Acasa Sport-AutoSport Cupa Mondiala 2010: Ghana – Uruguay, in sferturile de finala

Cupa Mondiala 2010: Ghana – Uruguay, in sferturile de finala

scris de Ziua Veche
2 afisari

Uruguay a invins Coreea de Sud cu scorul de 2-1 (1-0), sambata, la Port Elizabeth, in primul meci din optimile de finala ale Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud. Luis Suarez a inscris pentru uruguayeni in minutele 8 si 80, iar Lee Chung-yong a punctat in minutul 68 pentru sud-coreeni.

Ghana s-a impus in fata SUA cu scorul de 2-1 (1-0, 1-1), dupa prelungiri, sambata, la Rustenburg, in optimi, si va juca in sferturile de finala cu Uruguay. Africanii au deschis scorul prin Kevin-Prince Boateng (5), Landon Donovan a egalat dupa pauza (62, penalty), dar Asamoah Gyan a adus golul victoriei Ghanei in prelungiri (93).