Acasa Sport-AutoSport Cupa României, sferturi: Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu, scor 1-0 (video)

scris de A.A.
4 afisari

Universitatea Cluj-Napoca s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timișoreana la fotbal, miercuri seara, pe Cluj Arena, după ce a învins pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 1-0 (0-0).

Unicul gol al partidei a fost reușit de uruguayanul Pablo Ceppelini (55), cu un șut din voleu, după o pasă a lui Vasilică Cristocea. ”Șepcile roșii” au ajuns în semifinalele competiției după o pauză de 20 de ani. Formația Pandurii a controlat cea mai mare parte a meciului, a avut și o bară, prin Mihai Răduț (11), dar nu a reușit să înscrie. ”U” Cluj este a doua formație din Cluj-Napoca în semifinalele Cupei României, după CFR Cluj, care a învins pe CS Mioveni cu scorul de 4-3, marți seara.

Universitatea Cluj și Pandurii Târgu Jiu se vor întâlni în această seară, cu începere de la ora 20:30, într-o partidă din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României.

Cupa României, sferturi: Universitatea Cluj - Pandurii Târgu Jiu (live video)

Cupa României, sferturi: Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu (live video)

Universitatea le-a eliminat în precedentele două faze ale competiției pe FC Bihor și FC Brașov, ambele meciuri disputându-le în deplasare. Clujenii n-au avut însă o evoluție prea bună în actualul sezon competițional, deoarece în Liga 1 se clasează doar pe locul 13. Trupa antrenată de către George Ogăraru a câștigat doar una din precedentele șapte partide disputate. Mai mult decât atât, ”șepcile roșii” au probleme chiar și atunci când joacă acasă, acolo unde au câștigat în această toamnă doar trei partide.

Veselovsky rămâne în afara lotului după operația suferită la menisc, însă va reveni pe teren Ciupe, jucător care a fost suspendat în ultima etapă de campionat. La Cluj a fost o vreme ploioasă în ultimele zile, astfel că s-ar putea ca gazonul să cedeze ca și la meciul cu Oțelul.

În ciuda calificării reușite în sferturile Cupei României, Pandurii se află și ea într-o situație delicată. Gorjenii se poziționează pe locul 12 în clasamentul Ligii 1 și au obținut același număr de puncte ca și adversara din această seară. Trupa antrenată de către Petre Grigoraș le-a eliminat în drumul ei spre această fază a competiției pe Șoimii Pâncota și Oțelul Galați. Tehnicianul oaspeților este amenințat cu demiterea, astfel că pentru a-și păstra locul pe banca tehnică are nevoie doar de rezultate pozitive în acest final de an.

Christou și Mevlja sunt singurii jucători care nu vor putea evolua diseară. Erico și Pleașcă au acuzat în aceste zile unele probleme medicale, însă până la urmă vor fi apți de joc. De asemenea, menționăm faptul că Anton, Elton și Răduț au șanse mari să revină în primul 11.

Cele două echipe s-au mai întâlnit la Cluj și în actuala ediție din Liga 1. Universitatea s-a impus atunci cu scorul de 2-0.

Universitatea Cluj – Pandurii Târgu Jiu echipe probabile:
Universitatea (4-1-4-1): Panagopoulos – Ciupe, Ninu, Skvorc, Muşat – Costin – Gravenberch, Cristocea, Stojanovic, Mengolo – Lemnaru
Pandurii (4-3-3): Gliwa – Unguruşan, Erico, Elton, Momcilovic – Anton, Răduţ, Nistor – Buleică, Roman, Shalaj