Acasa Sport-AutoSport Europa League. Fiorentina – Sevilla, scor 0-2 (video)

Europa League. Fiorentina – Sevilla, scor 0-2 (video)

2 afisari

Sevilla s-a calificat în a doua sa finală consecutivă de Europa League la fotbal, joi seara, după ce a învins-o pe Fiorentina cu scorul de 2-0 (2-0) în deplasare, joi seara, în manșa secundă a semifinalelor competiției.

Andaluzii, victorioși în tur cu 3-0, s-au impus și pe ”Artemio Franchi”, prin golurile marcate de Carlos Bacca (22) și Daniel Carriço (27), în timp ce echipa ”viola”, la care portarul român Ciprian Tătărușanu a fost rezervă, nu a reușit nici măcar golul de onoare, pentru că slovenul Josip Ilicic a ratat un penalty în minutul 67.

Fiorentina, cu un pas de trei goluri, a forțat încă din start, dar oaspeții s-au apărat bine, portarul Rico salvând golul la lovitura de cap a lui Gonzalo (17). Sevilla, deținătoarea trofeului, a dat lovitura în minutul 22, când Bacca a reluat în plasă lovitura liberă executată de Banega. Peste doar două minute ibericii și-au dublat avantajul, prin portughezul Daniel Carriço, după o altă fază fixă.

Rico a trimis peste transversală un șut expediat de Pizarrro (30), dar oaspeții au fost aproape de al treilea gol pe contraatac, prin Coke (39). Salah a irosit ultima șansă a gazdelor înainte de pauză (42).

Fiorentina a dominat partea secundă a jocului și a avut ocazii bune de gol prin Fernandez (46), al cărui șut din lovitură liberă a fost deviat peste bară de Bacca, Salah și Ilicic (52), însă Rico a intervenit salutar de fiecare dată, și din nou prin egipteanul Salah (65), al cărui șut a fost blocat.

Pizarro a obținut penalty-ul după un duel du Krychowiak, dar Ilicic a ratat, cum a făcut-o și în minutul 80, singur cu Rico.

În finala de la Varșovia, din 27 mai, Sevilla o va întâlni pe Dnepr Dnepropetrovsk.

ACF Fiorentina — Sevilla FC 0-2 (0-2)
Au marcat: Carlos Bacca (22), Daniel Carriço (27).
Josip Ilicic (Fiorentina) a ratat un penalty în minutul 67 (șut peste poartă)
Florența, Stadio Artemio Franchi
Europa League — semifinale (retur)
În tur: 0-3

În această seară se dispută meciurile retur din semifinalele Europa League. După ce a pierdut la Sevilla cu 0-3, Fiorentina are o misiune imposibilă.

Europa League. Fiorentina - Sevilla

Europa League. Fiorentina – Sevilla

FC Sevilla, deținătoarea trofeului, are șanse mari să se califice în a patra finală de Europa League. Spaniolii au învins Fiorentina cu 3-0 în manșa tur. Chiar dacă Fiorentina a suferit trei eșecuri în ultimele cinci meciuri de acasă, tehnicianul Vincenzo Montella se declară încrezător înaintea returului. Echipa lui Tătărușanu are practic o misiune imposibilă. Sevilla nu a pierdut niciuna dintre precedentele nouă partide disputate în deplasare.
ECHIPELE PROBABILE:

Fiorentina (4-3-3): Neto – Tomovic, Savic, G Rodriguez, Alonso – Borja Valero, Pizarro, Fernandez – Joaquin, Salah, Gomez

Antrenor: Vincenzo Montella

Sevilla (4-2-3-1): Rico – Coke, Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas – Banega, Krychowiak – Aleix Vidal, Iborra, Vitolo – Bacca

Antrenor: Unai Emery