Acasa Sport-AutoSport Copa del Rey. Villarreal – Barcelona, scor 1-3 (video)

Copa del Rey. Villarreal – Barcelona, scor 1-3 (video)

11 afisari

Barcelona a învins în deplasare pe Villareal, scor 3-1, în a doua manșă a semifinalei Cupei Spaniei după ce în tur reușise același scor pe Nou Camp.

Pentru FC Barcelona au marcat Neymar ‘3, ’88, Luis Suarez ’73, în timp ce pentru Villarreal a înscris Dos Santos ’39. În tur, FC Barcelona s-a impus, scor 3-1.

Luis Suarez da semne ca ar putea ajunge la varful de forma pe care l-a atins la Liverpool. Atacantul Barcelonei a marcat si in returul cu Villarreal, meci in care catalanii s-au impus cu 3-1. In tur, catalanii au castigat tot cu 3-1. Suarez a inceput titular, in aceeasi linie cu celelate doua „guri de foc”, Messi si Nemyar. Brazilianul a deschis scorul in minutul 3, dar Dos Santos a egalat in minutul 39 si le-a oferit fanilor o farama de speranta.

Calculele despre echipa finalista s-au incheiat insa in minutul 65, cand Pina a fost eliminat. De mai bine de un an, Barcelona a castigat de fiecare data cand adversarii au ramas in inferioritate numerica, adica 13 partide consecutive.

In minutul 73, Suarez si-a adus echipa in avantaj. A fost cel de-al treilea meci consecutiv in care uruguayanul a inscris. Este pentru prima data de la transferul la Barcelona cand leaga 3 meciuri in care marcheaza. Neymar a facut „dubla” in minutul 88 si Barcelona merge in finala Cupei Spaniei.

Barcelona este în cursa pentru trei obiective – cel mai la îndemână este Cupa Regelui Spaniei. După 3-1 în tur, catalanii sunt favoriți la calificarea în finală, în disputa cu Villarreal. Manșa a doua se joacă astăzi, miercuri, 4 martie, de la ora 21:00. După acest meci, se va decide și a doua finalistă, între Espanyol și Bilbao.

Copa del Rey. Villarreal - Barcelona

Copa del Rey. Villarreal – Barcelona

Formația blaugrana este aproape de a disputa a cincea finală de Cupa Spaniei din ultimele 7 sezoane. Catalanii joacă miercuri seară pe El Madrigal returul cu Villarreal, din semifinale, iar partida pornește de la scorul de 3-1 pentru trupa lui Luis Enrique. Messi, Iniesta și Pique au marcat în meciul tur, de pe Camp Nou, de acum trei săptămâni. „Vom trata returul foarte serios, vom încerca să ne impunem stilul de joc, vom fi ofensivi”, a anunțat Luis Enrique.

Formația blaugrana ar trebui să îi fie recunoscătoare ”Submarinului galben”. În ultima etapă, Villarreal a scos un egal pe terenul lui Real Madrid, iar Barcelona s-a apropiat la două puncte de liderul din Primera. Luis Enrique nu admite, însă, niciun fel de relaxare din partea elevilor săi.

Villarreal este o echipă periculoasă, dar nici noi nu suntem mai prejos. Nu am venit aici în plimbare, nu am făcut drumul doar pentru a asista la meci și a vedea ce se întâmplă. Vrem să ajungem în finală, suntem într-o formă de zile mari, suntem motivați, așa că meciul retur va fi extrem de interesant”, a mai spus tehnicianul catalanilor.

ECHIPELE PROBABILE

Villarreal: Asenjo – Mario, Musacchio, Ruiz, Costa – Dos Santos, Trigueros, Pina, Cheryshev – Vietto, Uche
Antrenor: Marcelino

FC Barcelona: ter Stegen – Alves, Pique, Mascherano, Alba – Rakitic, Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar
Antrenor: Luis Enrique
În cazul în care echipa lui Luis Enrique se va califica în finală, oficialii grupării blaugrana intenţionează să ceară federaţiei spaniole ca meciul să se dispute pe stadionul Santiago Bernabeu, arena marii rivale Real Madrid, scrie cotidianul Sport. Catalanii îşi argumentează solicitarea prin faptul că arena madrilenă este cea mai mare din ţară, după „Camp Nou”, şi poate asigura astfel o importantă reţetă financiară.