Europa League, etapa a 3-a: Rezultate şi clasamente în grupe | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League, etapa a 3-a: Rezultate şi clasamente în grupe

Europa League, etapa a 3-a: Rezultate şi clasamente în grupe

scris de Laurentiu Banches
1 afisari

Joi, 25 octombrie s-au disputat meciurile din etapa a 3-a a Europa League, fiind înregistrate destule rezultate surprinzătoare.

Europa League/Liga Europa - Rezultate si clasamente 25 octombrie

Steaua îşi menţine poziţia de lider în grupa E şi după etapa a 3-a printr-o victorie aşteptată cu scorul de 2-0, în faţa unei echipe de rezerve a norvegienilor de la Molde FK, partidă care s-a fi putut termina cu un rezultat de proporţii, fiind dominată cap-coadă de români, care au ratat un număr mare de ocazii.Veşti bune au venit pentru Steaua şi din Germania, unde Stuttgart şi Copenhaga au remizat, scor 0-0. În cazul unei victorii la Molde în etapa viitoare, „roş-albaştrii” vor fi deja calificaţi matematic în primăvara europeana.

Rezultate interesante s-au înregistra, joi, 25 octombrie în grupa F, unde Dnipro a trecut de Napoli, scor 3-1, iar PSV a remizat, scor 1-1, cu codaşa grupei AIK Stockholm, ucrainienii fiind lideri dup 3 etape cu maxim de puncte. În unul din cele mai aşteptate meciuri ale etapei, în grupa A, Liverpool a trecut de Anji Mahacikala, liderul din Rusia, scor 1-0. Finalistele din sezonul trecut de Europa League, Ateltico Madrid şi Athletic Bilbao, au parcursuri diametral opuse în acest sezon, madrilenii având maximum de puncte după 3 etape în grupa B, în timp ce Bilbao are doar 1 punct în grupa I.

Rezultate şi clasamente Europa League/Liga Europa :

Grupa A

Liverpool – Anji Mahacikala 1-0

Young Boys – Udinese 3-1

Clasament:

1. Liverpool 6 puncte

2. Anji 4 puncte

3. Udinese 4 puncte

4. Young Boys 3 puncte

Group B

Atletico – Academica 2-1

H. Tel-Aviv – Viktoria Plzen 1-2

Clasament:

1. Atletico 9 puncte

2. Plzen 6 puncte

3. Academica 1 punct

4. Hapoel 1 punct

Group C

Monchengladbach -Marseille 2-0

AEL – Fenerbahce 0-1

Clasament:

1. Fenerbahce 7 puncte

2. Marseille 4 puncte

3. Monchengladbach 4 puncte

4. AEL 1 punct

Grupa D

Newcastle – Club Brugge 1-0

Maritimo – Bordeaux 1-1

Clasament:

1. Newcastle 7 puncte

2. Bordeaux 4 puncte

3. Brugge 3 puncte

4. Maritimo 2 puncte

Grupa E

STEAUA – Molde 2-0

Stuttgart – Copenhaga 0-0

Clasament

1. STEAUA 7 puncte

2. FC Copenhaga 4 puncte

3. Molde 3 puncte

4. Stuttgart 2 punct

Grupa F

PSV – AIK 1-1

Dnipro – Napoli 3-1

Clasament:

1. Dnipro 9 puncte

2. PSV 4 puncte

3. Napoli 3 puncte

4. AIK 1 puncte

Grupa G

Videoton – Basel 2-0

Genk – Sporting 2-1

Clasament

1. Genk 7 puncte

2. Videoton 6 puncte

3. Basel 2 puncte

4. Sporting 1 punct

Grupa H

Rubin – Neftci 1-0

Internazionale – Partizan 1-0

Clasament

1. Inter 7 puncte

2. Rubin 7 puncte

3. Neftci 1 punct

4. Partizan 1 punct

Grupa I

Sparta Praga – Kiryat Shmona 3-1

Lyon – Athletic 2-1

Clasament

1. Lyon 6 puncte

2. Sparta Praga 6 puncte

3. Bilbao 1 punct

4. Kiryat Shmona 1 punct

Grupa J

Panathinaikos – Lazio 1-1

Maribor – Tottenham 1-1

Clasament

1. Lazio 5 puncte

2. Maribor 4 puncte

3. Tottenham 3 puncte

4. Panathinaikos 2 puncte

Grupa K

Rosenborg – Metalist 1-2

Rapid Viena – Leverkusen 0-4

Clasament

1. Leverkusen 7 puncte

2. Metalist 7 puncte

3. Rosenborg 3 puncte

4. Rapid Viena 0 puncte

Grupa L

Helsingborg – Hannover 1-2

Levante – Twente 3-0

Clasament

1. Hannover 7 puncte

2. Levante 6 puncte

3. Twente 2 puncte

4. Helsingborgs 1 punct

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult