Acasa Sport-AutoSport Cupa Ligii. Pandurii – Dinamo, scor 0-2 (video)

Cupa Ligii. Pandurii – Dinamo, scor 0-2 (video)

6 afisari

Dinamo București s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii Adeplast la fotbal, joi seara, după ce a învins-o pe Pandurii Târgu Jiu cu scorul de 2-0 (0-0), la Drobeta-Turnu Severin, într-un meci din primul tur al competiției.

Dinamo s-a impus prin golul marcat de croatul Antun Palic (60) și prin autogolul antologic al argentinianului Ezequiel Filippetto (62), care a trimis o minge pe spate cu capul, care l-a surprins ieșit pe portarul Răzvan Stanca. Dinamo a avut și o bară, prin Steliano Filip (53).

Pentru Palic a fost primul gol înscris în tricoul lui Dinamo.

Filippetto a marcat pentru Pandurii în partida de campionat cu Dinamo, încheiată nedecis, 2-2, tot la Drobeta-Turnu Severin.

La Dinamo a debutat în acest meci mijlocașul Paul Anton, intrat în minutul 51 în locul lui Cosmin Matei, după ce a fost achiziționat de la Pandurii.

În sferturile de finală s-au calificat Concordia Chiajna, ACS Poli Timișoara, CFR Cluj, Astra Giurgiu, FC Viitorul Constanța și Dinamo, în timp ce Steaua București, deținătoarea trofeului, și ASA Tg. Mureș, finalista ediției trecute, au fost calificate direct în această fază.

Ultimul meci din optimile de finală ale Cupei Ligii este programat în această seară de la ora 21:45 și se va disputa la Severin, între Pandurii și Dinamo.

Cupa Ligii, semifinala. Pandurii Tg Jiu - Dinamo Bucuresti

Cupa Ligii,Pandurii Tg Jiu – Dinamo Bucuresti

Cupa Ligii este un obiectiv important pentru Dinamo” a declarat Mircea Rednic înaintea meciului cu Pandurii din optimi. Antrenorul alb-roșiilor a evitat primul eșec din campionat chiar la Târgu Jiu, unde Gnohere a egalat în prelungiri. Finaliști sezonul trecut, cei de la Pandurii vor să repete performanța.

„Sigur vor fi surprize și de o parte și de cealaltă pentru că este un meci de Cupa Ligii. Este un trofeul important atât pentru mne cât și pentru jucători așa că vom trata meciul cu seriozitate” a recunoscut Rednic. „Ne așteapta un meci greu, întâlnim o echipă care nu a pierdut niciodată, dar sper să le administram noi prima invrângere.

Rednic l-ar putea arunca în teren chiar pe fostul jucător al gorjenilor, Paul Anton. Noua achiziție din Ștefan cel Mare abia așteaptă să-i dovedească antrenorului că nu a greșit când a insistat pentru el. Mijlocașul la închidere a fost dorit și de Steaua în aceasta vară.

Meciul dintre Pandurii si Dinamo va incepe la ora 21,45 si poate fi urmarit video live stream aici sau aici