Acasa Sport-AutoSport Cupa Romaniei. Steaua – Dinamo, scor 2-2 (video)

Cupa Romaniei. Steaua – Dinamo, scor 2-2 (video)

69 afisari

Dinamo București s-a calificat în finala Cupei României la fotbal, miercuri seara, după ce a terminat la egalitate cu Steaua București, 2-2 (0-1), pe Arena Națională, într-un meci din manșa secundă a semifinalelor, considerat în deplasare.

După 0-0 în tur, Steaua a plătit prețul faptului că a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.
Gabriel Enache a marcat primul său gol pentru Steaua în min. 17, după o pasă excelentă a lui Nicușor Stanciu. Fostul jucător al Astrei i-a dedicat reușita coechipierului său Muniru Sulley, care a fost operat miercuri. Chipciu a ratat șansa desprinderii, șutând în portarul Cerniauskas (27).

Camerunezul Ekeng a avut o bună oportunitate pentru Dinamo (39), dar s-a dezechilibrat în careu.

Steaua a rămas în zece oameni din minutul 43, când a fost eliminat Alexandru Bourceanu, pentru o intervenție dură asupra lui Harlem Gnohere.

La pauză, Steaua a rămas și fără antrenorul Reghecampf, trimis în tribune imediat după sfârșitul primei reprize pentru proteste la adresa arbitrului Cristian Balaj.

Dinamo a reușit egalarea prin Patrick Ekeng (51), cu un șut senzațional de la circa 25 de metri, dar un minut mai târziu Alex Chipciu a marcat al doilea gol al Stelei, după o acțiune a lui Adrian Popa, abia intrat pe teren.
Echipa lui Mircea Rednic a masat-o pe Steaua în propria jumătate și a pus presiune pe poarta lui Cojocaru, dar ocaziile clare au întârziat să apară. La un corner executat de Palic, Marc a trimis mingea în bară, Essombe a tras la poartă, Cojocaru a respins, iar fundașul Ante Puljic a fost pe fază și a trimis mingea în plasă (75), marcând un gol cât o calificare.

Până la final, Steaua s-a zbătut să găsească golul victoriei și al calificării, dar nu a reușit să creeze pericol la poarta lui Cerniauskas.

Steaua rămâne fără victorie în fața lui Dinamo în acest sezon, care s-a impus în campionat cu 3-1 (sezonul regulat), în Șoseaua Ștefan cel Mare, restul partidelor închindu-se la egalitate: 0-0 la Steaua (sezonul regulat), 1-1 și 1-1 în play-off, 0-0 și 2-2 în Cupa României.

Finala va avea loc pe 10 mai, pe Arena Națională, cealaltă finalistă urmând să fie desemnată joi, dintre CFR Cluj și ASA Târgu Mureș (0-0 în tur).

Steaua – Dinamo, se intalnesc in aceasta seara, in returul semifinalei din Cupa Romaniei. Meciul, care se va disputa pe Arena Nationala, va incepe la ora 21:30.

Cupa Romaniei. Steaua - Dinamo

Cupa Romaniei. Steaua – Dinamo

Steaua – Dinamo se va juca cu acoperisul tras, in timp ce fanii vor putea sa plece acasa cu metroul dupa incheierea partidei. Metrorex prelungeste programul in aceasta seara.
Cupa Romaniei. Steaua – Dinamo. Echipele probabile

Steaua: Nita, Rapa, Varela, Tamas, Tosca, Pintilii, Bourceanu, Adi Popa, Stanciu, Hamroun, Chipciu
Dinamo: Cerniasuskas, Hanca, Puljici, Mevija, St. Filip, Anton, Palici, Rotariu, Kortzorg, Lazar, Gnohere
Arbitrul maramuresean Cristian Balaj va conduce la centru partida dintre Steaua si Dinamo, in returul semifinalelor Cupei Romaniei la fotbal.
Cupa Romaniei. Steaua – Dinamo. Baraj va fi ajutat la cele doua linii de asistentii Vasile Marinescu din Bucuresti si Ovidiu Artene din Vaslui, in timp ce arbitri suplimentari vor fi Radu Petrescu (Bucuresti) si Adrian Cojocaru (Galati), iar arbitru de rezerva Dragos Iliescu (Craiova).