Acasa Sport-AutoSport Cupa Mondiala 2010: Honduras – Chile 0-1, in grupa H

Cupa Mondiala 2010: Honduras – Chile 0-1, in grupa H

scris de Ziua Veche
0 afisari

Chile a invins selectionata Honduras cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri, la Nelspruit, in primul meci din Grupa H a Campionatului Mondial de fotbal din Africa de Sud.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Juan Beausejour in minutul 34.


0 comentariu

Ionel 25-08-2010 - 08:03

Dupa anii de-arestare
Nu va mai fi fata mare !

Paganel 25-08-2010 - 09:48

Dar si in fisa postului managerului si medicilor se precizeaza ca trebuie sa faca controale si sa aplice sanctiuni in caz de nereguli. S-a intamplat asta ? Probabil ca lasarea fara supraveghere a bebelusilor era o obisnuinta la maternitatea respectiva. Astistenta cu pricina a avut ghinionul sa ia foc instalatia electrica pe tura ei. Altfel nu este nai rea decat altele. Dar trebuie sa fie pedepsita tocmai ca sa fie un exemplu pentru toate cadrele medicale. Ar trebui sa-i sanctioneze si pe sefii maternitatii.

Carpaciul 25-08-2010 - 10:10

Eu sunt electricianul carpaci care a facut improvizatia de la instaltia de aer conditionat. Ma consider total nevinovat pentru ca m-au promovat in timpul liceului fara sa am habar la fizica. E vina lor. N-am auzit de rezistenta de contact, nu cunosteam formula cu P=IR^2, nu m-au invatat ca la curenti de peste 10A nu este suficient sa rasucesti firele cand innadesti cablurile, ci este obligatoriu sa le decapezi si sa le lipesti cu cositor. N-am auzit nici de izolatia din teflon. Eu lucrez la serviciu tot asa cum i-am facut lu’ domnul doctor instalatia de la vila lui, ochiometric si dupa ureche.

Nu va alarmati din cauza unui incident minor. Sa faceti gura cand se vor tampona trenurile, cand se vor rupe barajele hidrocentralelor, cand vor cadea blocurile cu voi. La cum se face carte acum si cum se dau diplomele, se vor produce multe nenorociri.

Gospodina Naiva 25-08-2010 - 10:24

Eram convinsa ca intalatiile „vest”, made in China, sunt indestructibile si vesnice. Ma bagarati in spasmofilie cu vestile astea si de acum inainte n-am sa mai plec de acasa fara sa trag totul din priza. Oare este posibil sa ia foc casa si de la un televizor oprit din telecomanda, ramas in standby, sau de la routerul wireless al odraslei mele ?

Ca sa fiu sincera, am dat si eu foc la bucatarie, pentru ca in timp ce gatesc stau in sufragerie si belesc ochii la telenovele.
Uitasem pe aragaz o tigaie cu carnati pusi la prajit, care a luat foc si ardea cu flacara pana la tavan. M-a salvat sotul, in ultima clipa.

Electricianul Costel 25-08-2010 - 11:14

Doamna, pare de necrezut, dar ceea ce spuneti d-stra se poate intimpla din mai multe motive. O simpla priza a carei legaturi la firele de alimentare poate prezenta un adevarat pericol, daca acele conectii ale firelor nu sunt executate cu profesionalism. Firele la o priza care nu sunt bine facute, fac un contact intermitent, producator de mici scintei sau flame. Aceste flame, in timp, produc un strat de carbon, care strat de carbon nu reprezinta nimic altceva decit o rezistenta electrica, care rezistenta are „darul” de a nu mai declansa sistemele de protectie ale circuitului respectiv, ci? – si aici f.f.f atenta, au darul de a incalzi extrem de mult (de la caz la caz) firele care vin in contact cu terminalele prizei. Asa ca, nu puteti avea incredere intr-o priza „cuminte” care doarme in perete, atita timp cel care a montat-o nu si-a facut treaba cum trebuie. Cum depistam aceste neajunsuri? Nu stiu cum e in tara, dar in afara, exista dispozititve care pot detecta in infrarosu, sau cu alte metode contacte electrice imperfecte, cauzatoare de caldura extrema ce poate genera foc. Asa cred ca s-a intimplat si in acea incapere de la maternitatea Giulesti, unde firele de la aerul conditionat au fost conectate neglijent, ceea ce a dus la supraincalzirea lor in asa fel incit sa creeze foc la acel dulap din lemn. de aceea, cred eu, cind „cei mari” spun ca vor lua masuri de corectare a acestor probleme, eu sunt sceptic, atita timp cit nu stim daca echipele de inspectori calificati nu detin aparatura si cunostintele necesare efectuarii unor astfel de controale. Eu cred ca aceste controale se fac asa, doar de ochii lumii, dar in fond nu se face nimic, iar prizele ucigase dorm inc ontinuare in pereti, asteptind ceasul rau, pisica neagra!

MarxEngelsLenin 26-08-2010 - 04:45

Rosie-i pielea la indieni,
Rosie-i leguma la piata,
Rosie-i crucea la Giulesti,
Rosu-i steagul ce l din ata;
Indienii i-au lichidat,
Legumele le-au furat,
Bebelusii sunt cenusa,
Doar steagul mai e la usa;
KU-KLUX-KLAN sarbatoreste,
Rosia insanatoseste,
Si, cum la Giulesti s-a zis,
Tura de-8 ore e-un vis !

Costea 30-08-2010 - 10:35

Bolnavii de la reanimare sunt la granita cu moartea. Nu ii lasi incuiati ! Niste fiinte fragile care au ars ca soarecii!Nu conteaza unde s-a dus. E cumplit de vinovata.
Egal vinovati sunt seful ei si managerul care nu au impus o conduita clara in spital. Nu va povestesc cum pazeau unii doctori asistentele in timpul noptii. Mai rau ca pe o turma de iepuri!
Nu va spun ce atitudine aroganta fata de paciente au asistentele si medicii din Giulesti. Umilinta totala.Era un rezultat previzibil, nu un accident!
Victimizarea asistentei mi se pare o prostie din partea presei, dand vina pe Cseke sau pe Basescu. sau pe „sistem”. Adica pe nimeni, de fapt, diluand tot , ca sa se uite rapid….

#### 30-08-2010 - 10:46

Toate asistentele procedau la fel, pentru ca asa era regula acolo. Nimeni nu le-a spus sa nu paraseasca incinta sectiei de reanimare, fara sa lase acolo un inlocuitor. Mai vinovati sunt sefii. Ei trebuie sa primeasca pedepsele cele mai mari. Ei luau salariile barosane si tot ei trebuie sa primeasca cei mai multi ani de puscarie. Nu este corect sa se arunce toata vina in spinarea asistentei.

Liviu 30-08-2010 - 18:50

Totul in tara asta se face de maintuiala ! Sau mai bine zis se face tot de mantuiala chiar si acum dupa 20 de ani de cacapitalism !!! Nu se face nimic complet si corect, invatatura teoretica este invinsa de „Gigicu’ meseriasu-n toate” ! Totul se face la ochi si dupa ureche iar aia de controleaza verifica la fel !!! Daca numai putin ii scapi din mana isi fac regulile lor nescrise si se tin de ele cu sfintenie ! Nu ii inveti tu pe ei … Asa a zis sefu’ (mesteru’) ca se face, asa se face !!! Nu tu gandire, nu sa-si puna vreo problema, sa se gandeasca ca acolo poate fi o ruda de-a sa, un membru al familiei … De altfel toti se comporta la fel pe unde lucreaza ! Sa nu va mire faptul ca in familiile celor care au trecut prin aceasta tragedie sunt mul tprea multi dintr-aceia care acolo unde lucreaza fac aceleasi lucruri de mantuiala ca „merge si asa” … Acum li s-a intamplat lor, maine li se va intampla celor care au contribuit la nenorocirea lor ! Este un cerc vicios din care ncii Dumnezeu nu ne mai scapa … Atata timp cat nu vom intelege ca primim ceea ce dam, atat in relatiile profesionale cat si in cele umane, atunci tot astfel de nenorociri se vor intampla. Ca legi sunt, de aplicat se mai aplica si se vor mai aplica dar atat vreme cat nu se actioneaza la cauza, atata timp cat nu se incearca inlaturarea cauzei, atunci degeaba actionezi asupra efectului ! Efectul va fi intotdeauna si acelasi !!!