Europa League. FC Zurich - Steaua (live video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League. FC Zurich – Steaua, scor 0-0 (rezumat video)

Europa League. FC Zurich – Steaua, scor 0-0 (rezumat video)

11 afisari

Steaua București a încheiat la egalitate cu formația elvețiană FC Zurich, scor 0-0, meciul disputat joi seara, în Grupa L a competiției de fotbal Europa League, pe Stadionul Letzigrund.

Steaua a controlat tactic o întâlnire de factură modestă și a avut o posesie superioară, dar a avut puține ocazii și a fost obosită pe final. FC Zurich, lider autoritar în divizia a doua din Elveția, a arătat din nou ca o echipă disciplinată și atletică, deși a jucat mai slab decât în urmă cu două săptămâni, la București.

Steaua a demonstrat din nou că este departe de valoarea de acum câțiva ani, însă mai speră în calificare.

Începutul partidei a fost echilibrat, Steaua făcând un presing eficient, care nu i-a permis adversarului să construiască.

Gazdele și-au creat totuși o ocazie importantă în minutul 21, când mingea a ajuns cu șansă la Roberto Rodriguez, care a trimis pe lângă poartă.

După câteva zeci de secunde, Steaua a avut o ocazie de-a dreptul uriașă, însă De Amorim a trimis peste, de la circa 10 metri.

În minutul 36, Moke a tras pe centrul porții, după o pasă a lui De Amorim, iar după un minut FC Zurich a replicat prin lovitura de cap a lui Winter.

O ocazie mare a echipei elvețiene a venit în minutul 40, când Niță a salvat în fața lui Cavusevic.

FC Zurich a fost mai ofensivă în actul secund și Niță a boxat la un corner în minutul 58. Elevii lui Laurențiu Reghecampf nu au avut niciun șut pe poartă în repriza a doua.

Popa a centrat dezamăgitor în minutul 83, la una din puținele acțiuni notabile ale vicecampioanei României.

În minutul 85, Kone l-a remarcat pe Niță cu o lovitură de cap. În aproape același minut la meciului de la București, Kone marcase golul echipei elvețiene.

În penultimul minut al timpului regulamentar, Kone și Rodriguez au produs panică în apărarea stelistă. Echipa elvețiană a fost mai proaspătă și mai periculoasă în final.

Mijlocașul Mihai Pintilii, abia revenit după o accidentare, s-a aflat pe banca de rezerve.

Meciul din urmă cu două săptămâni dintre cele două echipe, de la București, s-a încheiat 1-1.

Trebuie menționat că Steaua nu a câștigat până acum niciodată în Elveția, având un bilanț de patru egaluri și două înfrângeri în meciurile disputate în această țară.

Steaua are acum 3 puncte și este pe ultimul loc, 4, în clasamentul grupei. FC Zurich, cu 5 puncte, se află pe poziția a treia.

Următorul meci al Stelei în Europa League va fi pe 24 noiembrie, pe teren propriu, împotriva lui Osmanlispor.

FC Zurich – Steaua. Vicecampioana României joacă în această seară în deplasare cu FC Zurich, de la ora 22:05, într-un meci decisiv pentru calificarea în faza următoare a Europa League, iar roş-albaştrii nu au altă variantă decât victoria.

FC Zurich - Steaua

FC Zurich – Steaua

Europa League. FC Zurich – Steaua. O misiune deloc uşoară pentru liderul din Liga 1, mai ales din punct de vedere al tradiţiei – vicecampioana României nu a mai câştigat pe teren străin în grupele UEL de aproape patru ani.
Europa League. FC Zurich – Steaua. Pe 8 noiembrie 2012, Steaua, tot cu Laurenţiu Reghecampf pe bancă, se impunea cu 2-1 în Norvegia, în faţa lui Molde, un succes care avea să fie crucial în economia grupei din care au mai făcut parte VfB Stuttgart şi FC Copenhaga. Roş-albaştrii au încheiat pe primul loc, apoi au eliminat Ajax Amsterdam şi au învins Chelsea la Bucureşti, înainte de a pierde cu 3-1 la Londra şi de a părăsi competiţia în optimile de finală.

Europa League. FC Zurich – Steaua. De atunci, Steaua a mai disputat cinci meciuri în deplasare în grupele Europa League, fiind învinsă de trei ori şi terminând alte două partide la egalitate. Dacă luăm în considerare şi jocurile din fazele eliminatorii, steliştii au obţinut o victorie pe teren străin, tot în Norvegia, cu Rosenborg, 1-0 pe 27 august 2015. Nu a contat însă, pentru că nordicii câştigaseră cu 3-0 la Bucureşti, în prima manşă a play-off-ului.

Europa League. FC Zurich – Steaua. „Hai să nu trăim din amintiri, cel mai important important e să trăim momentul şi să reuşim să ne bucurăm joi seară, dacă vom avea ocazia. Cred că în momentul de faţă e altă echipă, alt traseu, încercăm să construim o echipă mai puternică, am avut parte de multe probleme în ultima perioadă, mulţi accidentaţi şi de aceea noi ne gândim doar la acest meci. Nu vreau să îmi aduc aminte de Chelsea, Ajax şi aşa mai departe”, a declarat Reghecampf, la conferinţa de presă de miercuri.

Europa League. FC Zurich – Steaua. În această seară, Steaua luptă împotriva unei alte tradiţii nefavorabile. Până acum, din cinci încercări, roş-albaştrii nu au reuşit să câştige în Elveţia. Au obţinut doar trei egaluri, cu Young Boys Berna, Servette Geneva şi FC Basel, şi au pierdut cu St. Gallen şi Grasshopper.

Europa League. FC Zurich – Steaua. Pentru a pune capăt acestor serii negative, Laurenţiu Reghecampf pregăteşte o mutare supriză. Potrivit patronului Gigi Becali, tehnicianul vicecampioanei ar urma să-l folosească pe William De Amorim ca vârf, iar Aganovic îi va lua locul fotbalistului venit de la Astra în stânga.

Echipa de start a Stelei la Zurich: Niţă – Tamaş, Moke, Toşca, Momcilovic – Muniru, Bourceanu – Ad. Popa, Boldrin, Aganovic – De Amorim