Anglia - Slovacia, Rusia - Tara Galilor, 0-0 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport EURO 2016. Anglia – Slovacia, Rusia – Tara Galilor (live video)

EURO 2016. Anglia – Slovacia, Rusia – Tara Galilor (live video)

30 afisari

Slovacia și Angliei au terminat la egalitate, 0-0, luni seara, pe stadionul Geoffroy-Guichard din Saint-Etienne, în Grupa B a EURO 2016.

Țara Galilor a câștigat surprinzător Grupa B la EURO 2016, în timp ce echipa de fotbal a Angliei a terminat pe locul al doilea.

Anglia, cu șase modificări față de partida precedentă, a dominat autoritar partida, însă a ratat multe ocazii de gol și nu a reușit să câștige meciul care i-ar fi asigurat câștigarea grupei. Reprezentativa Albionului merge în optimi de pe locul al doilea, urmând să joace la Nisa pe 27 iunie, cu echipa care va terminat pe locul secund în Grupa F.

Slovacia a controlat prima parte a întâlnirii, dar fără a reuși să își creeze vreo ocazie. Anglia, care câștigase primele sale trei partide cu Slovacia, a intrat treptat în joc și a fost periculoasă chiar și în momentele bune ale slovacilor.

Vardy (5) a avut prima ocazie a partidei, dar a reluat peste poartă cu capul mingea centrată de Clyne. Sturridge a fost blocat in extremis de Pekarik în careul mic (9), iar apoi Lallana (13) a tras pe lângă țintă.

Presiunea englezilor a crescut, dar șutul din întoarcere al lui Henderson (16) l-a nimerit pe Durica, după care Vardy a scăpat singur cu portarul, dar a tras în Kozacik (17).

Bertrand a fost iertat de cel puțin un cartonaș galben după ce i-a spart nasul lui Pekarik, la un duel aerian (19), iar în joc a urmat o perioadă de acalmie.

Finalul primei reprize a aparținut tot englezilor, dar Kozacik (33) a respins șutul lui Lallana din mijlocul careului, iar Durica a blocat cu capul mingea șutată de Henderson (44).

După pauză, Mak a fost gata să profite de o neînțelegere în apărarea englezilor (53). Pe contraatac, Sturridge a reușit o pătrundere impetuoasă în careu, dar șutul său a lovit umărul portarului (53). Fazele s-au succedat repede și Weiss (55) a fost aproape să-l surprindă pe Hart cu un șut deviat la colțul scurt.

Dele Alli a fost aproape de gol la un minut de la intrarea sa pe teren (62), dar Skrtel a respins providențial de pe linia porții. Lansat excelent în adâncime, Sturridge (74) a ratat reluarea spre poartă, la o fază clară de gol.

Finalul meciului a fost dramatic, cu englezii atacând în valuri pentru golul victoriei și al câștigării grupei, iar cu slovacii apărându-se eroic. Echipa lui Hodgson nu a avut decât jumătăți de ocazii, slovacii făcând un excelent joc defensiv, conștienți că nu pot spera la mai mult.

Slovacii sunt și ei cu un picior în optimi după acest rezultat, cu patru puncte, de pe locul al treilea.

Slovacia este și ea ca și calificată în optimi, având patru puncte.

euro 2016 clasament grupa b

Legendă: M — meciuri, V — victorii, E — egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.

Slovacia — Anglia 0-0, Stade Geoffroy-Guichard — Saint-Etienne

Luni, 20 iunie, au loc alte două meciuri. Ambele dispute sunt din grupa B, între Rusia și Țara Galilor, respectiv între Slovacia și Anglia. Partidele încep la aceeași oră – 22:00.
slovacia anglia euro 201620 iunie (ora 22.00) Rusia – Țara Galilor (Stadium Municipal, Toulouse)
20 iunie (ora 22.00) Slovacia – Anglia (Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne)

Rusia are un singur punct din două partide. Berezutski a fost cel care a salvat un punct în prelungirile meciului cu Anglia, scor 1-1. În al doilea meci disputat, Rusia a pierdut în fata Slovaciei, scor 1-2.

Țara Galilor are 3 puncte în Grupa B, după ce a reușit prima victorie din istorie la un Campionat European contra Slovaciei, scor 2-1.

După două etape disputate din grupa B, Anglia este lider, cu patru puncte, şi are nevoie de o remiză pentru a-şi asigura matematic calificarea. De partea cealaltă, Slovacia a reuşit o victorie contra Rusiei, astfel că un eventual succes le va garanta matematic prezenţa în optimi, cu menţiunea că şi un egal le va fi aproape sigur suficient.