Acasa Sport-AutoSport Europa League, grupa J: Steaua – Dinamo Kiev, scor 0-2 (video)

Europa League, grupa J: Steaua – Dinamo Kiev, scor 0-2 (video)

3 afisari

Steaua București a fost învinsă de Dinamo Kiev cu scorul de 2-0 (0-0), joi seara, pe Arena Națională din Capitală, în Grupa J a competiției de fotbal Europa League, și a ratat astfel calificarea în șaisprezecimile de finală.
Andrei Iarmolenko (71) și Jeremain Lens (90+4) au marcat golurile, Steaua pierzând pe mâna ei, dar și după două decizii controversate de arbitraj, cu toate că Rio Ave a dispus de Aalborg cu 2-0, în celălalt meci al grupei, condiție necesară pentru calificare.

Steaua a irosit prima ocazie a partidei, prin Szukala (4), a cărui lovitură de cap a trimis mingea pe lângă poartă. Imediat (5), Kraveț a fost blocat bine în marginea careului mic de Varela, la poarta cealaltă.

Kraveț (11), angajat bine în careu, a scăpat din marcaj, dar a tras în plasa laterală. Apoi, Chipciu a ratat deschiderea scorului (12), șutul său fiind respins de Șovkovski, după o lansare excelentă de la Keșeru. Șovkovski a fost la post și la lovitura de cap a lui Varela (15), în urma unei lovituri libere executate de Sânmărtean. Tănase i-a testat și el vigilența veteranului ucrainean (16), dar fără impact pe tabelă. Kraveț (20) a mai ratat o șansă de a marca, trimițând balonul alături de poartă.

Cele două echipe au alternat perioadele de dominare, fără a-și crea ocazii clare de gol, până în min. 42, când Sânmărtean l-a încercat pe Șovkovski din afara careului (42). Dinamo a replicat un minut mai târziu, dar reluarea lui Iarmolenko (43) nu a fost suficient de bună pentru a-l învinge pe Arlauskis. Steaua putea deschide scorul chiar înainte de pauză, dar Șovkovski a respins excelent șutul lui Keșeru (45).

În partea a doua, steliștii au cerut penalty, pentru un henț în careu al lui Haceridi (55), după care Șovkovski a respins cu greu șutul lui Keșeru (59), dar Chipciu a ratat un gol ca și făcut.

Dinamo Kiev a reușit să deschidă scorul în minutul 71, prin Andrei Iarmolenko, rămas singur, după ce a evitat pasul la ofsaid al apărării steliste: 0-1.

Steaua a fost aproape de egalare în minutul 82, dar doi steliști s-au prăbușit în fața porții adverse și nu au reușit să trimită balonul spre buturile lui Șovkovski. Campioana României și-a pierdut luciditatea în atac și nu a reușit să lege acțiunile, să creeze pericol veritabil la poarta lui Șovkovski, chiar dacă Szukala a jucat ultimele minute ca atacant. Iarmolenko a fost aproape de ”dublă” pe contraatac (87), dar Arlauskis a salvat golul. Jeremain Lens a marcat al doilea gol al oaspeților (90+4), pe contraatac, după o ieșire neinspirată a lui Arlauskis.

VEZI AICI GOLURILE
Steaua joacă ultimul meci din grupa J din Europa League, joi, 11 decembrie, de la ora 22:05, pe propriul teren cu liderul grupei Dinamo Kiev.

Europa League, grupa J: Steaua vs Dinamo Kiev

Steaua Bucureşti a avut nevoie de prelungiri pentru a o învinge pe CSMS Iaşi, în faţa căreia a câştigat cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat de Szukala în minutul 90+4 în ultimul meci al turului. A fost a cincea victorie consecutivă pentru formaţia lui Gâlcă, care se îndreaptă lejer spre un nou titlu, având după încheierea turului, 9 puncte avans faţă de CFR Cluj şi 10 puncte de Petrolul Ploieşti. Din păcate, roș-albaștrii nu mai depind doar de ei pentru a se califica în primăvara europeană, având nevoie obligatoriu un succes în faţa ucrainienilor, iar Aalborg CK să nu câştige în Portugalia cu Rio Ave.

Dinamo Kiev are un final de an foarte bun, în care este lideră în campionatul Ucrainiei, având 5 pucnte avans faţă de marea sa rivală, Şahtior Doneţk. Formaţia lui Serhiy Rebrov a câştigast deja Grupa J, astfel că meciul de pe Arena Naţională nu mai are o miză prea mare.