Europa League. Rezultate sferturi finală | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League. Rezultate sferturi finală

Europa League. Rezultate sferturi finală

8 afisari

Șahtiorul lui Mircea Lucescu a obținut o victorie importantă, 2-1, pe terenul celor de la Braga și este favorit să se califice în semifinale.

În meciul serii, Dortmund și Liverpool au terminat la egalitate, 1-1, după ce englezii au condus la pauză.

Duelul spaniol, Athletic Bilbao – Sevilla s-a încheiat cu victoria oaspeților, 2-1, iar Villareal a câștigat meciul cu Sparta Praga, 2-1.
DORTMUND – LIVERPOOL 1-1

(Hummels 48’/Origi 36′)

Dortmund: Weidenfeller- Piszczek, Bender, Hummels, Schmelzer – Weigl – Durm, Castro, Mkhitaryan, Reus – Aubameyang

Liverpool: Mignolet- Clyne, Lovren, Sakho, Moreno – Henderson, Can – Lallana, Coutinho, Milner – Origi

ATHLETIC BILBAO – SEVILLA 1-2

(Aduriz 48’/ Kolodziejczak 56′, Iborra 83′)

Bilbao: Herrerin – de Marcos, Boveda, Etxeita, Balenziaga – San Jose, Benat – Williams, Eraso, Muniain – Aduriz

Sevilla: Soria – Coke, Rami, Kolodziejczak, Tremoulinas – N’Zonzi, Krycowiak – Vitolo, Banega, Krohn-Dehli, Gameiro

BRAGA – ȘAHTIOR DONEȚK 1-2

(Eduardo 89’/Rakitsky 45′, Ferreyra 75′)

Braga: Matheus – Carneiro, Boly, Ferreira, Goiano – Santos, Luiz Carlos, Vukevici, Silva – Stojiljkovici, Hassan

Șahtior: Pyatov – Srna, Ordets, Rakitsky, Ismaily – Malyshev, Stepanenko – Marlos, Kovalenko, Taison – Ferreyra

VILLARREAL – SPARTA PRAGA 2-1

(Bakambu 3′, 63’/Brabec 45+4′)

Villareal: Asenjo – Mario Gaspar, Bailly, Ruiz, Costa – Suarez, Trigueiros, Bruno, Castillejo – Soldado, Bakambu

Sparta Praga: Bicik – Brabec, Holek, Costa – Marecek – Dockal, Frydek, Metovsky, Krejci – Koante, Julis
Europa League. Program sferturi finală (live video). Azi se dispută cele 4 meciuri tur din sferturile de finală ale Europa League. De departe, cel mai aşteptat meci al serii este cel dintre Dormtund şi Liverpool, în care Jurgen Klopp va reveni pe stadionul pe care a cunoscut gloria şi îşi va înfrunta fosta echipă.

europa-leagueEuropa League. Şahtiornul lui Mircea Lucescu joacă prima manşă a acestei faze în deplasare, la Braga. Villarreal primeşte vizita celor de la Sparta Praga, în timp ce Bilbao şi Sevilla vor juca turul duelului 100% spaniol pe terenul bascilor.