Acasa Sport-AutoSport Euro 2012, grupa A: Grecia – Cehia, scor 1-2 (video)

Euro 2012, grupa A: Grecia – Cehia, scor 1-2 (video)

scris de Laurentiu Banches
10 afisari

Cehia a învins formaţia Greciei cu scorul de 2-1 (2-0), marţi, la Wroclaw, în Grupa A la EURO 2012, competiţie de fotbal găzduită de Polonia şi Ucraina în perioada 8 iunie – 1 iulie.

Petr Jiracek (3) şi Vaclav Pilar (6) au marcat golurile cehilor, în timp ce reuşita echipei Greciei a fost semnată de Fanis Gekas (53), în urma unei gafe uriaşe a portarului Cech.

Practic, meciul a început de la scorul de 2-0 pentru cehi, care aveau un avantaj nesperat după doar şase minute de joc. Găsit excelent de Plasil, Jiracek deschidea scorul în min. 3 al partidei. Peste alte trei minute (6), Rosicky l-a lansat pe Gebre Selassie, portarul Chalkias a greşit la centrarea fundaşului ceh şi Pilar a marcat cu toată opoziţia defensivei elene. Din acest moment, cehii nu au mai forţat, s-au limitat la un joc de posesie, să-i ţină pe greci departe de propriul careu, fapt reuşit în general. Ghinioanele grecilor au continuat şi în acest meci, ei pierzându-l pe portarul Chalkias, accidentat şi înlocuit cu Sifakis, după ce A. Papadopoulos s-a accidentat, iar Papastathopoulos a fost eliminat în meciul cu Polonia.

Cehia a mai avut un şut al lui Pilar, alături de poartă (13), iar Sifakis s-a remarcat la mingea expediată de Rosicky (29). Grecia a fost mai activă pe finalul primei părţi, a reuşit să introducă mingea în poartă (41), dar golul lui Fotakis a fost anulat pentru ofsaid.

În repriza a doua, grecii nu au reuşit nimic notabil, dar au revenit în joc graţie unei gafe de proporţii a portarului Cech, transformată în gol de Gekas (53). Acesta a fost practic primul şut pe poartă al grecilor în acest meci. Meciul a avut în continuare un ritm destul de lent, iar Grecia nu a reuşit să îşi creeze niciun fel de ocazii de gol, abuzând de centrări în careul Cehiei, fără sorţi de izbândă, însă.

Cehia a obţinut o victorie importantă, care o menţine în cursa pentru calificarea după debutul catastrofal (1-4 cu Rusia), în timp ce Grecia are şanse mici de a merge mai departe după acest eşec. Elenii au nevoie de o victorie în faţa Rusiei şi să fie ajutaţi şi de jocul rezultatelor.

Partida dintre Grecia şi Cehia, care se va desfăşura marţi, 12 iunie, pe stadionul din Wroclaw, începând cu ora 19, va deschide runda a 2-a a campionatului european din Polonia şi Ucraina.

Euro 2012: Grecia - Cehia, grupa A

Cehia speră ca în meciul cu Grecia să spele ruşinea suferită în prima partidă de la Euro 2012, când a pierdut 1-4, în faţa Rusiei, aceasta fiind cea mai dură înfrângere suferită de cehi la turneele campionatelor europene de până acum. La partida care se va desfăşura pe acelaşi stadion pe care s-a produs înfrângerea cu Rusia, la Wroclaw, reprezentativa Cehiei va avea de partea sa şi susţinerea publicului polonez, care speră ca cele două naţiuni să se califice în sferturi din această grupă.

Selecţionerul ceh, Michal Bilak s-a arătat foarte încântat de atitudinea suporterilor polonezi şi a anunţat, potrivit uefa.com, că încă nu ştie dacă va face modificări în echipa de start, faţă de meciul cu Rusia. De cealaltă parte, selecţionerul Greciei, Fernando Santos, va fi obligat să facă cel puţin 2 modificări în primul 11, după ce Sokratis Papasthopoulos a primit o suspendare de un meci după cele două cartonaşe galbene primite în meciul cu gazdele din Polonia, iar Avraam Papadopoulos s-a accidentat şi va rata toate partidele rămase de disputat de la acest turneu final.

Tehnicianul reprezentativei elene s-a arătat foarte mulţumit de evoluţia pe care au avut-o elevii săi în partea a doua a meciului cu Polonia, când au revenit de la 0-1, cu un om în minus şi au avut chiar şansa să câştige partida ratând însă penalty-ul obţinut, el fiind încrezător că aceştia pot obţine înfrângere în partida cu reprezentativa Republicii Cehe.

Cele două echipe s-au mai întâlnit într-un meci oficial la Euro 2004, când reprezentativa Greciei a câştigat în semifinale printr-un gol de aur marcat în prelungirile primei reprize de timp adiţional şi s-a calificat în finala câştigată în faţa gazdelor din Portugalia.