Acasa Sport-AutoSport EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor, scor 2-0 (video)

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor, scor 2-0 (video)

49 afisari

Portugalia s-a calificat în finala EURO 2016, după ce a învins formația Țării Galilor cu scorul de 2-0 (0-0), miercuri seara, pe Stade de Lyon, în prima semifinală a competiției.

Portugalia va juca a doua sa finală, după cea din 2004, pierdută acasă în fața Greciei (0-1).

Valoarea vedetei Cristiano Ronaldo a făcut diferența în fața merituoasei echipe a Țării Galilor, în debutul reprizei secunde, cu un gol superb (50) și o pasă decisivă pentru Nani (53). Se poate spune, astfel, că Ronaldo a câștigat duelul cu coechipierul său de la Real Madrid, Gareth Bale.

Prima repriză a fost lipsită de spectaculozitate, ocazii de gol clare lipsind aproape total. Cea dintâi situație notabilă i-a aparținut lui Joao Mario (16), care a pătruns și a șutat puțin pe lângă poartă.

Apoi sunt de consemnat două acțiuni ale lui Bale, fără sorți de izbândă. Mai întâi a tras pe lângă țintă (19), după cornerul executat de Ledley, iar apoi a avut o incursiune încheiată cu un șut în brațele lui Rui Patricio (23).

Cristiano Ronaldo s-a zbătut ca pește pe uscat, după două intervenții la limita regulamentului asupra sa, fiind lipsit de mingi utile. Starul lui Real Madrid a beneficiat de o singură centrare mai bună, în minutul 44, când a trimis pe lângă poartă cu capul, după mingea trimisă de Adrien Silva.

Ronaldo a reușit să deschidă scorul după pauză, în min. 50, când s-a înălțat superb la 7 metri și a trimis sub transversală mingea centrată din corner de Raphael Guerreiro.

Ronaldo l-a egalat cu această reușită pe francezul Michel Platini, cu 9 goluri, în clasamentul marcatorilor all-time la turneele finale ale Campionatului European.

Vedeta echipei Real Madrid s-a aflat și la originea celui de-al doilea gol al Portugaliei (53), șutul său centrare fiind deviat în plasă de Nani.

Cristiano Ronaldo a fost protagonistul unei faze periculoase și în minutul 63, când a șutat din lovitură liberă de la 28 de metri, iar mingea s-a dus razant cu bara transversală.

Lusitanii au fost aproape și de golul al treilea (66), când Hennessey a respins în față mingea șutată de Nani, dar reluarea lui Joao Mario s-a dus puțin alături. Hennessey a fost la post la mingea trimisă cu capul de Fonte (71), la un nou corner al Portugaliei. Deși galezii au încercat să construiască și să amenințe poarta lui Rui Patricio, lusitanii au avut o nouă ocazie, Renato Sanches șutând periculos, dar mingea s-a dus pe poartă (73).

Țara Galilor a avut o primă oportunitate bună în repriza a doua, prin Bale (77), care a tras pe mijlocul porții apărate de Rui Patricio.

Hennessey a salvat golul (78), la șutul lui Danilo, care a recuperat o minge de la Bale. Gareth Bale a arătat că este singura armă ofensivă a galezilor și l-a pus la mare încercare pe Rui Patricio (80). Ronaldo a mai ieșit o dată la rampă (86), a trecut de portarul Hennessey, dar a trimis pe lângă poartă din unghi.

Portugalia, lipsită de un jucător important, Pepe, care poate fi recuperat pentru finală, a obținut doar prima sa victorie în 90 de minute la turneul din Franța, după trei egaluri în grupă, o victorie în prelungiri cu Croația și alta la loviturile de departajare în sferturi cu Polonia.

Țara Galilor a făcut o primă repriză solidă, dar cele două goluri încasate în doar câteva minute în debutul părții secunde au dărâmat totul. Echipa lui Bale, rămâne însă cu o prestație de senzație la debutul său la EURO și cea mai bună performanță din istoria sa, semifinală.

În finala de duminică (22,00), de pe Stade de France, Portugalia va înfrunta câștigătoarea dintre Germania și Franța.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Prima semifinală de la EURO 2016, cea dintre echipele de fotbal ale Portugaliei și Țării Galilor, programată miercuri, pe Stade de Lyon, este una inedită.

EURO 2016: Portugalia - Țara Galilor.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Dacă Țara Galilor este marea surpriză a competiției (alături de surpriza mai mică Islanda), Portugalia a profitat de o parte relativ ușoară de tablou și a avansat cu șansă până în penultimul act, având în vedere faptul că până acum nu a reușit să câștige în 90 de minute niciunul din cele cinci meciuri disputate în Franța.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Lusitanii au trei egaluri în grupă, o victorie în prelungiri în fața Croației și una la loviturile de departajare în fața Poloniei.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Totuși, Portugalia este pentru a cincea oară într-o semifinală europeană, jucând finala în 2004, când a pierdut acasă în fața Greciei. În 1984, tot în Franța, Portugalia pierdea după prelungiri cu 2-3 în fața Franței, în 2000 era întrecută tot de Franța și tot după prelungiri (1-2), în 2004 câștiga în fața Olandei cu 2-1, iar în 2012 era eliminată de Spania la loviturile de departajare (2-4).

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Nivelul fotbalului portughez este dovedit și de semifinala de Cupă Mondială din 2006.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Țara Galilor, debutantă la un turneu final al Campionatului European, a reușit deja cea mai bună performanță din istoria sa.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Echipa antrenată de Chris Coleman a pornit cu statutul de outsider din grupă, dar a ocupat primul loc, în fața Angliei, Rusiei și Slovaciei, pentru ca apoi să treacă de Irlanda de Nord în optimi și să producă o mare surpriză în sfertul cu Belgia (3-1).

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Acesta va fi primul meci oficial dintre cele două echipe, care s-au mai înfruntat de trei ori, lusitanii având două victorii, iar galezii una (7-4).

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Portugalia este, totuși, neînvinsă în ultimele 12 meciuri oficiale de când a fost preluată de Fernando Santos.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Vedeta lusitanilor, Cristiano Ronaldo, nu a impresionat până acum la EURO 2016, cu excepția unui singur meci, cel cu Ungaria, în care a marcat două goluri, chiar la Lyon, pe stadionul care va găzdui semifinala cu Țara Galilor.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Galezii, care contează pe colegul lui Ronaldo de la Real Madrid, vedeta Gareth Bale, vor fi lipsiți de două piese de bază, mijlocașul Aaron Ramsey (un gol marcat și patru pase decisive), un veritabil creier al echipei, și fundașul Ben Davies, ambii suspendați. Mijlocașul David Edwards s-a antrenat separat, dar este recuperabil până la ora jocului.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Pe lângă performanțele reușite la ultimele turnee finale și vedeta Ronaldo în lot, Portugalia mai are un argument pentru victorie, faptul că în Franța există cea mai mare comunitate portugheză din afara țării.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Portugalia nu are indisponibili, dar fundașul Pepe, un veritabil stâlp al apărării, a acuzat unele probleme musculare și e incert.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Meciul de miercuri va fi arbitrat de suedezul Jonas Eriksson. Scandinavul a mai condus două meciuri la EURO 2016, Croația — Turcia (1-0) și Țara Galilor—Rusia (3-0). Suedezul a oficiat în acest sezon și la finala Europa League, dintre FC Sevilla și FC Liverpool.

EURO 2016: Portugalia – Țara Galilor. Echipele probabile:

Portugalia: Rui Patricio — Cedric Soares, Pepe, Fonte, Guerreiro — Danilo, Joao Mario, Adrien Silva, Renato Sanches — Nani, Ronaldo.
Țara Galilor: Hennessey — Chester, A. Williams, Collins — Gunter, Allen, Ledley, J. Williams, Taylor — Bale, Robson-Kanu.