Cupa Romaniei. FCM Baia Mare - Steaua, 1-4 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Cupa Romaniei. FCM Baia Mare – Steaua, scor 1-4 (video)

Cupa Romaniei. FCM Baia Mare – Steaua, scor 1-4 (video)

14 afisari

Steaua București s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formația de ligă secundă FCM Baia Mare cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare, joi seara, în deplasare, la capătul unui meci care în care scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute, cât și la capătul prelungirilor.

Liderul Seriei a II-a a deschis scorul prin Paul Păcurar (11), iar deținătoarea trofeului a restabilit egalitatea prin Gregory Tade (28 — penalty), după un fault comis de Alin Ignea la Nicolae Stanciu.

Steaua a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din sezon, însă a reușit să se impună la loviturile de departajare, unde Tade, Chipciu, Varela și Carp au marcat pentru ”roș-albaștri”, iar Deac pentru gazde, ratând Vasile Pop și Străuț.

De remarcat că echipa de ligă secundă a avut o bară în prelungiri (107), prin Codin.

In ultima partida din optimile de finala ale Cupei Romaniei, la Baia Mare, pe arena „Viorel Mateianu”, FCM va primi vizita campioanei FC Steaua Bucuresti, intalnirea urmand a incepe la ora 20:30.

Cupa Romaniei. FCM Baia Mare - Steaua

Cupa Romaniei. FCM Baia Mare – Steaua

Baia Mare! Divizionara secundă joacă împotriva Stelei, în optimile Cupei României, sperând să producă marea surpriză din această fază a competiției.

Va fi primul meci care se va disputa în nocturnă la Baia Mare, iar la stadion sunt așteptați în jur de 8.000 de oameni.

„Îmi felicit jucătorii că au reușit să ajungă în această fază a Cupei României, să jucăm cu Steaua, și îmi felicit conducătorii pentru că au făcut toate eforturile ca să aducă Steaua la Baia Mare și să aducă, implicit, nocturna.

Sperăm să le facem și noi conducătorilor o bucurie, prin staff-ul tehnic, prin jucători, și la sfârșit toată lumea să fie mulțumită”, a declarat Dorin Toma, antrenorul formației din Baia Mare.

FCM Baia Mare este lider în seria a doua a ligii secunde, după zece etape, iar Valeriu Argăseală dă asigurări că Steaua va trata meciul de joi seara cu toată seriozitatea. „De când s-a tras la sorți, ne gândim la meciul de Cupă, cum să nu ne gândim. Ați văzut ce pregătiri s-au făcut la Baia Mare?”