EURO 2016. Spania - Turcia, scor 3-0 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport EURO 2016. Spania – Turcia, scor 3-0 (video)

EURO 2016. Spania – Turcia, scor 3-0 (video)

25 afisari

Spania, deținătoarea titlului continental, s-a calificat în optimile de finală la EURO 2016, vineri seara, după ce a învins formația Turciei cu scorul de 3-0 (2-0), pe Stade de Nice din Nisa, în Grupa D a competiției.

Spania a făcut un meci excelent și s-a impus prin golurile marcate de Alvaro Morata (34, 48) și Nolito (37).

Ibericii au început în forță și Morata (6) a șutat din afara careului, dar Volkan a respins de la colțul scurt. Spania a continuat să domine jocul și Hakan Balta a deviat în bara propriei porți centrarea lui Jordi Alba (11). Un minut mai târziu, Pique a reluat cu capul peste poartă (12), iar apoi șutul lui Iniesta a fost blocat in extremis de Hakan Balta.

Singura oportunitate notabilă a turcilor a fost o lovitură liberă executată de specialistul Hakan Calhanoglu (27) puțin peste poartă.

Presiunea campioanei en titre a continuat și Nolito a trimis puțin peste poartă (29), iar apoi a ratat reluarea de la circa 11 metri la pasa înapoi a lui Juanfran (32).

Același Nolito s-a aflat la origine deschiderii scorului (34), centrând ideal pentru Alvaro Morata, care a marcat cu capul la vinclu.

Trei minute mai târziu, Spania și-a majorat avantajul: Fabregas a dat o pasă în adâncime (37), Mehmet Topal a respins greșit și Nolito a îndeplinit o simplă formalitate, reluând din voleu în poartă.

Spania s-a desprins după pauză decisiv, marcând la trei minute de la reluare prin Morata (48), care a reluat simplu pasa lui Jordi Alba, după o lansare venită de la Iniesta. De menționat că poziția lui Jordi Alba, la pasa lui Iniesta, a părut în afara jocului.

Morata (50) a fost aproape de hat-trick, dar a reluat cu capul pe lângă poartă.

Turcia nu s-a remarcat în ofensivă decât printr-un șut imprecis al lui Burak Yilmaz (51) și un altul al lui Arda Turan (58), blocat de coechipierul său de la Barca — Gerard Pique.

David Silva a ieșit și el la rampă din echipa iberică, dar în primă instanță a fost blocat de Hakan Balta (60), iar apoi mingea expediată de el a ocolit ținta (61).

Volkan s-a remarcat la șutul de la distanță al lui Bruno Soriano (68), iar apoi a reținut reluarea din apropiere a lui Pique (69).

Pe final, Spania a ridicat piciorul de pe accelerație, iar Turcia a avut șansa golului de onoare în min. 88, dar Olcay Șahan a fost blocat in extremis de Azpilicueta.

Spania devine a treia echipă calificată în optimi la EURO 2016, după Franța și Italia. Ibericii și-au reafirmat candidatura pentru câștigarea celui de-al treilea titlu european consecutiv prin jocul prestat vineri, în fața unei echipe în care nu au mai pierdut de 52 de ani.

Spania a reușit cel mai mare scor la EURO 2016, iar Morata a reușit prima ”dublă” la turneul final din Franța.

cksament grupa dUltimele meciuri din grupă vor avea loc pe 21 iunie, Cehia — Turcia (Stade Bollaert-Delelis — Lens) și Croația — Spania (Nouveau Stade de Bordeaux), ambele de la 22,00 (ora României).

Legendă: M — meciuri, V — victorii, E — egaluri, Î — înfrângeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.

Spania — Turcia 3-0, Stade de Nice — Nisa

EURO 2016. Spania – Turcia. In faza a doua a grupei, Spania intalneste Turcia, vineri, de la ora 22.,00, la Nisa. Partida va fi condusa de o brigada din Serbia avandu-l la centru pe Milorad Mazic.

EURO 2016. Spania - Turcia.

EURO 2016. Spania – Turcia.

EURO 2016. Spania – Turcia. ECHIPELE PROBABILE

SPANIA: De Gea – Juanfran, Pique, S. Ramos, Alba – Fabregas, Busquets, Iniesta – David Silva, Morata, Nolito
TURCIA: Babacan – Gönül, Kaya, Hakan Balta, Caner Erkin – Topal, Selçuk İnan, Özyakup – Volkan Sen, Hakan Çalhanoğlu, Arda Turan
EURO 2016. Spania – Turcia. Campioana europeana en titre Spania a invins, luni, la Toulouse, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Cehiei, in al doilea meci din cadrul Grupei D a turneului final al Campionatului European de fotbal. Pique a marcat cu capul in minutul 87, dupa o centrare a lui Iniesta.
EURO 2016. Spania – Turcia. Iniesta a aparut jocul cu Cehia dupa ce ofensiva Spaniei a fost criticata: ”Nu este pentru prima data cand traim acest gen de meciuri. Trebuie sa ai rabdare pana cand balanta inclina de partea ta. Sunt convins ca a alerga 90 de minute dupa balon il face pe adversar sa piarda multa energie. Acesta este stilul nostru, maniera noastra de a juca si in final golul vine, ca acesta (a marcat fundasul Gerard Pique cu capul in minutul 87 – n.r.)”. ”Acum avem in cap Turcia. Trebuie sa continuam sa avansam, este o cursa de fond de sase meciuri si noi incercam sa ducem cat mai departe posibil responsabilitatea noastra de campioni en titre”, a spus Iniesta.

EURO 2016. Spania – Turcia. GRUPA E

17 iunie (ora 16.00) Italia — Suedia (Stadium Municipal, Toulouse)

Grupa D
ORA 19:00 Cehia — Croația (Stade Geoffroy-Guichard, Saint-Étienne)
ORA 22:00 Spania — Turcia (Allianz Riviera, Nice)

EURO 2016. Spania – Turcia. Darijo Srna se întoarce de la funeraliile tatălui său pentru a conduce echipa Croației. O victorie în fața Cehiei le-ar asigura croaților calificarea. În tabăra cehilor vor fi schimbări, după ce au pierdut în fața Spaniei.

EURO 2016. Spania – Turcia. Spania speră să obțină victoria în fața Turciei și să meargă fără emoții în următoarea etapă a competiției din Franța. De 52 de ani Turcia nu a reușit o victorie în fața Spaniei. Singurul triumf, de altfel, a fost în calificările pentru Cupa Mondială din 1954, când Turcia a bătut Spania cu 1 la 0.

EURO 2016. Spania – Turcia. O a doua victorie în grupă a Italiei ar trimite echipa lui Antonio Conte în optimi. Selecționerul spune însă că Azzurri nu sunt luați de val de victoria obținută în primul meci al grupei. Suedezii știu, la rândul lor, că urmează un meci greu, după ce au reușit doar un egal cu Irlanda.