CM 2014: Programul complet, rezultate clasamentul din grupe | Ziua Veche
Acasa rss 1asig CM 2014: Programul complet, rezultatele şi clasamentul din grupe

CM 2014: Programul complet, rezultatele şi clasamentul din grupe

scris de Z.V.
1 afisari

Campionatul Mondial din Brazilia a debutat cu o victorie a țării gazdă în meciul de deschidere, 3-1 cu Croația 32 de echipe de pe glob se lupta pentru cel mai important trofeu din lume. În faza grupelor vor avea loc 48 de partide, programate între 12 iunie și 26 iunie.

Campionatul Mondial de fotbal 2014.

Campionatul Mondial de fotbal 2014.

Campionatul Mondial de Fotbal 2014. Partidele de la CM vor avea loc pe 12 stadioane, în 12 orașe. Faza eliminatorie va începe cu optimile, pe 28 iunie, la Belo Horizonte. Între 28 iunie și 1 iulie vom afla sfert-finalistele, care se vor duela pentru un loc în careul de ași între 4 și 5 iulie.

Semifinalele au loc pe 8 și 9 iulie, la Belo Horizonte și Sao Paulo, iar finala este la Rio de Janeiro, pe 13 iulie. Meciul pentru locul 3 va avea loc la Brasilia, pe 12 iulie

Program:

Sâmbătă, 21 iunie

Argentina – Iran, la Belo Horizonte, 19:00
Germania – Ghana, la Fortaleza, 22:00

Duminică, 22 iunie

Nigeria – Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba, 01:00
Belgia – Rusia, la Rio de Janeiro, 19:00
Coreea de Sud – Algeria, la Porto Alegre, 22:00

Luni, 23 iunie

SUA – Portugalia, la Manaus, 01:00
Australia – Spania, la Curitiba, 19:00
Olanda – Chile, la Sao Paulo, 19:00
Croaţia – Mexic, la Recife, 23:00
Camerun – Brazilia, la Brasilia, 23:00

Marți,24 iunie

Italia – Uruguay, la Natal, 19:00
Costa Rica – Anglia, la Belo Horizonte, 19:00
Japonia – Columbia, la Cuiaba, 23:00
Grecia – Coasta de Fildeş, la Fortaleza, 23:00

Miercuri, 25 iunie

Nigeria – Argentina, la Porto Alegre, 19:00
Bosnia-Herţegovina – Iran, la Salvador, 19:00
Honduras – Elveţia, la Manaus, 23:00
Ecuador – Franţa, la Rio de Janeiro, 23:00

Joi, 26 iunie

SUA – Germania, la Recife, 19:00
Portugalia – Ghana, la Brasilia, 19:00
Algeria – Rusia, la Curitiba, 23:00
Coreea de Sud – Belgia, la Sao Paulo, 23:00

PROGRAMUL ȘI REZULTATELE GRUPELOR

Grupa A: Brazilia, Croația, Mexic, Camerun

12 iunie: Brazilia – Croaţia 3-1
Au marcat:
Neymar (29, 71-penalty), Oscar (90+1) / Marcelo (11-autogol)
13 iunieMexic – Camerun 1-0 A marcat: O. Peralta (61)
17 iunie: Brazilia – Mexic 0-0 (

19 iunie: Camerun – Croaţia 0-4 Au marcat: Olic (11), Perisic (48), Mandzukic (61, 73)

23 iunie: Camerun – Brazilia, la Brasilia, 23:00
23 iunie: Croaţia – Mexic, la Recife, 23:00

GRUPA A M V E Î G.M. G.P. P
Brazilia 2 1 0 0 3 1 4
Mexic 2 1 0 0 1 0 4
Croația 2 1 0 1 5 3 3
Camerun 2 0 0 2 0 5 0

Grupa B: Spania, Olanda, Chile, Australia

13 iunie: Spania – Olanda 1-5 Au marcat: Xabi Alonso (27-penalty) / Van Persie (44 și 72), Robben (53 și 80), De Vrij (64)

14 iunieChile – Australia 3-1 Au marcat: Alexis Sanchez (12), Valdivia (14), Beausejour (90+2) / Cahill (35)

18 iunie: Australia – Olanda 2-3 Au marcat: Cahill (21), Jedinak (55-pen.) / Robben (20), Van Persie (58), Depay (69)

18 iunie: Spania – Chile 0-2
Au marcat: Vargas (19), Aranguiz (42)

23 iunie: Australia – Spania, la Curitiba, 19:00
23 iunie: Olanda – Chile, la Sao Paulo, 19:00

GRUPA B M V E Î G.M. G.P P
Olanda 2 2 0 0 8 3 6
Chile 2 2 0 0 5 1 6
Australia 2 0 0 2 3 6 0
Spania 2 0 0 2 1 7 0

Grupa C: Columbia, Grecia, Coasta de Fildeș, Japonia

14 iunieColumbia – Grecia 3-0
Au marcat: Armero (5), T. Gutierrez (58), J. Rodriguez (90+3)

15 iunieCoasta de Fildeş – Japonia 2-1
Au marcat:
Bony (64), Gervinho (66) / Honda (16)
19 iunieColumbia – Coasta de Fildeş 2-1 Au marcat: James Rodriguez (64), Quintero (70) / Gervinho (74)

20 iunie: Japonia – Grecia 0-0

24 iunie: Japonia – Columbia, la Cuiaba, 23:00

24 iunie: Grecia – Coasta de Fildeş, la Fortaleza, 23:00

GRUPA C M V E Î G.M. G.P. P
Columbia 2 2 0 0 5 1 6
Coasta de Fildeș 2 1 0 1 3 3 3
Japonia 2 0 1 1 1 2 1
Grecia 2 0 1 1 0 3 1

Grupa D: Uruguay, Costa Rica, Anglia, Italia

14 iunie: Uruguay – Costa Rica 1-3
Au marcat: Cavani (24 – penalty) / Campbell (54), O. Duarte (57), Urena (84)

15 iunie: Anglia – Italia 1-2
Au marcat: Sturridge (37) / Marchisio (35), Balotelli (51)

19 iunie: Uruguay – Anglia 2-1 Au marcat: Luis Suarez (39, 85) / Rooney (76)

20 iunie: Italia – Costa Rica 0-1
A marcat: B. Ruiz (44)

24 iunie: Italia – Uruguay, la Natal, 19:00

24 iunie: Costa Rica – Anglia, la Belo Horizonte, 19:00

GRUPA D M V E Î G.M. G.P. P
Costa Rica 2 2 0 0 4 1 6
Italia 2 1 0 1 2 2 3
Uruguay 2 1 0 1 3 4 3
Anglia 2 0 0 2 2 4 0

Grupa EElveția, Ecuador, Franța, Honduras

15 iunie: Elveţia – Ecuador 2-1
Au marcat: Mehmedi (48), Seferovic (90+3) / Valencia (22)

15 iunieFranţa – Honduras 3-0 Au marcat: Benzema (44-penalty, 71), Valladares (48-autogol)

20 iunie: Elveţia – Franţa 2-5
Au marcat: Dzemaili (81), Xhaka (87) / Giroud (17), Matuidi (18), Valbuena (40), Benzema (67), Sissoko (73)

21 iunie: Honduras – Ecuador 1-2 (
Au marcat: Costly (30) / Enner Valencia (34, 65)

25 iunie: Honduras – Elveţia, la Manaus, 23:00

25 iunie: Ecuador – Franţa, la Rio de Janeiro, 23:00

GRUPA E M V E Î G.M. G.P. P
Franța 2 2 0 0 8 2 6
Ecuador 2 1 0 1 3 3 3
Elveția 2 1 0 1 4 6 3
Honduras 2 0 0 2 1 5 0

Grupa F: Argentina, Bosnia-Herzegovina, Iran, Nigeria

16 iunie: Argentina – Bosnia-Herţegovina 2-1 Au marcat: Kolasinac (3-autogol), Messi (65) / Ibisevic (84)

16 iunie: Iran – Nigeria 0-0

21 iunie: Argentina – Iran, la Belo Horizonte, 19:00

22 iunie: Nigeria – Bosnia-Herţegovina, la Cuiaba, 01:00

25 iunie: Nigeria – Argentina, la Porto Alegre, 19:00

25 iunie: Bosnia-Herţegovina – Iran, la Salvador, 19:00

GRUPA F M V E Î G.M. G.P. P
Argentina 1 1 0 0 2 1 3
Iran 1 0 1 0 0 0 1
Nigeria 1 0 1 0 0 0 1
Bosnia 1 0 0 1 1 2 0

Grupa G: Germania, Portugalia, Ghana, Statele Unite

16 iunie: Germania – Portugalia 4-0
Au marcat: T. Muller (11-penalty, 45+1, 78), Hummels (32)

17 iunie: Ghana – SUA 1-2 Au marcat: A. Ayew 82 / Dempsey 1, Brooks 85

21 iunie: Germania – Ghana, la Fortaleza, 22:00

23 iunie: SUA – Portugalia, la Manaus, 01:00

26 iunie: SUA – Germania, la Recife, 19:00

26 iunie: Portugalia – Ghana, la Brasilia, 19:00

GRUPA G M V E Î G.M. G.P. P
Germania 1 1 0 0 4 0 3
SUA 1 1 0 0 2 1 3
Ghana 1 0 0 1 1 2 0
Portugalia 1 0 0 1 0 4 0


Grupa H:
Belgia, Algeria, Rusia, Coreea de Sud

17 iunie: Belgia – Algeria 2-1
Au marcat: Fellaini (70), Mertens (79) / Feghouli (24 pen.)

18 iunie: Rusia – Coreea de Sud 1-1 Au marcat: Kerzhakov (78) / Lee Keun-Ho (68)

22 iunie: Coreea de Sud – Algeria, la Porto Alegre, 22:00

22 iunie: Belgia – Rusia, la Rio de Janeiro, 19:00

26 iunie: Algeria – Rusia, la Curitiba, 23:00

26 iunie: Coreea de Sud – Belgia, la Sao Paulo, 23:00

GRUPA H M V E Î G.M. G.P. P
Belgia 1 1 0 0 2 1 3
Coreea de Sud 1 0 1 0 1 1 1
Rusia 1 0 1 0 1 1 1
Algeria 1 0 0 1 2 0

.

1 comentariu

UnUL 22-06-2014 - 00:20

Încă un meci frumos. Bravo ghanezilor !

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult