Acasa Sport-AutoSport Euro 2012, Grupa A: Cehia – Polonia, scor 1-0 (video)

Euro 2012, Grupa A: Cehia – Polonia, scor 1-0 (video)

scris de Laurentiu Banches
2 afisari

Cehia s-a calificat în sferturile de finală la EURO 2012, după ce a învins Polonia cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, la Wroclaw, într-un meci din Grupa A a competiţiei găzduite de Polonia şi Ucraina în perioada 8 iunie – 1 iulie.

Petr Jiracek (72) a marcat singurul gol al partidei, una foarte slabă pentru echipa gazdă, care a fost eliminată din competiţie după două egaluri şi un eşec. Polonezii, obligaţi să câştige pentru a se califica în sferturi, au forţat din primele minute ale partidei şi Dudka a trimis în plasa laterală dintr-o foarfecă spectaculoasă (2). Un minut mai târziu, la poarta cealaltă, Pilar a avut o bună situaţie de a deschide scorul, dar a luftat de la 10-11 metri (3). Obraniak a trimis în plasa laterală din lovitură liberă (6), Lewandowski, talonat de Gebre Selassie, a tras pe lângă poartă din poziţie bună (10), Boenisch nu a nimerit nici el poarta din 10 metri (13), iar Polanski a tras peste poartă (15). Cech a avut o intervenţie bună la ”bomba” expediată de la circa 25 de metri de Boenisch (22).

Cehii, care aveau şanse de calificare şi cu un egal, au avut şi ei o perioadă destul de bună spre finalul primei părţi, dar Baros nu a ajuns la o minge aruncată în careul echipei gazdă (37), portarul Tyton a prins şutul lui Plasil (39), iar Pilar l-a luat la ţintă pe coechipierul său Plasil (41). În repriza secundă, cehii au fost mai activi, dar nu au reuşit nici ei să îşi creeze ocazii de gol. Sivok putea deschide scorul (65), dar Tyton a fost la post, după care Baros a trimis şi el un şut, fără probleme pentru portarul polonez (68). În mod firesc, Cehia a reuşit să deschidă scorul în cele din urmă, după o greşeală a lui Murawski, Jiracek marcând după o combinaţie cu Baros (72). Până la final, Polonia a avut o ocazie prin Wasilewski (86), care a reluat cu capul peste poartă din 7 metri, iar în ultimele secunde au ratat egalarea, Kadlec respingând şutul lui Blaszczykowski (90+4).

Cehia a reuşit o calificare nesperată chiar după un debut catastrofal, 1-4 cu Rusia.

Co-organizatoarea Euro 2012, Polonia e obligetă să câştige meciul cu Cehia, care se disputa sâmbătă 16 iunie, la Wroclaw, de la ora 21:45 pentru a se califica în sferturi.

Euro 2012: Cehia vs Polonia - Grupa A

Polonia nu are doar fanii de partea sa, dar şi statistica recentă înainte de confruntarea cu Cehia din ultima etapă a grupei A. Interesant este faptul că în cele 5 confruntări directe, cele două echipe nu au terminat niciodată la egalitate, ţara gazdă a Euro 2012, câştigând 3 meciuri, iar Cehia 2.

Cehia s-ar putea mulţumit în această partidă cu un egal, aceştia putând accede în sferturi şi cu 4 puncte, în cazul în care Grecia nu învinge Rusia la 5 goluri diferenţă. Deşi statistica e de partea Poloniei, în ultimele meciuri oficiale, cele două echipe şi-au împărţit victorile în preliminarile pentru Cupa Mondială din 2010, din Africa de Sud, atunci nici una dintre echipe nereuşind calificarea la turneul final.

Selecţionerul polonez, Franciszek Smuda a declarat, potrivit uefa.com, că deşi echipa sa este obligată să câştige pentru a se califica, „presiunea nu este la fel de mare ca înainte de partida de debut la acest turneu final, cu Grecia”. O problema va fi pentru Smuda însă alegerea primului 11 şi mai ales alegerea portarului având în vedere că Wojciech Szczęsny revine după suspendare, iar cel care l-a înlocuit, Przemysław Tytoń a reuşit să apere un penalty în meciul cu Grecia.

Tot cu o problemă a portarilor se confrunta şi echipa Cehiei însă câştigătorul Champions League cu Chelsea, Petr Čech pare să îşi fi revenit după accidentarea la umăr şi este gata să apere buturile porţii naţionalei sale în această partidă decisivă pentru calificarea mai departe. Tehnicianul ceh, Michal Bilek, a anunţat că deşi fanii polonezi i-au susţinut de-a lungul acestui turneu, din nefericire cele două echipe nu se pot califica împreună, iar scopul lor este de a merge mai departe.