Acasa Sport-AutoSport Europa League. Fiorentina – AS Roma, scor 1-1 (video)

Europa League. Fiorentina – AS Roma, scor 1-1 (video)

23 afisari

Duelul italian din optimile de finală ale UEFA Europa League, Fiorentina-Roma, s-a terminat la egalitate, 1-1. Fără Tătărușanu, în continuare accidentat, toscanii au deschis scorul prin Ilicic în minutul 17, din pasa lui Salah.

Roma s-a trezit spre finalul primei reprize și a ratat o dublă ocazie în minutul 43. Plecat dintr-o poziție de ofsaid, Florenzi a fost blocat de Neto, iar Ljajic a șutat peste. Capitolinii puteau egala în minutul 60, însă fostul jucător al Fiorentinei, Ljajic, a ratat penalty-ul obținut de Iturbe.

Echipa lui Rudi Garcia a plecat totuși mulțumită de pe Artemio Franchi, grație lui Keita, care a înscris cu capul, după un corner, în minutul 77.

Unul dintre cele mai tari dueluri din faza optimilor de finală Europa League este cel 100% italian dintre Fiorentina și AS Roma.

Europa League. Fiorentina - AS Roma

Europa League. Fiorentina – AS Roma

Partida de joi seara de pe Artemio Franchi va fi cea cu numărul 160 în istoria duelurilor directe, însă va fi prima într-o competiție europeană.

De asemenea, Europa League va fi a treia întrecere în care se duelează Fiorentina și AS Roma, după Serie A și Cupa Italiei. În aceasta din urmă, trupa viola a ieșit învingătoare, chiar pe Stadio Olimpico, cu 0-2, prin dubla lui Mario Gomez.

Daniele De Rossi și Miralem Pjanic au fost odihniți de Rudi Garcia în ultima etapă din Italia, egalul din deplasare cu Chievo (0-0), tocmai pentru a fi proaspeți în duelul cu Fiorentina. Din păcate, Ciprian Tătărușanu nu este în lotul trupei viola, din cauza unei accidentări, iar locul său în poarta trupei lui Montella va fi luat de Neto.

Echipele probabile:

Fiorentina: Neto – Richards, G. Rodriguez, Basanta, Alonso – Borja Valero, Pizarro, M. Fernandez – Joaquin, Ilicic, Salah.

AS Roma: Skorupski – Torosidis, Manolas, Yanga-Mbiwa, Holebas – De Rossi, Keita – Florenzi, Pjanic, Gervinho – Ljajic.