CM fotbal 2014, optimi. Columbia - Uruguay, scor 2-0 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport CM fotbal 2014, optimi. Columbia – Uruguay, scor 2-0 (video)

CM fotbal 2014, optimi. Columbia – Uruguay, scor 2-0 (video)

5 afisari

Echipa Columbiei s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), după ce a învins formația Uruguayului cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă, pe stadionul ”Maracana” din Rio de Janeiro, în optimile de finală ale competiției.

Omul meciului a fost, indiscutabil, tânărul James Rodriguez (va împlini 23 de ani pe 12 iulie), jucătorul lui AS Monaco marcând ambele goluri, în min. 28 și 50.

Columbia a controlat jocul autoritar, ”celeștii” mulțumindu-se cu un joc de apărare solid. Din această încleștare nu au rezultat prea multe ocazii de gol, prima fiind cea a lui Zuniga (12), care a tras de la aproape 30 de metri, dar Muslera a respins cu dificultate.

”Los Cafeteros” au deschis scorul în minutul 28, printr-o execuție de excepție a decarului James Rodriguez: stop pe piept și șut din vole sub transversala porții lui Muslera, 1-0. Rodriguez a devenit primul jucător care înscrie în primele patru meciuri ale turneului final, după Rivaldo și Ronaldo pentru Brazilia, la CM 2002.

Uruguay a reacționat și a ieșit mai mult la joc, având o situație notabilă, însă din fază fixă, o lovitură liberă executată de Cavani peste poarta lui Ospina (33).

Columbia și-a majorat avantajul la scurt timp după pauză, după o fază splendidă de atac: Armero a centrat în careu, Cuadrado a întors mingea, iar James Rodriguez a reluat simplu în plasă: 2-0 (50). Rodriguez a devenit astfel golgheterul la zi al competiției din Brazilia, cu 5 goluri.

Dubla campioană mondială a fost nevoită să iasă la joc, iar prima situație a echipei antrenate de Tabarez a venit în minutul 56, un șut de la distanță al lui Alvaro Gonzalez, fără prea mari probleme pentru Ospina. Apoi, Cristian Rodriguez l-a întins serios pe Ospina (64), cu un șut din afara careului. Același Cristian Rodriguez a fost protagonistul fazei următoare a uruguayenilor, dar șutul său a fost blocat de Yepes (69). Columbienii au cedat posesia și s-au retras în propria jumătate, iar Stuani i-a dat emoții lui Ospina (74). Portarul columbian a fost apoi providențial față în față cu Maxi Pereira (79). Ospina s-a mai remarcat la șutul lui Cavani (84).

Columbia s-a calificat meritat în sferturi, acolo unde va întâlni echipa gazdă, Brazilia, care a obținut cu mari emoții biletul pentru această fază a competiției.

Uruguay, campioana en titre a Americii de Sud, părăsește competiția după o prestație sub așteptări, semifinalista ediției trecute fiind amintită mai mult pentru eșecul din grupă cu Costa Rica (1-3) și pentru incidentul provocat de atacantul Luis Suarez, care l-a mușcat de umăr pe italianul Giorgio Chiellini.

VEZI AICI REZUMATUL VIDEO AL MECIULUI DINTRE COLUMBIA – URUGUAY

Columbia – Uruguay  este cea mai așteptată partida din această fază a Campionatului Mondial  si  va fi transmisa în direct pe TVR 1 si TVR HD, cu începere de la ora 23:00, ora României.

CM fotbal 2014, optimi. Columbia - Uruguay

Uruguay a avut o grupă infernală, cu Anglia, Italia și Costa Rica. Și turneul a început cum nu se putea mai rău pentru sudamericani, înfrangere, 1-3, cu echipa considerată outsidera grupei, Costa Rica. În cel de-al doilea meci a revenit Luis Suarez, iar atacantul lui Liverpool a înscris o dublă împotriva Angliei și Uruguay se impunea cu 2-1. În ultima partidă din grupă, celestii întâlneau Italia și aveau doar varianta victoriei pentru a se califica. Și golul izbăvitor a venit de la fundașul lui Atletico Madrid, Diego Godin. Uruguay s-a calificat în “optimi”, însă, acolo nu va fi și Luis Suarez. Temperamentalul atacant a fost suspendat drastic de FIFA după ce l-a mușcat pe Giorgio Chiellini și a părăsit turneul final.

Columbia a defilat în grupa ei din care au mai facut parte Grecia, Coasta de Fildeș și Japonia. Columbienii au bifat trei victorii din trei meciuri, au înscris de nouă ori (o medie de trei goluri pe meci) și au egalat cea mai bună performanță la un Mondial, optimi de finală, reușită în 1990. James Rodriguez a fost unul dintre cei mai buni jucători de la acest Campionat Mondial și de la el se așteapta o calificare istorică. 38 de întâlniri directe au fost între cele două reprezentative, Uruguay impunându-se în 18 dintre ele, în timp ce, Columbia a câștigat 11, iar nouă partide s-au încheiat la egalitate.