Acasa Sport-AutoSport Cupa Mondială-Bucureşti: România, cinci medalii la judo

Cupa Mondială-Bucureşti: România, cinci medalii la judo

scris de A.B.
5 afisari

România a obţinut sâmbătă cinci medalii – una de aur, două de argint şi două de bronz – la categoriile 48 kg şi 52 kg la Cupa Mondială de judo care are loc în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti.

judo

Andreea Chiţu, campioană europeană en titre, a câştigat medalia de aur, argintul fiind cucerit de Andreea Cătuna, la categoria 52 kg. Cele două medalii de bronz, pentru locurile 3, au revenit tot sportivelor din ţara noastră – Larisa Florian şi Elena Monica Ungureanu. Florian a câştigat în meciul pentru locul 3 cu olandeza Miranda Wolfslag, iar Elena Monica Ungureanu s-a impus în faţa portughezei Ana Sousa.  Potrivit Agerpres, o altă medalie de argint a fost adusă pentru România de Carmen Bogdan, la categoria 48 kg. Ea a pierdut finala cu belgianca Amelie Rosseneu. La cat. 63 kg, Mihaela Gîdea a pierdut meciul pentru locul 3 cu olandeza Esther Stam. Primul loc a fost ocupat de britanica Gemma Howell, graţie victoriei din finala cu slovena Nina Milosevic.