Acasa Sport-AutoSport Cupa Angliei. Arsenal – Aston Villa, scor 4-0 (video)

Cupa Angliei. Arsenal – Aston Villa, scor 4-0 (video)

14 afisari

Arsenal Londra a câştigat pentru a doua oară consecutiv şi pentru a 12-a oară în istoria clubului Cupa Angliei, succes în urma căruia a devenit cea mai de succes echipă din istoria celei mai vechi competiţii fotbalistice a lumii.

În ultimul act, „tunarii” s-au impus cu un categoric 4-0 în faţa celor de la Aston Villa, cea mai clară victorie într-o finală de Cupa Angliei dintre cele disputate pe noul Wembley. Totodată, echipa lui Arsene Wenger este prima din ultimii 21 de ani care câştigă trofeul după o victorie la o diferenţă atât de mare – în 1994, Manchester United o învingea pe Chelsea tot cu 4-0.

Londonezii au aşteptat aproape o repriză pentru primul gol, Theo Walcott deschizând scorul abia în minutul 40. Arsenal s-a dezlănţuit, însă, după pauză. Alexis Sanchez a făcut 2-0 la cinci minute de la reluare, cu o execuţie fantastică din afara careului, iar Per Mertesacker a punctat după ceva mai mult de o oră, cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

Rezultatul final a fost stabilit în prelungirile partidei, de Olivier Giroud, scorul de 4-0 fiind cel mai mare reuşit de Arsenal într-o finală de Cupa Angliei.

Prin a opta victorie înregistrată în ultimele nouă finale jucate, „tunarii” au câştigat trofeul pentru a 12-a oară, mai mult decât orice altă echipă. Manchester United, cu 11 succese, ocupă locul 2 în acest clasament, iar Tottenham este a treia, cu 8 victorii.

Totodată, Arsene Wenger l-a egalat pe George Ramsay în clasamentul managerilor care au câştigat trofeul. Ambii şi l-au trecut în palmares de câte şase ori.

Cupa Angliei. Arsenal - Aston Villa

Cupa Angliei. Arsenal – Aston Villa

Cupa Angliei. Arsenal – Aston Villa. “Tunarii” au avantujul valoric si moral in aceasta finala, terminand sezonul pe locul 3 si invingandu-si adversara din aceasta seara de doua ori in Premier League (3-0, 5-0). Dupa un inceput promitator de campionat, formatia lui Arsene Wenger a slabit turatiile, FA Cup ramanand singura consolare pentru managerul francez. Debuchy, Arteta si Welbeck nu-si vor putea ajuta colegii din teren din cauza unor accidentari. Daca trofeul ajunge in vitrina echipei din nordul Londrei, aceasta va deveni cea mai titrata echipa din istoria competitiei. De altfel, Arsenal este si castigatoarea de anul trecut, invigand in prelungiri, surpriza acelei editii, Hull City.

Cupa Angliei. Arsenal – Aston Villa. Surpriza este si Aston Villa, Benteke&co. reusind sa ajunga in finala chiar daca in campionat au evitat retrogardarea in ultimele etape. Aceste lucruri i se datoreaza, in mare parte, lui Tim Sherwood, care a reusit sa-i salveze pe “The Villans” si sa-i duca in finala de pe Wembley, dupa eliminarea lui Liverpool. Inconstanta este una din slabiciunile celor de la Villa, victoriile rasunatoare alternand cu infrangeri neasteptate. Echipa din Birmingham are la activ 7 trofee FA, dar ultimul dateaza din 1957. Clark si Kozak sunt in continuare accidentati, in timp ce Baker si Richardson sunt incerti pentru ultima partida a sezonului.

Cupa Angliei. Arsenal – Aston Villa.Echipe probabile:

Arsenal: Szczeszny – Bellerin, Koscielny, Mertesacker, Monreal – Coquelin, Cazorla – Ramsey, Ozil, Sanchez – Giroud.

Aston Villa: Given – Hutton, Okore, Vlaar, Cissokho – Cleverley, Westwood, Delph, Grealish – Benteke, Agbonlahor.