Europa League. Liverpool - Dortmund scor 4-3 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League. Liverpool – Dortmund, scor 4-3 (video)

Europa League. Liverpool – Dortmund, scor 4-3 (video)

16 afisari

Liverpool a reușit o victorie de senzație, 4-3 cu Borussia Dortmund, și s-a calificat în penultimul act (1-1 în tur). Borussia conducea cu 2-0 pe Anfield după zece minute și a avut apoi 3-1, dar ”cormoranii” antrenați de Jurgen Klopp, fostul tehnician al echipei germane, au revenit incredibil în ultima jumătate de oră și au punctat de trei ori, prin Coutinho (66), Mamadou Sakho (78), Dejan Lovren (90+1).

In aceasta seara vom afla si cele patru semifinaliste ale Ligii Europa.
europa leagueLiverpool este pregătită să confirme tradiţia contra echipelor germane şi în returul sferturilor Europa League, cu Borussia Dortmund. În 15 confruntări pe Anfield Road, „cormoranii” n-au pierdut niciodată. Totodată, Liverpool este singura singura echipă neînvinsă în 11 meciuri, în actualul sezon al competiţiei.

Englezii au prima şansă la calificare împotriva fostei formaţii a lui Jurgen Klopp, după egalul din tur, 1-1. Dortmund are însă cinci victorii în cele şapte deplasări din actuala stagiune a Europa League.

„Dortmund nu este un adversar pe care îl poţi aborda cu gândul de a încerca să nu primeşti gol”, este conștient Jurgen Klopp. „Vrem să marcăm goluri, aceasta este ţinta noastră. Nu vrem să înscriem o dată, ci de două sau mai multe ori”, este optimist antrenorul Borussiei, Thomas Tuchel.

FC Sevilla – Athletic Bilbao

Este un alt sfert de finala din Europa League care va decide acum, in meciul retur, echipa ce se va califica in faza urmatoare. Athletic Bilbao nu a reusit sa-si creeze avantaj in duelul din prima mansa cand a jucat pe teren propriu si astfel Sevilla a ramas neinvinsa in aceasta competitie. Dupa ce a primit un gol, Sevilla a inceput sa joace mai bine si asa a terminat invingatoare. Acest rezultat de 2-1, o face pe Sevilla sa fie mai aproape de semifinala. Duminica a pierdut in campionat, in deplasare la Valencia cu 2-1, iar Athletic a castigat la limita in ultima etapa. Intalnirea din La Liga, intre aceste doua echipa s-a terminat cu victoria 2-0, a gazdei din Sevilla.

Europa League – Sahtior Donetk vs Braga
Joi seara incepand cu ora 22.05, Sahtior Donetk va primi in cadrul mansei retur a sferturilor Europa League pe L’viv Arena, vizita lusitanilor de la Sporting Braga. Duelul de la Lvov va incepe de la scorul de 2-1 pentru „mineri”, rezultat inregistrat in urma cu o saptamana pe Estadio Municipal de Braga,

Meciul serii din sferturile Europa League se joacă joi seara, de la ora 22:00, în direct
Liverpool – Borussia Dortmund (în tur – 1-1, Pro TV, Dolce Sport 1)
Sevilla – Athletic Bilbao (în tur – 2-1, Dolce Sport 2)
Sahtior – Braga (în tur – 2-1, Dolce Sport 3)
Sparta Praga – Villarreal (în tur – 1-2, Dolce Sport 4)