de Fildes (Johannesburg/Soccer City, ora 21.30).

Luni, 21 iunie

Meciul 30: Portugalia – Coreea de Nord (Cape Town, ora 14.30).

Vineri, 25 iunie

Meciul 46: Coreea de Nord – Coasta de Fildes (Nelspruit, ora 17.00);

Meciul 45: Portugalia – Brazilia (Durban, ora 17.00).

Grupa H

Miercuri, 16 iunie

Meciul 15: Honduras – Chile (Nelspruit, ora 14.30);

Meciul 16: Spania – Elvetia (Durban, ora 17.00).

Luni, 21 iunie

Meciul 31: Chile – Elvetia (Port Elizabeth, ora 17.00);

Meciul 32: Spania – Honduras (Johannesburg/Ellis-Park, ora 21.30).

Vineri, 25 iunie

Meciul 48: Elvetia – Honduras (Bloemfontein, ora 21.30);

Meciul 47: Chile – Spania (Pretoria, ora 21.30).

Programul optimilor de finala:

Sambata, 26 iunie

Meciul 49: Echipa de pe locul 1 in grupa A – locul 2 in grupa B (Port Elizabeth, ora 17.00);

Meciul 50: Locul 1 in grupa C – locul 2 in grupa D (Rustenburg, ora 21.30).

Duminica, 27 iunie

Meciul 51: Locul 1 in grupa D – locul 2 in grupa C (Bloemfontein, ora 17.00);

Meciul 52: Locul 1 in grupa B – locul 2 in grupa A (Johannesburg/Soccer City, ora 21.30).

Luni, 28 iunie

Meciul 53: Locul 1 in grupa E – locul 2 in grupa F (Durban, ora 17.00);

Meciul 54: Locul 1 in grupa G – locul 2 in grupa H (Johannesburg/Ellis-Park, ora 21.30).

Marti, 29 iunie

Meciul 55: Locul 1 in grupa F – locul 2 in grupa E (Pretoria, ora 17.00);

Meciul 56: Locul 1 in grupa H – locul 2 in grupa G (Cape Town, ora 21.30).

Programul sferturilor de finala:

Vineri, 2 iulie

Meciul 57: Castigatoarea meciului 53 – Castigatoarea meciului 54 (Port Elizabeth, ora 17.00);

Meciul 58: Castigatoarea meciului 49 – Castigatoarea meciului 50 (Johannesburg/Soccer City, ora 21.30).

Sambata, 3 iulie

Meciul 59: Castigatoarea meciului 52 – Castigatoarea meciului 51 (Cape Town, ora 17.00);

Meciul 60: Castigatoarea meciului 55 – Castigatoarea meciului 56 (Johannesburg/Ellis-Park, ora 21.30).

Programul semifinalelor:

Marti, 6 iulie

Meciul 61: Castigatoarea meciului 58 – Castigatoarea meciului 57 (Cape Town, ora 21.30).

Miercuri, 7 iulie

Meciul 62: Castigatoarea meciului 59 – Castigatoarea meciului 60 (Durban, ora 21.30).

FINALA MICA se va disputa sambata, 10 iulie, la Port Elizabeth, de la ora locala 21.30, intre invinsa din meciul 61 si invinsa din meciul 62.

FINALA MARE a turneului din Africa de Sud va avea loc duminica, 11 iulie, la Johannesburg/Soccer City, de la ora 21.30, intre castigatoarea meciului 61 si castigatoarea meciului 62.

Meciurile pot fi urmarite pe programele TVR 1, TVR 2 si Telesport. Ora Africii de Sud coincide cu cea a Romaniei.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult