Acasa Sport-AutoSport Cupa Spaniei. FC Barcelona – Villarreal, scor 3-1 (video)

Cupa Spaniei. FC Barcelona – Villarreal, scor 3-1 (video)

37 afisari

Barcelona a făcut un pas important către finala Cupei Regelui după victoria obţinută în turul „semifinalelor”, 3-1 cu Villarreal, pe Camp Nou.

Catalanii au deschis scorul în minutul 41 prin Lionel Messi, din pasa lui Luis Suarez. Argentinianul a marcat în a noua partidă consecutivă disputată pe teren propriu. „Submarinul Galben” putea egala până la pauză, dar şutul lui Vietto a fost respins de Ter Stegen. Oaspeţii au înscris totuşi în debutul reprizei secunde – rezerva Trigueros a prins un şut puternic de la distanţă iar portarul Barcei a ratat intervenţia.

Echipa lui Luis Enrique a răspuns imediat şi a revenit în avantaj graţie lui Andre Iniesta, aflat la a treia reuşită în competiţie.

Asenjo a mai scos o dată mingea din poarta în minutul 64 după o execuţie cu capul a lui Pique, în urma unui corner. Scorul putea fi şi mai mare în favoarea gazdelor, însă Neymar a ratat o lovitura de la 11 metri, în minutul 71.

Oaspeţii au forţat pe final, dar Mathieu a blocat şutul lui Gomez, după ce Dos Santos trimisese cu capul pe lângă poartă, după un corner la care Ter Stegen a ieşit pe sub minge.

Returul de pe „El Madrigal” se va disputa pe 4 martie, de la ora 21:00

Meci extrem de interesant în această seară pe Camp Nou acolo unde Barcelona primește vizita celor de la Villarreal de la ora 21:00 în prima manșă a semifinalelor Cupei Spaniei. Se anunță un duel foarte spectaculos și imprevizibil, așa cum a fost și ultima dată când cele două s-au întâlnit, în urmă cu doar zece zile, Barca reușind să se impună cu 3-2 la capătul unul meci superb.

Barcelona -  Villarreal Copa del rey

Barcelona – Villarreal Copa del Rey

Lionel Messi l-a depăşit net pe Cristiano Ronaldo la început de 2015. Argentinianul are deja de două ori mai multe goluri marcate decât rivalul portughez şi promite „un nou recital” în semifinala Cupei Spaniei cu Villarreal, în direct la Digi Sport 1, de la ora 21:00.

Lionel Messi e decis să nu-i mai lase şi în 2015 „Balonul de Aur” lui Cristiano Ronaldo. Argentinianul a început mult mai bine anul decât rivalul de la Real Madrid. A marcat, deja, zece goluri în nouă meciuri în toate competiţiile în acest an. Messi a contribuit cu un gol şi trei pase decisive şi la ultima victorie a catalanilor, 5-2 la Bilbao.

E în mare formă înaintea turului semifinalei Cupei Spaniei cu Villarreal, care va fi în direct la Digi Sport 1, de la ora 21:00. Cristiano Ronaldo a înscris mai puţin de jumătate din golurile lui Messi în 2015: a punctat de patru ori în şapte meciuri.

Lusitanul mai are însă cinci goluri avans în topul marcatorilor din acest sezon al Primerei Division: are 28 de reuşite, iar Messi 23.

Echipele probabile:

Barcelona: Ter Stegen – Alves, Pique, Mathieu, Alba – Mascherano, Busquets, Iniesta – Messi, Suarez, Neymar

Villarreal: Asenjo – Gaspar, Musacchio, Ruiz, Costa – Bruno, Pina, Jonathan – Giovani, Vietto, Cheryshev
Miercuri, 11 februarie 2015, de la 21:00, puteti viziona FC Barcelona – Villarreal, din Cupa Spaniei. Partida va fi transmisa in Direct de Digisport 1 si video live stream aici sau aici.