Acasa Sport-AutoSport El Clasico. Real Madrid – Barcelona, scor 3-1 (video)

El Clasico. Real Madrid – Barcelona, scor 3-1 (video)

57 afisari

Real Madrid a învins pe FC Barcelona cu scorul de 3-1, sâmbătă, pe stadionul ”Santiago Bernabeu”, în El Clasico, derby-ul campionatului de fotbal al Spaniei, desfășurat în cadrul etapei a 9-a.

Catalanii au deschis scorul rapid, în minutul 3, prin brazilianul Neymar, dar Real a restabilit egalitatea din penalty, în minutul 35, prin Cristiano Ronaldo. A fost primul gol încasat de Barca în acest campionat.

Real a preluat conducerea după pauză, prin Pepe, după un corner (50), și s-a desprins prin reușita lui Karim Benzema (60), pe contraatac, după o neînțelegere între Iniesta și Mascherano.

La Barca a fost titular uruguayanul Luis Suarez, la primul său meci în La Liga, după suspendarea de patru luni primită la Cupa Mondială.

Real Madrid și FC Barcelona sunt în mare formă, iar partida de sâmbătă seara, transmisă de Digi Sport 1, se anunță una cu adevărat extraordinară, în care spectacolul va fi unul total.

El Clasico. Real Madrid - Barcelona

El Clasico. Real Madrid – Barcelona

În ultimele 5 meciuri directe dintre madrileni și catalani s-au marcat de fiecare dată cel puțin 3 goluri, iar partidele au fost de fiecare dată pe muchie de cuțit, în care ambele echipe au izbutit să marcheze.

Ultimul El Clasico a avut loc în finala Cupei Spaniei, din luna aprilie, în care echipa lui Ancelotti s-a impus la Valencia în fața Barcelonei cu scorul de 2-1, după golurile marcate de Di Maria și Bale, respectiv Bartra. Galezul a adus victoria în minutul 85, după o cursă senzațională, în care a reușit să atingă o viteză impresionantă, de 31 kilometri pe oră.

În campionat, Barcelona s-a impus în ambele întâlniri. În tur, pe Camp Nou, scorul a fost 2-1, iar în retur, la Madrid, catalanii au câștigat cu 4-3, după un meci excelent făcut de Leo Messi, care a izbutit o triplă în poarta lui Diego Lopez, plecat între timp în campionatul Italiei, la AC Milan.

Și ultimele două meciuri din sezonul 2012-2013 au fost extrem de spectaculoase. Real a câștigat derby-ul de pe Bernabeu, din campionat, scor 2-1, izbutind să se califice și în finala Cupei Spaniei, după o victorie clară în deplasare, 3-1, la care portughezul Ronaldo a avut o contribuție importantă, cu cele două goluri înscrise .