Acasa Sport-AutoSport Euro 2012, Grupa D: Franţa – Anglia, scor 1-1 (video)

Euro 2012, Grupa D: Franţa – Anglia, scor 1-1 (video)

scris de Laurentiu Banches
19 afisari

Echipele de fotbal ale Franţei şi Angliei au terminat nedecis, 1-1 (1-1), luni, la Doneţk, în primul meci din Grupa D la EURO 2012.

Englezii au deschis scorul prin fundaşul Joleon Lescott (30), Franţa egalând prin Samir Nasri (39). Franţa a dominat prima repriză a partidei cu Anglia şi a avut prima ocazie, prin Nasri, care a tras pe lângă poarta colegului său Joe Hart (11). Anglia putea deschide scorul în min. 15, când Young i-a dat o pasă strălucită lui Milner, acesta l-a driblat pe Lloris, dar a trimis din unghi pe lângă poarta goală. Cabaye (16) l-a testat şi el de la distanţă pe Hart, iar jocul a continuat să curgă spre poarta echipei antrenate de Roy Hodgson.

Pe acest fond, Anglia a reuşit să înscrie, în min. 30, prin fundaşul Lescott, care a marcat cu capul din careul mic, la centrarea lui Gerrard, din lovitură liberă. Franţa replicat prin Diarra, care a ratat de două ori la aceeaşi fază (35), mai întâi lovitura sa de cap a fost respinsă de Hart, după care mijlocaşul francez a reluat pe lângă poartă. În cele din urmă ”Les Bleus” au reuşit egalarea, prin Nasri, cu un şut de la marginea careului (39).

Partea secundă a fost modestă, cu un joc lipsit de spectaculozitate, în care niciuna din cele două formaţii nu a riscat şi nici nu a reuşit prea multe. O fază notabilă s-a petrecut în min. 65, când Benzema a tras de la circa 25 de metri, în braţele lui Hart. Goalkeeper-ul englez a fost la post şi în min. 75, la şutul din unghi al lui Ribery. Dominarea francezilor s-a accentuat şi elevii lui Blanc au ratat o nouă situaţie, prin Cabaye (81), al cărui şut a fost deviat de Welbeck. Ultimele ocazii ale meciului au fost cele ale lui Benzema, un şut la poartă respins de Gerrard (85) şi altul prins de Hart (90+3). Un rezultat care a mulţumit ambele echipe, la capătul unui joc sub aşteptările spectatorilor şi specialiştilor.

Franţa şi Anglia vor disputa un derby istoric în primul meci din grupa D, de la Euro 2012, ce va fi transmis luni, 11 iunie, de Dolcesport cu începere de la ora 19:00.

Euro 2012: Franţa vs Anglia - Grupa D

Partida dintre Franţa şi Anglia va avea loc de la ora 19, pe stadionul din Doneţk, unde echipa antrenată de Mircea Lucescu, Shaktior îşi dispută meciurile de pe propriul teren. Cele două s-au mai întâlnit într-un prim meci la un campionat european în urmă cu 8 ani de zile, la Euro 2004, care a avut loc în Portugalia. Atunci, învingătoare a fost reprezentanta ţării cocoşului galic, care s-a impus cu 2-1 prin golurile marcate de Zinedine  Zidane în minutele de prelungire ale meciului, după ce Frank Lampard deschise scorul în minutul 38.

Anglia deţine recordul de victorii în meciurile direct cu rivala istorică Franţa, având nu mai puţin de 16 meciuri oficiale câştigate, dublu faţă de reprezentanţii hexagonului care au reuşit să obţină doar 8 victori. Cu toate acestea în cele 4 meciuri disputate la campionatele europene între cele două forţe europene, Anglia nu a reuşit să învingă Franţa în nici măcar o partidă din cele 4 disputate, reuşind doar 2 egaluri şi 2 înfrângeri.

Selecţionerul Franţei, Laurent Blanc a anunţat potrivt uefa.com, că nu crede declaraţiile premergătoare turneului european oferite de reprezentanţii albionului care au anunţat că nu au aşteptări prea mari de la acest turneu şi că se aşteaptă la o partidă dificilă cu reprezentativa Angliei. Blanc a precizat că a văzut ultimele partide disputate de Anglia în pregătiri şi că a rămas impresionat de forma arătată de jucătorii englezi în pofida numeroaselor absenţe.

Anglia s-a calificat în turneul final din Polonia şi Ucraina neînvinsă reuşind 5 victorii şi 3 egaluri. De cealaltă parte, Franţa, care s-a calificat de pe primul loc într-o grupă cu România,  a pierdut primul meci din aceste preliminari pe propriul teren scor 0-1 în faţa reprezentativei Belarusului, dar apoi în următoarele 9 meciuri oficiale a obţinut 6 victorii şi 3 egaluri.