Europa League: Molde - Steaua, scor 1-2 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League: Molde – Steaua, scor 1-2 (video)

Europa League: Molde – Steaua, scor 1-2 (video)

scris de Șt. C
3 afisari

Steaua Bucureşti a făcut un pas important spre şaisprezecimile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a învins, joi seara, în deplasare formaţia norvegiană Molde FK cu scorul de 2-1 (2-0).

Molde - Steaua, scor 1-2

Steaua a făcut o primă repriză de senzaţie, marcând prin Alex Chipciu (21) şi Iasmin Latovlevici (37), golul de onoare al lui Molde fiind reuşit de Daniel Chima Chukwu (56). Campioana Norvegiei a început destul de bine şi a pus presiune pe apărarea Stelei în primul sfert de oră al partidei, absorbită însă de defensiva în trei aleasă de antrenorul Laurenţiu Reghecampf. După aceea, Steaua a ieşit tot mai mult din propria jumătate, a avut o posesie a mingii extraordinară şi a reuşit să şi marcheze. Chipciu a deschis scorul cu un şut din careu (21), cu stângul, după o combinaţie cu Tănase.

Steaua a mai avut două ocazii bune de gol, dar Rocha a fost egoist pe contraatac şi a preferat un şut slab, fără probleme pentru portar, în locul unei pase (26). Costea a încercat să-l surprindă, apoi, pe Söderberg (32), cu un şut de la distanţă, după o intercepţie a lui Szukala. Steaua şi-a mărit avantajul de pe tabela de marcaj în min. 37, prin Latovlevici, care intrase în locul lui Pîrvulescu în min. 16. Lato a marcat cu stângul, după o minge întoarsă de Tănase.

La reluare, Molde, cu două schimbări făcute de Solskjaer, a fost mai incisivă şi a avut o bună ocazie în min. 53, când Hestad a reluat din careul mic, dar Tătăruşanu a fost la post. Molde a redus din diferenţă în min. 56, la capătul unui contraatac, prin Daniel Chima Chukwu, cu un şut la colţul lung. Steaua a avut din ce în ce mai multe probleme, iar Molde a ratat prin Moström (64), după o neatenţie a lui Chipciu, după care Tătăruşanu a respins în corner. Echipa lui Reghecampf a avut, însă, replică şi a ratat două mari situaţii de gol, prin Costea (67), şut din unghi respins în corner de portar, şi Szukala (68), reluare prin faţa porţii din poziţie bună. Costea a mai irosit o ocazie mare de gol (73), când a tras în plasa laterală, la un contraatac supranumeric. Peste numai un minut, Chukwu a reluat cu capul pe lângă poartă (74).

Molde a avut o situaţie mare în final, prin Linnes, însă Tătăruşanu l-a blocat excelent (90). La poarta cealaltă, Chipciu l-a întrebuinţat şi el pe Söderberg (90+1). Steaua a obţinut o victorie pe deplin meritată, a doua în faţa norvegienilor (după 2-0 la Bucureşti), şi mai are nevoie doar de un punct pentru a se califica în şaisprezecimile de finală.

Steaua va juca următorul meci la Bucureşti, cu Stuttgart, pe 22 noiembrie.