Acasa Sport-AutoSport Euro 2012, Grupa D: Anglia – Ucraina, scor 1-0 (video)

Euro 2012, Grupa D: Anglia – Ucraina, scor 1-0 (video)

scris de Laurentiu Banches
5 afisari

Echipa de fotbal a Angliei a învins Ucraina cu scorul de 1-0 (0-0), marţi seara, la Doneţk, şi a câştigat Grupa D la EURO 2012 şi s-a calificat în sferturi, unde va întâlni Italia.

Obligată să câştige pentru a se califica în sferturile de finală, Ucraina avut iniţiativa din startul meciului, în faţa unei selecţionate a Albionului care a abordat meciul în expectativă. Situaţiile la poarta lui Hart, chiar dacă nu foarte mari, nu au întârziat să apară. Garmaş a tras peste transversală (7), Iarmolenko s-a pierdut cu firea într-o poziţie bună la 16 metri şi a fost deposedat de Terry (8), Devic a şutat în blocajul lui Parker (12), Konoplianka l-a nimerit pe Terry (18), Gusev a şutat puţin peste poartă (22).

Anglia a avut şi ea o perioadă în care a ieşit din propriul teren şi a creat un pic de panică la poarta lui Piatov. Goalkeeperul ucrainean a ezitat la lovitura liberă executată de Gerrard (24), iar Rooney a reluat pe lângă poartă (27), la centrarea lui Cole. Ucraina a mai avut o situaţie până la finalul primei reprize, prin Iarmolenko, dar mingea expediată de talentatul mijlocaş s-a oprit în braţele lui Hart (30).

La reluare, Anglia a reuşit să deschidă repede scorul în urma unei faze fixe: Gerrard a centrat de pe dreapta, portarul Piatov a gafat, iar Rooney, la meciul său de debut la EURO 2012, a împins mingea în plasă (48). Echipa lui Blohin a reluat ofensiva, iar Hart a avut o intervenţie excelentă la şutul-centrare al lui Gusev (52).

Milevski a ratat şi el din doar 6 metri (61), după care Ucrainei nu i-a fost acordat un gol valabil (62): Devic a trimis mingea spre poartă, iar Terry a respins balonul după ce acesta depăşise clar linia porţii, cum au arătat reluările TV, dar arbitrul adiţional maghiar nu a semnalizat nimic. Anglia a fost aproape de a tranşa disputa, dar Piatov a respins şutul trimis la colţul scurt de Cole (68). De partea cealaltă, Hart a salvat golul la şutul surprinzător al lui Konoplianka (73). Echipa lui Hodgson a gestionat bine finalul de joc, iar Ucraina nu a reuşit să îşi mai creeze ocazii clare de gol.

England 1-0 Ukraine (Euro 2012 – Group D) de fasthighlights-2012

Ucraina trebuie să câştige meciul cu Anglia din grupa D de la euro 2012, care va avea loc marţi, 19 iunie, la Doneţk, începând cu ora 21:45, pentru a se califica in sferturi.

Euro 2012: Anglia vs Ucraina - Grupa D

Anglia are record pozitiv în faţa Ucrainei, câştigând 3 din cele 4 partide disputate, însă ultimul meci dintre cele două echipe jucat în 2009, în preliminarile pentru Cupa Mondială din 2010, a revenit gazdelor, care s-au impus cu scorul de 1-0 printr-un gol marcat de Nazarenko, care e anunţat titular şi în această partidă. Deşi va merge în sferturi şi în caz de egalitate, Anglia ar prefera să se califice de pe primul loc din grupă pentru a evita să întâlnească Spania în următoarea fază a Euro 2012, deşi cu siguranţă şi Italia va fi o nucă tare.

O veste bună pentru englezi este revenirea lui Wayne Rooney, care şi-a ispăşit suspendarea primită în octombrie 2011 la o partidă cu Muntenegru şi este apt să îşi ajute colegi la această partidă foarte importantă. Înainte de această partidă, selecţionerul ucrainean Oleg Blokhin, fost câştigător al balonului de aur, a anunţat, potrivit uefa.com, că Anglia este marea favorită pentru calificarea mai departe, mai ales că se pot califica şi printr-un rezultate de egalitate.

Referitor la problema selecţionerului englez Roy Hudgson, care nu ştie cu ce atacanţi să înceapă partida după revenirea lui Rooney şi forma bună arătată până în prezent de Andy Carroll şi Danny Welbeck, antrenorul ucrainean a spus că aceasta e o problemă pe care „şi-o doreşte orice antrenor”. Hudgson însă păstrează primul 11 un mister până la startul partidei, deşi e convins că Wayne Rooney poate intra fără să îşi facă probleme că nu ar putea face faţă partidei, acesta fiind conectat la tensiunea acestui turneu final.