Acasa Sport-AutoSport Cupa României, optimi: Rapid – CFR Cluj, scor 1-2 (video)

Cupa României, optimi: Rapid – CFR Cluj, scor 1-2 (video)

4 afisari

CFR Cluj s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României-Timișoreana la fotbal, joi seara, în Giulești, după ce a dispus de Rapid București cu scorul de 2-1 (0-1).

Rapid a deschis scorul în minutul 10, prin ”veteranul” Daniel Pancu, după ce portarul Felgueiras respinsese mingea trimisă de fostul internațional la penalty-ul acordat în urma unui duel între Ionuț Rada și Boukaka. Tade (CFR) a avut o mare ocazie în minutul 31, când a scăpat singur cu portarul Bornescu, dar rapidistul a apărat. Bornescu s-a evidențiat și în minutul 60, la șuturile lui Jakolis și Ceanturia.

Rapid a avut șansa de a încheia conturile (78), dar Mădălin Martin a trimis pe lângă poarta goală, după ce l-a driblat pe Felgueiras. Un minut mai târziu ocazia s-a răzbunat și CFR a egalat, prin Ferebory Dore, care a reluat în plasă centrarea lui Tiago Lopes (79), iar peste câteva minute georgianul Ghiorghi Ceanturia a marcat golul victoriei echipei clujene (86), după o minge bâlbâită de apărarea giuleșteană.

Finalul meciului a fost unul tensionat, oaspeții terminând meciul în zece oameni, după ce Dore a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Rapid și CFR Cluj se întâlnesc joi, 30 octombrie, de la ora 20:30, în ultima optimi de finală a Cupei României Timișoreana.

Cupa României, optimi: Rapid vs CFR Cluj

În campionat, Rapid a obținut o remiză, suferind 4 înfrangeri în ultimele 5 partide, nereușind să înscrie nici măcar o dată. Astfel, Rapidul deși are istoria de partea sa, se află într-o situație dificilă și deși dispută acest meci pe propriul teren, pornește cu a doua șansă în fața ardelenilor de la CFR Cluj.

CFR Cluj ocupă poziție a 2-a în Liga 1 și deși, asemenea Rapidului au probleme din punct de vedere financiar, au reușit în acest sezon să realizeze partide bune și să arate ca una dintre echipele de top ale fotbalului românesc. CFR Cluj își propune în acest tur să scape de aceste dificultăți financiare prin vânzarea unor jucători, astfel că realizarea de performanțe importante atât în campionat, cât și Cupă sunt foarte importante pentru echipă și antrenorul Vasile Miriuță.