Acasa Sport-AutoSport Cupa României, 16-imi: Poiana Campina – Dinamo, scor 2-5, dupǎ prelungiri (video)

scris de C.S.
23 afisari

Dinamo a avut nevoie de prelungiri pentru a obține calificarea în optimile de finală ale Cupei României-Timișoreana prin victoria ȋn fața echipei de Liga a 2-a AFC Fortuna Poiana Câmpina cu scorul de 5-2 (0-0, 2-2).

Poiana Cȃmpina a deschis scorul prin ex-dinamovistul Ionuț Cioinac (51), îndepărtat de la echipa din Șoseaua Ștefan cel Mare după ce a marcat un autogol și a comis un penalty în meciul din primăvară cu Viitorul Constanța (1-2). Dinamo a întors scorul, prin ”dubla” lui Dorin Rotariu (61, 63), dar câmpinenii au restabilit egalitatea, prin Valentin Munteanu (71), și meciul a ajuns în prelungiri. Echipa lui Flavius Stoican a început în forță timpul suplimentar, marcând de trei ori, prin polonezul Kamil Bilinski (91, 96) și Dorin Rotariu (111).

Tot miercuri s-au mai calificat în optimi CFR Cluj (2-0 cu Viitorul Axintele), FC Brașov (3-1 cu Chindia Târgoviște), Ceahlăul Piatra Neamț (5-1 cu SC Bacău, după prelungiri) și Petrolul Ploiești (3-0 cu Unirea Jucu). Cu o zi ȋnainte, marți, au obținut biletele pentru faza următoare Pandurii Tg. Jiu, Oțelul Galați, CSMS Iași, Rapid CFR Suceava, ASA Tg. Mureș și Rapid București.

Cupa României. Etapa șaisprezecimilor continuă cu duelul dintre Fortuna Poiana Campina și Dinamo, meci programat în această seară, de la ora 20.30, pe stadionul Ilie Oană, din Ploiești. Poiana Campina este la prima prezenta pe tabloul principal al Cupei Romaniei.

Cupa României, 16-imi: Poiana Campina – Dinamo (live video)

Anul trecut, Poiana Câmpina a fost eliminata de Petrolistul Boldesti inca din turul trei. In acest sezon a intrat in competitie inca din turul 4 doarece Corona Brasov a fos retrasa din competitie, iar in turul trecut a invins-o cu 3-0 pe Unirea Tarlugeni. Prahovenii au un parcurs bun si in liga secunda, cu trei victorii in ultimele patru partide.

De partea cealalta, “cainii” vor evolua impotriva satelitului sau, grupare la care au imprumutat mai multi jucatori in aceasta vara. In editia trecuta, Dinamo a fost eliminta de Steaua in semifinale, iar in urma cu doua sezoane, CFR Cluj a eliminat-o din “sferturi”, din postura de detinatoare a titlului. Per total, Dinamo are 13 Cupe ale Romaniei, la egalitate cu Rapid, ambele in urma Stelei, care are 21 .