EURO 2016. Germania - Polonia, scor 0-0 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport EURO 2016. Germania – Polonia, scor 0-0

EURO 2016. Germania – Polonia, scor 0-0

11 afisari

Germania și Polonia au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, pe Stade de France din Saint-Denis, într-un meci din Grupa C a EURO 2016.

Cele două echipe nu au reușit să se departajeze la capătul unui meci bun și sunt favorite să meargă împreună în optimile de finală. Polonia a avut, totuși, cele mai mari ocazii, prin Milik.

Campioana mondială en titre a început în forță și Goetze a avut prima ocazie a meciului în minutul 4, când a reluat peste poartă cu capul în urma centrării lui Draxler. Două minute mai târziu s-a consemnat un șut puternic al lui Hector, deviat periculos de Khedira. Presiunea echipei Germaniei a continuat și Kroos (16) a reluare din cădere, la pasa lui Muller, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

După un prim sfert de oră controlat de Nationalmannschaft, Polonia a ieșit mai mult la joc și a reușit să creeze pericol la poarta lui Neuer, dar șuturile lui Lewandowski și Milik (ambele în min. 22) au fost blocate de apărarea germană.

După minutul 30, Germania a revenit la controlul jocului, însă fără a reuși să creeze ocazii de gol. O situație notabilă a fost înregistrată în finalul primei reprize, când Khedira (44) a șutat din voleu alături de poartă.

Partea a doua a meciului a început cu o mare ocazie a polonezilor, prin Milik, care a ratat reluarea din 5 metri, la centrarea lui Grosicki (46). Un minut mai târziu, Germania a fost aproape de gol, dar Goetze (47), bine găsit în careu, a șutat în brațele lui Fabianski.

Milik a creat pericol la poarta lui Neuer (59), dar șutul său de la 25 de metri a trecut milimetric pe lângă poartă, pentru ca doar câteva secunde mai târziu Lewandowski să fie blocat in extremis de Boateng.

Kroos (65) a tras un șut peste poartă, dar Polonia a fost mai aproape de gol, prin Milik (69), care a luftat incredibil la 11 metri de poarta lui Neuer. Apoi a fost rândul echipei lui Loew să rateze o bună șansă, prin Ozil (69), care a reluat fără preluare centrarea lui Schuerrle, dar Fabianski a respins de sub bara transversală.

Germania a dominat ultima parte a meciului, dar nu a reușit să îngenuncheze eroica apărare poloneză.

Polonia, viitoarea adversară a României în preliminariile Cupei Mondiale 2018, rămâne cu o singură victorie în 21 de partide cu Germania, succesul fiind obținut în campania de calificare pentru turneul din Franța.

Germania marcase în ultimele 14 partide de la turneele finale, în timp ce Robert Lewandowski a fost golgheterul preliminariilor EURO 2016, cu 13 goluri.

Ambele echipe au câte patru puncte, iar în ultima etapă Germania va înfrunta Irlanda de Nord, în timp ce Polonia va da piept cu Ucraina.

EURO 2016. Germania – Polonia. Germania, campioana mondiala o va intalni astazi pe reprezentativa Poloniei, de la ora 22:00, pe Stade de France. Arbitrul meciului este olandezul Björn Kuipers.

Germania - Polonia

Germania – Polonia

De 17 ori s-au mai intalnit pana acum cele doua echipe, fiind 8 victorii pentru Germania, 4 pentru Polonia si 5 remize. Golaveraj: 23-16 pentru nemti.
EURO 2016. Germania – Polonia. Antrenorul Germaniei, Joachim Low, si-a cerut scuze dupa imaginile indecente oferite la meciul cu Ucraina. Atunci, Low a fost surprins in mai multe randuri de camerele de luat vederi in timp ce isi baga mana in pantaloni.
EURO 2016. Germania – Polonia. Low a dat vina pe adrenalina: „Din cauza adrenalinei si a concentrarii. Incerc sa nu mai fac asta pe viitor” a spus antrenorul in varsta de 56 de ani. „Am vazut imaginile si, evident, cateodata fac gesturi inconstiente. S-a intamplat si imi pare rau”, a mai adaugat Low.
EURO 2016. Germania – Polonia. Lukas Podolski i-a sarit in aparare selectionerului, comentand ca acest incident nu este „o problema” in tabara Germaniei, relateaza BBC.
EURO 2016. Germania – Polonia. Echipe probabile:
Germania: Neuer – Howedes, Boateng, Mustafi, Hector – Khedira, Kroos – Muller, Ozil, Draxler – Gomez.
Antrenor: Joachim Low
Polonia: Szczesny – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski, Kapusta – Milik – Lewandowski.
Antrenor: Adam Nawalka

Progamul zilei de joi la Euro 2016
Grupa B

ORA 16:00 Anglia — Țara Galilor (Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Grupa C

ORA 19:00 Ucraina — Irlanda de Nord (Stade des Lumieres, Lyon)

ORA 22:00 Germania — Polonia (Stade de France, Saint-Denis)

EURO 2016. Germania – Polonia. În meciul din grupa B, după ce fanii celor două echipe ar fi coalizat împotriva celor ruși, în violențele de zilele trecute, presiunea este pe Anglia, care îi întâlnește pentru a 104-a oară pe vecinii galezi. Aceștia nu au câștigat decât de 14 ori. Este o grupă încă deschisă oricărui rezultat în ceea ce privește calificarea în următoarea fază.

EURO 2016. Germania – Polonia. Ucraina și Irlanda de Nord încearcă, fiecare, să obțină o primă victorie la acest turneu final. Antrenorul ucrainenilor mizează pe un psihic de oțel al jucătorilor săi, în timp ce selecționerul Irlandei de Nord le cere fotbaliștilor mai multă forță fizică.

EURO 2016. Germania – Polonia. În ultimul meci al serii, se confruntă tot două vecine: Germania și Polonia. S-au întâlnit de 20 de ori, iar Polonia nu a câștigat decât o dată, însă în meciurile anterioare de la Euro 2016 ambele echipe au în palmares câte o victorie. Șase dintre jucătorii naționalei Poloniei evoluează la cluburi germane, iar antrenorul Germaniei, Joachim Löw, i-a avertizat pe campionii mondiali că trebuie să fie atenți la adeversari: polonezii au unul dintre cele mai bune contraatacuri din lume.