Acasa Sport-AutoSport Europa League. Rezultate sferturi de finală, 16 aprilie 2015

Europa League. Rezultate sferturi de finală, 16 aprilie 2015

scris de M S
2 afisari

Napoli este performera primei manșe a sferturilor de finală ale Ligii Europa: s-a impus în Germania cu 4-1, în fața celor de la Wolfsburg, astfel că este greu de crezut că echipa pregătită de Rafael Benitez este calificată, în mare măsură, în semifinalele competiției.

UEFA Europa League: Rezultate complete de joi, 16 aprilie

Pe de altă parte, Ciprian Tătărușanu a fost rezervă la oaspeți, în meciul Dinamo Kiev – Fiorentina: 1-1, într-o competiție unde a evoluat de 7 ori pentru gruparea din Florența.

Manșa a doua este programată joia viitoare.
Rezultatele din prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League:

VfL Wolfsburf – Napoli: 1 – 4 (Nicklas Bendtner ’80 / Gonzalo Higuian ’15, Marek Hamšík ’23, ’64, Manolo Gabbiadini ’76) – prima întâlnire oficială dintre cele două echipe. SSC Napoli nu câștigase, până acum, niciun meci în Germania.
Dinamo Kiev – Fiorentina: 1 – 1 (Jermain Lens ’36 / Khouma Babacar ’90+2) – ucrainenii au ratat prima victorie din istorie contra Fiorentinei, după două eșecuri și două remize
FC Sevilla – Zenit Sankt Petersburg: 2 – 1 (Carlos Bacca ’73, Denis Suárez ’87 / Alexander Ryazanțev ’29) – andaluzii câștigaseră și precentul duel cu Zenit de pe teren propriu, 4-1 în ”sferturile” Cupei UEFA din martie 2006. Celelalte trei întâlniri, de la Sankt Petersburg, s-au încheiat cu o victorie a rușilor (2-1, în noiembrie 2005) și două remize, scor 1-1 (în noiembrie 2004 și în în aprilie 2006).
FC Brugge – Dnepr: 0 – 0 – fundașul Alexandru Vlad a fost rezervă la oaspeți