EURO 2016. Portugalia - Austria, scor 0-0 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport EURO 2016. Portugalia – Austria, scor 0-0

EURO 2016. Portugalia – Austria, scor 0-0

13 afisari

Portugalia și Austria au terminat la egalitate, 0-0, meciul disputat sâmbătă seară pe stadionul Parc des Princes din Paris, în grupa F a EURO 2016.

Rezultatul pune într-o situație dificilă mai ales echipa Portugaliei, considerată favorită, care se află la a doua egalitate în acest turneu (după 1-1 cu debutanta Islanda), deși fusese considerată ca una dintre cele mai bune ale ediției, iar Austria, învinsă clar de Ungaria în debutul competiției, se poate considera mulțumită, întrucât, deși nu a strălucit până acum, mai ales sâmbătă seara, când a fost dominată copios, păstrează șanse de calificare pentru ultima rundă.

Totodată, palmaresul direct dintre cele două reprezentative, oricât ar părea de ciudat, se menține favorabil austriecilor, care au 3 victorii, in 2 meciuri au fost învinși, iar 6 partide, cu aceasta, s-au încheiat la egalitate.

Prima repriză a fost dominată clar teritorial de Portugalia, care a avut o posesie de 68 %, 7 cornere si cele mai mari ocazii de gol, dar căpitanul lor, Cristiano Ronaldo, nu fost parcă prea mult marcat de momentul istoric pe care îl trăia: recordul absolut de selecții la echipa națională, cu 128 de prezențe, cu una mai mult decât Luis Figo, aflat, de altfel, în tribune.

Totuși, primul atac periculos al meciului a fost al austriecilor, încă din minutul 3, când vârful de atac Hamsik a trimis cu capul pe lângă poartă din apropierea careului de 6 metri, din poziție centrală. Apoi, însă, o dată ce au pus stăpânire pe balon, lusitanii au devenit extrem de periculoși, fără finalizare, însă.

Prima mare ratare a fost a lui Nani, în minutul 13, pătrundere din fentă la 8 metri de poarta, ușor lateral stânga, șut bun, pe colțul lung, dar portarul Ampler a scos cu piciorul, exact ca la handbal.

Cea mai mare ratare a primei reprize a avut-o, totuși, Cristiano Ronaldo, care a trimis cu capul, singur-singurel, de la 7 m, peste poarta austriecilor, dintr-o acțiune clară, pe care, la Real Madrid, ar fi transformat-o în gol fără probleme. Probabil și banderola de căpitan de echipă, dar și perspectiva de a deveni primul fotbalist care înscrie la 4 ediții ale Euro (a debutat în 2004, la 18 ani, cu 2 goluri pentru naționala portugheză) l-au făcut să nu se concentreze destul.

După încă o ratare portugheză, din nou a lui Nani, în minutul 29, șut cu capul din apropierea porții, la o centrare ideală a lui Andre Gomes, austriecii au ieșit mai mult la atac, iar în minutul 41 vedeta lor, Alaba, a șutat înșelător dintr-o lovitură liberă din unghi, balonul fiind respins practic de pe linia porții de fundașii portughezi.

Obsesia lui Cristiano Ronaldo de a bate record după record s-a transformat, parcă, într-un veritabil blestem, celebrul CR7 nereușind să înscrie nici din lovitura de la 11 m, pe care a ratat-o în minutul 78, când a tras în bară, la un penalty obținut tot de el. Poate legea nescrisă a fotbalului, care spune că nu este bine să execute jucătorul faultat, l-a pedepsit.

Însă căpitanul portughez a mai avut mari ocazii de a marca, la faze pe care le-a finalizat foarte bine, dar a avut în față un portar, Almer, în zi de grație. Așa s-a întâmplat în 2 minute consecutive, 55 și 56, când Almer a respins prima oară un șut de la 20 de metri, apoi, la cornerul care a rezultat a parat lovitura cu capul foarte bine plasată a „șeptarului” de la Real Madrid.

Pentru astăzi a rămas de disputat un meci din faza a doua a Grupei E. Completează ziua meciurile din Grupa F, ultimele înainte de intrarea în faza decisivă a grupelor, cea în care se vor decide echipele calificate în optimi.

EURO 2016. Portugalia - Austria

EURO 2016. Portugalia – Austria

Grupa E

ora 16.00: Belgia – Irlanda (Bordeaux)

Grupa F

ora 19.00: Islanda – Ungaria (Marsilia)

ora 22.00: Portugalia – Austria (Parc des Princes, Paris)

O victorie în meciul direct duce Belgia sau Irlanda pe locul al doilea al Grupei E. După primele partide, Irlanda are 1 punct (egal cu Suedia după un autogol), iar Belgia 0 puncte (0-2 cu Italia). Cele două formaţii s-au mai întâlnit până acum de 13 ori. Belgia a câştigat 5 meciuri, Irlanda – 3 iar 5 s-au încheiat la egalitate. Ultimul succes irlandez datează de mai bine de 50 de ani.

Aflată pe primul loc al grupei F, Ungaria este favorită, teoretic, în întâlnirea cu Islanda. Are şi avantajul celor cinci victorii consecutive în precedentele confruntări directe. Cel mai recent meci dintre Ungaria şi Islanda a fost un amical disputat în 2011 şi încheiat cu scorul de 4-0. Totuşi, Islanda nu trebuie considerată o victimă sigură, mai ales după surprinzătorul egal obţinut în faţa Portugaliei, în primul meci din grupă.

Portugalia, cu super-vedeta Cristiano Ronaldo, caută prima victorie la EURO 2016 în meciul cu Austria. Jumătate dintre cele 10 întâlniri de până acum dintre cele două formaţii s-au încheiat la egalitate. Austria s-a calificat pentru prima oară la Turneul Final al Campionatului European. A mai jucat în această fază şi în 2008, când a găzduit competiţia împreună cu Elveţia. Portugalia se află la a şasea participare consecutivă la EURO.
Portugalia a avut parte de un start „fals” la Euro 2016 și a remizat cu Islanda, scor 1-1. Acum, lusitanii dau peste Austria, care caută revanșa la turneul final, după înfrângerea suferită în fața Ungariei, scor 0-2.

Portughezii au așteptări mari de la Cristiano Ronaldo, care a dezamăgit în prima partidă. Starul Realului are acum o motivație în plus: va ajunge la 128 de selecții în echipa națională, urmând să depășească recordul deținut de Luis Figo. Dacă va înscrie la turneul final din Franţa, Ronaldo va deveni cel mai bun marcator din istoria Portugaliei la Euro (are 6 goluri înscrise, la egalitate cu Nuno Gomes).

Austria are două absențe importante: Koller nu se poate baza pe Dragovic (suspendat după cartonașul roșu încasat cu Ungaria), în timp ce Junuzovic este accidentat.

ECHIPELE PROBABILE:
Portugalia: Rui Patricio – Vieirinha, Carvalho, Pepe, Guerreiro – A. Gomes, Danilo, Moutinho, Quaresma – Nani, Ronaldo

Selecționer: Fernando Santos

Austria: Almer – Klein, Prodl, Hinteregger, Fuchs – Alaba, Baumgartlinger – Harnik, Sabitzer, Arnautovic – Janko

Selecționer: Marcel Koller