Acasa Sport-AutoSport Cupa Spaniei. Getafe – Villareal, scor 0-1 (video)

Cupa Spaniei. Getafe – Villareal, scor 0-1 (video)

13 afisari

Villarreal s-a calificat pentru prima dată în istoria clubului în semifinalele Cupei Spaniei, cu o dublă victorie în fața lui Getafe. Joi, a câștigat cu 1-0 meciul retur.
Gerard Moreno (79) a marcat singurul gol al meciului de pe „Coliseum Alfonso Perez”.
Echipa lui Marcelino se impusese în tur la limită, însă Getafe nu a amenințat poarta lui Asenjo decât pe finalul primei reprize la dubla ocazie a gazdelor, la care au fost protagoniști Buendia și Pedro Leon (46).

Totuși, Getafe a fost foarte aproape să anuleze avantajul „Submarinului Galben”, la centrarea norocoasă a lui Hinestroza (60). Cu 11 minute înainte de final, Villarreal a dat lovitura prin Gerrard Moreno (79) și ajunge la 18 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile.

Echipa lui Marcelino o va întâlni în penultimul act al Cupei Spaniei pe Barcelona, adversar cu care se va confrunta și duminică seară, de la 22:00, pe Camp Nou, în cadrul etapei a 21-a din La Liga.

Meci interesant pe Coliseum Alfonso Perez acolo unde Getafe primește vizita celor de la Villarreal de la ora 21:00 în returul sferturilor de finală în Copa del Rey.

Cupa Spaniei. Getafe - Villareal

Cupa Spaniei. Getafe – Villareal

Getafe vine dupa o victorie in Primera Division: un 2-1 pe teren propriu cu Celta Vigo. Oaspetii deschideau scorul dupa primul sfert de ora, Alvaro Vazquez egaland 4 minute mai tarziu. Golul victoriei a venit in minutul 85, autorul lui fiind Sarabia. Tot cu 5 minute inainte de final, Getafe a primit golul infrangerii cu Villarreal, din turul Cupei Spaniei de acum o saptamana. Din ultimele 6 partide pe teren propriu, “azulones” au obtinut 3 victorii, un rezultat de egalitate, suferind doua infrangeri.
Lafita si Diawara nu pot fi la dispozitia lui Quique Flores in vederea partidei de azi.
Villarreal traverseaza o forma destul de buna, venind dupa 3 victorii. Ultima a fost inregistrata weekendul trecut, “submarinul galben” impunandu-se pe teren propriu in fata lui Levante. Singurul gol al partidei a fost marcat in minutul 56 de catre Vietto. In urma cu o saptamana, Villarreal castigase, tot pe teren propriu, in fata lui Getafe, tot cu 1-0, singura reusita venind in minutul 85 de la Bruno Soriano. In ultimele 8 deplasari, Villarreal nu a suferit vreo infrangere, venind dupa 3 rezultate de egalitate. Ultimul a sosit in optimile Copei del Rey, contra celor de la Real Sociedad, scor 2-2. Recent, Villarreal l-a imprumutat, pana la finele sezonului, pe Joel Campbell de la Arsenal.