Cupa Romaniei. Craiova - Dinamo, 6-5 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo, scor 6-5 (video)

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo, scor 6-5 (video)

16 afisari

La primul meci în tricoul celor de la CS U Craiova, Jazvic a fost aproape să le dea gol dinamoviştilor în sferturile Cupei României după şase minute.

Replica echipei lui Cosmin Contra a venit de la Rivaldinho, pentru prima dată titular la Dinamo. După jumătate de oră, Băluţă a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, singur cuCerniauskas. Până la pauză, portarul lituanian a mai intervenit şi în faţa lui Bancu.

Oltenii au început repriza a doua tot în atac, dar Jazvic nu a profitat de centrarea lui Băluţă. Apoi, mijlocaşul Craiovei a luat două galbene în doar patru minute şi gazdele au continuat meciul în inferioritate. Abia intrat pe teren, Daniel Popa a ratat cea mai mare ocazie a lui Dinamo. Oltenii au cerut penalty la o intrare a lui Popescu la Bancu, dar ”centralul” Ovidiu Haţegan i-a dat ”galben” mijlocaşului Craiovei pentru simulare.

CS U Craiova – Dinamo 0-0 (6-5 d.l.d)
Eliminat: Băluță 63

La loviturile de departajare
CS U Craiova: Au transformat: Gustavo, Briceag, Bancu, Calancea, Kelic, Ivan. A ratat: Screciu

Dinamo: Au transformat: Hanca, Busuladzic, Nistor, Filip, Popa. Au ratat: Petre și Spătaru

Patrick Petre a irosit o mare ocazie în minutul 85, iar replica oltenilor a venit prin şutul luiAndrei Ivan, care a fost scos de sub transversală. Zlatinski putea să evite prelungirile, dar a tras puţin pe lângă poartă din lovitură liberă.

La loviturile de departajare, Patrick Petre şi Screciu au ratat şi, după cele cinci penalty-uri de fiecare, scorul era 4-4. A urmat ratarea lui Spătaru, iar Ivan a transformat penalty-ul, care o duce pe CS U Craiova pentru prima dată în semifinalele Cupei României.

La şapte ani de când trecea de Universitatea Craiova tot în sferturile Cupei, Dinamo se duelează cu CS U Craiova la Drobeta Turnu Severin. Au trecut cinci ani de la ultima Cupă câştigată de “câini”, care au pierdut sezonul trecut finala cu CFR Cluj, după lovituri de departajare.

Cupa Romaniei. Craiova - Dinamo

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo

CUPA ROMÂNIEI (sferturi): Craiova-Dinamo, azi, 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo. La şapte ani de când trecea de Universitatea Craiova tot în sferturile Cupei, Dinamo se duelează cu CS U la Drobeta Turnu Severin. Au trecut cinci ani de la ultima Cupă câştigată de “câini”, care au pierdut sezonul trecut finala cu CFR Cluj, după lovituri de departajare.

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo. Antrenorul Cosmin Contra i-a învins pe clujeni în ultimul act din 2013, când se afla pe banca Petrolului şi şi-a trecut în palmares singurul trofeu ca tehnician.

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo. “Nu ştiu dacă mă ajută această experienţă. Mi-ar plăcea să repet acea performanţă cu Petrolul aici, la Dinamo, dar nu va fi uşor pentru că Craiova e o echipă foarte periculoasă, joacă un fotbal de atac, un fotbal total”, a prefaţat Contra sfertul din Cupa României.

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo. După duelul din Cupă, “câinii” au un nou derby cu Steaua, în etapa a treia din play-off.

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo. “Nu ne gândim la Steaua, ne aşteaptă un meci greu cu Craiova, i-am întâlnit, au jucat foarte bine, mergem să câştigăm şi să mergem mai departe în Cupa României. Nu e derby, dar e meci foarte greu”, a spus Daniel Popa, completat de May Mahlangu: “Ne-am pregătit foarte bine, abia aşteptăm să jucăm cu Craiova. Ştim că este o echipă bună, cu jucători valoroşi, dar şi noi suntem pregătiţi să luptăm şi să scoatem un rezultat bun”.

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo. ECHIPELE PROBABILE

CS U Craiova: Calancea – Dimitrov, Popov, Kelic, Bucurică – Zlatinski, Screciu, Băluță – Ivan, Gustavo, Măzărache. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Dinamo: Cerniauskas – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, Filip – Nistor, Busuladzic, Palic – Hanca, Rivaldinho, Bumba. Antrenor: Cosmin Contra.

Cupa Romaniei. Craiova – Dinamo. CS U Craiova – Dinamo va fi în direct la Digi Sport 1 în această seară, de la ora 21 30 si video live stream aici sau aici