Acasa Sport-AutoSport Euro 2012, Grupa D: Suedia – Anglia, scor 2-3 (video)

Euro 2012, Grupa D: Suedia – Anglia, scor 2-3 (video)

scris de Laurentiu Banches
2 afisari

Anglia a învins formaţia Suediei cu scorul de 3-2, vineri seara, pe stadionul Olimpic din Kiev, în grupa D la EURO 2012 şi are nevoie doar de un egal în ultima partidă cu Ucraina pentru a se califica în sferturi.

A fost unul dintre cele mai frumoase meciuri ale turneului, cu răsturnări de scor şi goluri spectaculoase. Anglia a condus cu 1-0, Suedia a făcut 2-1, dar englezii au restabilit egalitatea şi apoi şi-au apropiat victoria cu 3-2. Esenţială pentru victoria echipei lui Roy Hodgson s-a dovedit a fi intrarea lui Theo Walcott, care a marcat golul doi şi a pasat decisiv la ultimul.

Anglia a deschis scorul în min. 23, când Gerrard a centrat excelent, iar cvasidebutantul Carroll, colegul său de la Liverpool, s-a înălţat superb dintre Olof Mellberg şi Granqvist şi a marcat cu capul. Suedia nu a reuşit să construiască prea multe faze elaborate, bazându-se mai mult pe incursiuni ale lui Ibrahimovic, Larsson sau Källström. Vedeta Ibrahimovic şi-a încercat şansa de la distanţă, dar şutul său, deviat, nu i-a pus probleme lui Hart (32). Källström a fost mai periculos, dar mingea expediată de el s-a dus peste transversală (37). Portarul lui Manchester City a ieşit curajos şi a reţinut la picioarele lui Elmander, la o fază bună a scandinavilor (41).

La reluare, Suedia şi-a masat adversara în propriul careu aproape, iar nu peste multă vreme a picat şi golul: Ibrahimovic a executat o lovitura liber, mingea a revenit din zid, ”Ibra” a trimis din nou acrobatic, balonul a ajuns la fundaşul Mellberg şi acesta a trimis în plasă, cu toată opoziţia portarului Hart şi a fundaşului Johnson (49). Site-ul UEFA l-a creditat pe Johnson cu autogol la această fază. Mellberg a reuşit ”dubla” zece minute mai târziu (59), măcar din punct de vedere moral, după ce a reluat cu capul centrarea lui Larsson din lovitură liberă.

Anglia a trecut pe lângă egalare în min. 63, când Isaksson a respins lovitura de cap a lui Terry, după care Walcott, la doar trei minute de la intrarea sa pe teren, l-a surprins pe Isaksson cu un şut de la 20 de metri şi a făcut 2-2. Scandinavii au mai avut două situaţii bune, prin Källström (75), care a tras peste poartă, şi Ibrahimovic (76), al cărui şut a fost respins de Hart, dar Anglia a reuşit să întoarcă scorul prin golul de excepţie al lui Danny Welbeck (78), cu călcâiul, la centrarea aceluiaşi Walcott. În prelungiri, reprezentativa Albionului a fost aproape de a se desprinde la două goluri, dar Gerrard a tras în portarul Isaksson (90+2).

Sweden 2-3 England Full highlights Euro2012 15… de eurorivals

…..

Suedia va încerca să îşi păstreze recordul de invincibilitate în competiţile oficiale în faţa Angliei şi după partida care se va desfăşura vineri, 15 iunie, la Kiev, de la ora 21:45.

Euro 2012: Suedia vs Anglia, grupa D

Echipa Suediei, în care se află numeroşi jucători care joaca în Premier League, nu a pierdut în nici unul dntre cele 7 meciuri disputate până acum în faţa Angliei şi speră să recupereze în meciul cu reprezentativa statului Albionului punctele pierdute în meciul cu echipa gazdă Ucraina. Cu toate acestea, pe 15 noiembrie 2011, în ultima partidă dintre cele două echipe, Anglia a bătut Suedia într-un meci amical, în ccea ce a fost prima victorie a englezilor în faţa scandinavilor din ultimii 43 de ani.

Înainte de această partidă pe care Suedia nu îşi permite să o piardă, dacă mai doreşte să păstreze şanse la calificarea în sferturi, selecţionerul Erik Hamrén a afirmat potrivit uefa.com că “jucătorii săi nu au probleme cu moralul după înfrângerea cu Ucraina, din moment ce familiile lor se află cu ei în cantonament şi fanii i-au încurajat în continuare la antrenamente”. De partea cealaltă, antrenorul englez, Roy Hudgson l-a lăudat pe antrenorul suedez şi a declarat că partida dintre Ucraina şi Suedia a fost una “interesantă”, menţionând că Zlatan Ibrahimovic este un jucător de clasă mondială capabil să câştige un joc de unul singur.