Acasa Sport-AutoSport CM fotbal 2014, optimi. Brazilia – Chile (video live)

CM fotbal 2014, optimi. Brazilia – Chile (video live)

scris de Z.V.
10 afisari

Brazilia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie) după ce a învins Chile cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, sâmbătă, pe stadionul ”Mineirao” din Belo Horizonte. După 120 de minute scorul a fost egal, 1-1.

VEZI AICI REZUMATUL VIDEO AL PARTIDEI BRAZILIA – CHILE

Brazilia şi Chile vor disputa, sâmbătă, la Belo Horizonte (19:00, ora României), primul meci din optimile de finală ale Cupei Mondiale din Brazilia.

CM fotbal 2014, optimi. Brazilia - Chile (video live)

CM fotbal 2014, optimi. Brazilia - Chile (video live)

Brazilia a eliminat Chile de trei ori la Cupa Mondială până acum. Selecao a învins echipa chiliană în semifinalele turneului găzduit chiar de Chile, în 1962, în optimile ediţiei din Franţa 1998 şi tot în optimi la ediţia precedentă, din Africa de Sud 2010.

Cele două echipe s-au întâlni de 68 de ori, iar Brazilia a obţinut 48 de victorii. Chile a înregistrat doar 7 succese, iar 13 partide s-au încheiat la egalitate.  Atacantul brazilian Neymar şi atacantul chilian Alexis Sanchez sunt coechipieri la FC Barcelona şi prieteni apropiaţi. Ultimul duel dintre cele două formaţii s-a disputat pe 19 noiembrie, la Toronto (Canada), când Brazilia câştiga cu scorul de 2-1. Interesant că primele două optimi ale CM 2014 sunt integral sud-americane.

Până în această fază, Brazilia a trecut cu 3-1 de Croaţia, a remizat cu Mexicul (0-0) şi a învins Camerunul cu 4-1. Chile s-a clasat pe locul secund în Grupa B, după 3-1 cu Australia, 2-0 cu campioana mondială Spania şi 0-2 cu Olanda. Selecţionata ”auriverde”, condusă de Luiz Felipe Scolari, vizează cucerirea celui de-al şaselea titlu, chiar pe teren propriu, dar primul obstacol, ”La Roja”, este unul dificil, mai ales că brazilienii nu au arătat până acum o formă deosebită. Brazilia are de partea sa statistica, învingând în nouă din ultimele zece confruntări.

Chilianul Arturo Vidal va reveni în prima echipă după ce a lipsit la meciul cu Olanda.  Scolari va începe cu Fernandinho în locul lui Paulinho, iar atacul va fi neschimbat, cu tridentul Hulk, Fred, Neymar. Partida de pe stadionul ”Mineirao” (58.170 locuri) va fi arbitrată de englezul Howard Webb, cel care a condus finala CM 2010.

Echipele probabile:

Brazilia: 12. Julio Cesar – 2. Daniel Alves, 3. Thiago Silva, 4. David Luiz, 6. Marcelo – 5. Fernandinho, 11. Oscar, 17. Luiz Gustavo – 7. Hulk, 9. Fred, 10. Neymar

Selecţioner: Luiz Felipe Scolari

Chile: 1. Claudio Bravo – 17. Gary Medel, 5. Francisco Silva, 18. Gonzalo Jara – 4. Mauricio Isla, 20. Charles Aranguiz, 21. Marcelo Diaz, 8. Arturo Vidal, 2. Eugenio Mena – 7. Alexis Sanchez, 11. Eduardo Vargas

Selecţioner: Jorge Sampaoli

17 comentarii

pathfinder 28-06-2014 - 19:37

Hai Chile!

Antibasistul 28-06-2014 - 19:57

Cît e scorul?

ValVerde 28-06-2014 - 20:00

1:1 la pauza

urbos 29-06-2014 - 01:30

Chiar tineai cu Chile sau te-a apucat dupa ce-am zis io ca o sa castige Brazilia, ca la cat esti de dobitoaca, te vad in stare. Hahaha!
Dar oricum, iar ai luat muye.

CONGO 29-06-2014 - 03:27

Nah, zicea ca sa-i aduca ospataru un ardei iute la ciorba aia, da repedea, pana nu se raceste.

pathfinder 30-06-2014 - 11:26

„Chiar tineai cu Chile sau te-a apucat dupa ce-am zis io ca o sa castige Brazilia”

1. Bai diliule tu faci diferenta intre un forum si viata reala?
Exista o linie de demarcatie intre ele in capu’ tau ala bolnav?

2. Da, mi-a placut Chile in toate meciurile pe care le-au jucat.
Brazilia nu mi-a placut deloc pana acum.

„Dar oricum, iar ai luat muye.”
Asta numai tu poti sa o intelegi.
E clar ca ceva e putred in tartacuta acolosa la tine…

urbos 30-06-2014 - 12:39

Da, dar totusi labagiul nu intelege ca doar l-am intrebat, iar reactia lui arata ca-i clara situatia. Hahahaha!

pathfinder 30-06-2014 - 14:08

Ce reactie vrei mai bolnavule?
Tu chiar nu faci nici o deosebire intre lumea reala si cea virtuala?
Si cand te trimiteam la psihiatru te invarteai ca javra in jurul rahatului…

urbos 30-06-2014 - 14:13

Adica ce scrii tu tampo p-aici, nu are nici o legatura cu realitatea? Bun asa!
Dar de ce esti asa isterica tampo? Hahaha!

pathfinder 30-06-2014 - 14:20

Bai tampitule, tu confunzi lumea reala si interactiunile din lumea reala cu cea virtuala:
„…te-a apucat dupa ce-am zis io ca o sa castige Brazilia…”

Asta nu e semn de sanatate mintala…

Macar ai inteles la ce fac referire sau o tot freci ca asta ti-e stilul? 🙂

urbos 30-06-2014 - 14:28

Pai io ce spuneam tampito? Cum sa fii zdravan la cap, daca te apuci sa tii cu Chile, doar pentru ca am zis io ca o sa castige Brazilia? Hahaha!
In orice caz, inteleg ca pe forum nu esti tu, tu esti in lumea reala, aici scrie o personalitate de- matale, virtuala. Acum cu cine vorbesti?

pathfinder 30-06-2014 - 14:35

Bai tampila, ti-am raspuns la nedumerirea asta…

„2. Da, mi-a placut Chile in toate meciurile pe care le-au jucat.
Brazilia nu mi-a placut deloc pana acum.”

Pe cale de consecinta, da, am tinut cu Chile.
Care, in umila mea parere, meritau sa mearga mai departe.

N-are a face, mai bolnavule, ce spui „tu” sau alte personalitati idioate de-ale tale.

De aia te si intrebam:
„1. Bai diliule tu faci diferenta intre un forum si viata reala?
Exista o linie de demarcatie intre ele in capu’ tau ala bolnav?”

Daca nici acu’ n-ai inteles bea o cafea.
Sau o vodka!
I rest my case…

urbos 30-06-2014 - 14:39

Ma cacareaza, daca vrei sa spui ceva, spune! Ia explica diferenta dintre forum si viata reala. Incearca in propozitii scurte, ca stiu ca te exprimi cu greutate. Ia-o pe puncte, iti dau voie.

pathfinder 30-06-2014 - 14:58

Dai sau nu dai tu voie ceva pe forum?!? 🙂
Apai vezi ca esti bolnav?

Revenind…
Ti-am explicat deja, daca nu ai intels atunci e problema ta.
Mie mi-e clar ca nu faci diferenta intre lumea virtuala si cea reala.

Cum pana mea ti-o fi venit ideea de la 29-06-2014 at 01:30 numai mintea ta bolnava poate intelege.
ninooo-ninoooooo-ninooooooooo

urbos 30-06-2014 - 15:05

Cum mi-a venit? Pai, de exemplu vad ca strangi citate din textele mele si le pui pe forum. Sau in discutii te legi ca tampita de un cuvintel si-o tii gaia matu o zi intreaga. Zi si tu acuma gloabo, cum sa nu ma gandesc ca esti atat de proasta incat sa strigi „hai Chile” doar pentru ca am zis eu c-o sa castige Brazila?
Recunoaste ca ai copiat mesajul ala unde ziceam ca Brazilia va castiga si-l tii la pastrare. Este? Hahahaha!

pathfinder 30-06-2014 - 15:23

🙂
Esti diliu…

UnUL 29-06-2014 - 07:23

Era cât pe-aici să fie eliminată Brazilia, și atunci era faliment total pentru țara organizatoare. Și în plus reîncepeau mișcările de stradă. Au fost salvați în ultima clipă.

Comments are closed.