Acasa Sport-AutoSport Euro 2016. PROGRAM si rezultate 4 – 8 septembrie 2015

Euro 2016. PROGRAM si rezultate 4 – 8 septembrie 2015

scris de C.S.
4 afisari

Selecționata Olandei, medaliată cu bronz la ultima ediție a Cupei Mondiale, riscă să rateze participarea la Campionatul European de fotbal de anul viitor, după ce a fost învinsă pe teren propriu, cu 1-0, de reprezentativa Islandei, într-un meci disputat joi seara, pe Amsterdam Arena, în cadrul Grupei A a preliminariilor turneului continental.

euro_2016Selecţionata Olandei, medaliată cu bronz la ultima ediţie a Cupei Mondiale, riscă să rateze participarea la Campionatul European de fotbal de anul viitor, după ce a fost învinsă pe teren propriu, cu 1-0, de reprezentativa Islandei, într-un meci disputat joi seara, pe Amsterdam Arena, în cadrul Grupei A a preliminariilor turneului continental.

Nordicii, care nu au mai participat niciodată până acum la un turneu internaţional major, au marcat unicul gol al întâlnirii în urma unei lovituri de la 11 m, transformată de Gylfi Sigurđsson, în minutul 51.

Într-o altă partidă din această grupă, Turcia a fost ţinută în şah de Estonia, scor 1-1, la Konya. Oaspeţii au marcat golul egalizator în prelungiri, prin Sabala (min.90+1), după ce turcii deschiseseră scorul prin Selciuk Inan, în minutul 77.

Islanda conduce în clasamentul Grupei A, cu 18 puncte, urmată de Cehia, care a acumulat 16 puncte în urma victoriei cu 2-1 înregistrată joi seara în faţa Kazahstanului. Olanda se află pe locul al treilea în grupă, la şase puncte de locul 2, şi mai poate spera doar într-o participare la barajul pentru calificarea la EURO 2016, pentru care se află în luptă directă cu Turcia, ocupanta poziţiei a 4-a.

Tot joi, Ţara Galilor s-a impus la limită în Cipru (1-0), prin golul starului Gareth Bale, păstrându-şi astfel fotoliul de lider al Grupei B, cu un avans de trei puncte faţă de Belgia, învingătoare la rândul ei, cu scorul de 3-1, în faţa Bosniei.

În Grupa H, Italia a obţinut o victorie chinuită dar preţioasă în faţa modestei echipe a Maltei (1-0), succes care a propulsat „squadra azzurra” în fruntea clasamentului grupei, devansând cu un punct naţionala Croaţiei, ţinută în şah în deplasarea din Azerbaidjan (0-0).

Rezultate înregistrate joi seara în preliminariile EURO 2016:
GRUPA A
Olanda – Islanda 0-1
A marcat: Gylfi Sigurdsson 51 – penalty
Cartonaş roşu: Bruno Martins Indi (Olanda) 32

Cehia – Kazahstan 2-1
Au marcat: Milan Skoda 74, 86, respectiv Iuri Logvinenko 21

Turcia – Letonia 1-1
Au marcat: Selcuk Inan 77, respectiv Valerijs Sabala 90+1

Clasament: J V E Î GM GP PCT
1 Islanda 7 6 0 1 15 3 18
2 Cehia 7 5 1 1 14 9 16
————————-
3 Olanda 7 3 1 3 13 7 10
4 Turcia 7 2 3 2 8 9 9
5 Letonia 7 0 4 3 3 14 4
6 Kazahstan 7 0 1 6 5 16 1

GRUPA B
Belgia – Bosnia 3-1
Au marcat: Marouane Fellaini 23, Kevin De Bruyne 43, Eden Hazard 78 – penalty, respectiv Edin Dzeko 15

Israel – Andorra 4-0
Au marcat: Eran Zahavi 3, Nir Biton 22, Tomer Hemed 26pen, Moanes Dabour 38

Cipru – Ţara Galilor 0-1
A marcat: Gareth Bale 82

Clasament: J V E Î GM GP PCT
1 Ţara Galilor 7 5 2 0 9 2 17
2 Belgia 7 4 2 1 16 3 14
————————-
3 Israel 7 4 0 3 14 9 12
4 Cipru 7 3 0 4 12 12 9
5 Bosnia 7 2 2 3 9 10 8
6 Andorra 7 0 0 7 3 27 0

GRUPA H
Italia – Malta 1-0
A marcat: Graziano Pelle 69

Bulgaria – Norvegia 0-1
A marcat: Vegard Forren 57

Azerbaidjan – Croaţia 0-0

Clasament: J V E Î GM GP PCT
1 Italia 7 4 3 0 10 5 15
2 Croaţia 7 4 3 0 16 3 14
————————-
3 Norvegia 7 4 1 2 8 8 13
4 Bulgaria 7 2 2 3 7 8 8
5 Azerbaidjan 7 1 2 4 4 11 5
6 Malta 7 0 1 6 1 11 1

Echipele clasate pe primele două locuri în fiecare grupă se califică direct la EURO 2016, la finalul preliminariilor.
Vineri, 4 septembrie

Georgia – Scoția, 19:00, în direct la Digi Sport 3

Insulele Feroe – Irlanda de Nord, 21:45, în direct la Digi Sport 1

Germania – Polonia, 21:45, în direct la Digi Sport 2

Danemarca – Albania, 21:45, în direct la Digi Sport 3

Ungaria – România, 21:45, la Digi Sport 1

Gibraltar- Irlanda, 21:45

Grecia – Finlanda, 21:45

Serbia – Armenia, 21:45

Sâmbătă, 5 septembrie

Rusia – Suedia, 19:00, în direct la Digi Sport 1

San Marino – Anglia, 19:00, în direct la Digi Sport 2

Ucraina – Belarus, 19:00, în direct la Digi Sport 3

Spania – Slovacia, 21:45, în direct la Digi Sport 1

Elveția – Slovenia, 21:45, în direct la Digi Sport 2

Muntenegru – Liechtenstein, în direct la Digi Sport 3

Duminică, 6 septembrie

Turcia – Olanda, 19:00, în direct la Digi Sport 1

Norvegia – Croația, 19:00, în direct la Digi Sport 2

Țara Galilor – Israel, 19:00, în direct la Digi Sport 3

Italia – Bulgaria, 21:45, în direct la Digi Sport 1

Cipru – Belgia, 21:45, în direct la Digi Sport 2

Islanda – Kazakhstan, 21:45, în direct la Digi Sport 3

Luni, 7 septembrie

Armenia – Danemarca, 19:00, în direct la Digi Sport 2

Irlanda de Nord – Ungaria, 21:45, în direct la Digi Sport 1

Scoția – Germania, 21:45, în direct la Digi Sport 2

Albania – Portugalia, 21:45, în direct la Digi Sport 3

România – Grecia, 01:00, la Digi Sport 1

Marți, 8 septembrie

Anglia – Elveția, 21:45, în direct la Digi Sport 1

Macedonia – Spania, 21:45, în direct la Digi Sport 2

Suedia – Austria, 21:45, în direct la Digi Sport 3

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult