Cupa Ligii. Dinamo - CFR Cluj, scor 2-0 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Cupa Ligii. Dinamo – CFR Cluj, scor 2-0 (video)

Cupa Ligii. Dinamo – CFR Cluj, scor 2-0 (video)

29 afisari

Dinamo București s-a calificat în semifinalele Cupa Ligii Adeplast la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o pe CFR 1907 Cluj cu scorul de 2-0 (1-0), în Șoseaua Ștefan cel Mare, într-un meci din sferturile de finală ale competiției.

Dinamo s-a impus prin golurile marcate de camerunezul Marcel Essombe (22) și de Dorin Rotariu (55).

Dinamo a ratat ocazii de gol prin Rotariu și Cosmin Matei (ambii în min. 24) și Anton (33 — bară), în timp ce clujenii au irosit șanse de gol prin Gomelt (36), Beleck (39) și Vitor Bruno (51).

CFR l-a pierdut pe internaționalul de tineret Adrian Păun, accidentat în debutul meciului și schimbat în minutul 8. Dinamo a terminat meciul în inferioritate numerică după ce Steliano Filip s-a accidentat în ultimul minut, după ce gazdele efectuaseră toate schimbările.

Dinamo va juca în semifinale cu Concordia Chiajna, care a dispus în primul sfert de finală de ASA Târgu Mureș cu scorul de 1-0, în primul meci de miercuri. Meciurile sunt programate tur-retur, în perioadele 8-10 martie 2016 (la Chiajna), respectiv 5-7 aprilie 2016.

Dinamo și-a luat revanșa în fața echipei CFR, care s-a impus în campionat cu 2-0, chiar în Capitală, în etapa a 10-a.

De la ora 21:00, Dinamo are șansa revanșei în fața lui CFR Cluj! Roș-albii au pierdut duelul direct din campionat, scor 0-2, după un meci în care au avut trei jucători eliminați.

Cupa Ligii. Dinamo - CFR Cluj

Cupa Ligii. Dinamo – CFR Cluj

„Îmi doresc revanșa ținând cont de ultima partidă cu CFR, din campionat. Sperăm ca de această dată să câştigăm şi să trecem mai departe în Cupa Ligii.

Va fi un meci dificil, pentru că întâlnim o echipă foarte bună din campionatul nostru. Sperăm să ne facem jocul şi la final să sărbătorim împreună cu fanii noştri”, a spus Steliano Filip.

Alexandru Tudor va conduce la centru cel mai tare meci din sferturile Cupei Ligii. El va fi ajutat la cele două linii de Ovidiu Artene și Mircea Grigoriu, în timp ce Iulian Dima va fi rezervă. Observatorii meciului vor fi Adrian Vidan și Paul Cazan.
Ros-albii au trecut in optimi de Pandurii cu 2-0. In echipa lui Mircea Rednic ar putea debuta si noul jucator al dinamovistilor, Shalaj.

Ardelenii nu au primit gol in ultimele 4 deplasari si sunt intr-o forma destul de buna. Clujenii nu au mai pierdut pe terenul lui Dinamo din 2009.