Europa League: Rezultate si clasament 6 decembrie | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League: Rezultate şi clasament 6 decembrie

Europa League: Rezultate şi clasament 6 decembrie

scris de Z.V.
0 afisari

Fundaşul român Ştefan Radu a marcat primul său gol oficial pentru Lazio Roma, în meciul câştigat de italieni cu scorul de 4-1 în deplasare, cu NK Maribor, joi seara, în Europa League.

Europa League/Liga Europa - Rezultate si clasament 6 decembrie

Internaţionalul român a fost căpitanul echipei, a marcat în min. 32, cu o lovitură de cap, după un corner executat de Hernanes, şi a fost înlocuit în min. 56 cu Scaloni. Ştefan Radu joacă la Lazio din 2008, dar nu marcase până acum vreun gol oficial. În grupa A trei echipe au terminat la egalitate de puncte, 10, Young Boys, Anji şi Liverpool, dar s-au calificat Anji şi Liverpool.

AEL Limassol, antrenată de portughezul Jorge Costa (ex-CFR Cluj), a învins la scor de forfait pe Olympique Marseille, într-un meci fără miză. Napoli a fost învinsă de PSV, pe teren propriu, cu 3-1, după ce a deschis scorul prin Cavani. Slovenul Matavz a reuşit un hat-trick, primele două goluri venind după gafe de portar. Deţinătoarea trofeului, Atletico Madrid, a fost învinsă cu 1-0 de Viktoria Plzen şi s-a calificat de pe locul secund din grupă.

De remarcat şi egalul de pe San Siro dintre Inter şi Neftci Baku, golul de 2-2 fiind reuşit pentru oaspeţi de Canales (ex-CFR Cluj). La azeri a mai evoluat şi un fost jucător al Universităţii Craiova, Julius Wobay. Arbitrul român Alexandru Tudor a condus la centru la meciul dintre formaţia spaniolă Levante şi echipa germană Hannover 96 (2-2). Tudor a fost ajutat de arbitrii asistenţi Cristian Nica şi Aurel Oniţă, Octavian Şovre a fost arbitru de rezervă, iar Ovidiu Haţegan şi Cristian Balaj arbitri asistenţi adiţionali.

Cele 24 de echipe calificate sunt Borussia Moenchengladbach, Bayer Leverkusen, Hannover 96, VfB Stuttgart (toate din Germania), Napoli, Inter Milano şi Lazio (toate din Italia), Newcastle United, Liverpool, Tottenham Hotspur (toate din Anglia), Anji Mahacikala, Rubin Kazan (ambele din Rusia), Atletico Madrid, Levante (ambele din Spania), Dnepr Dnepropetrovsk, Metalist Harkov (ambele din Ucraina), Olympique Lyon, Bordeaux (ambele din Franţa), Viktoria Plzen, Sparta Praga (ambele din Cehia), Fenerbahçe Istanbul (Turcia), RC Genk (Belgia), Steaua Bucureşti (România) şi FC Basel (Elveţia). Din Liga Campionilor vor veni opt echipe clasate pe locurile 3 la finalul fazei grupelor: Dinamo Kiev (Ucraina), Olympiakos Pireu (Grecia), Zenit Sankt Petersburg (Rusia), Ajax Amsterdam (Olanda), BATE Borisov (Belarus), Chelsea (Anglia), Benfica (Portugalia) şi CFR Cluj (România).

Rezultate:

Grupa A: Young Boys Berna (Elveţia) – Anji Mahacikala (Rusia) 3-1. Au marcat: Gonzalo Zárate 38, Moreno Costanzo 52, Alexander González 90, respectiv Odil Ahmedov 45+2. Cartonaş roşu: Lacina Traoré (Anji) 69. Udinese (Italia) – FC Liverpool (Anglia) 0-1. A marcat: Jordan Henderson 23. Cartonaş roşu: Giovanni Pasquale (Udinese) 79.

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Liverpool FC 6 3 1 2 11-9 10
2 Anji Mahacikala 6 3 1 2 7-5 10
3 BSC Young Boys 6 3 1 2 14-13 10
4 Udinese 6 1 1 4 7-12 4

Grupa B: Hapoel Tel Aviv (Israel) – Academica de Coimbra (Portugalia) 2-0. Au marcat: Victor Mare 55, Hanan Maman 80. Viktoria Plzen (Cehia) – Atletico Madrid (Spania) 1-0. A marcat: Vaclav Prochazka 26. Cartonaş roşu: Diego Costa (Atlético) 90+1.

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Viktoria Plzen 6 4 1 1 11-4 13
2 Atlético 6 4 0 2 7-4 12
3 Académica 6 1 2 3 6-9 5
4 Hapoel 6 1 1 4 4-11 4

Grupa C: AEL Limassol (Cipru) – Olympique Marseille (Franţa) 3-0. Au marcat: Orlando Sá 41, Edmar 79, Dosa Júnior 82. Fenerbahçe Istanbul (Turcia) – Borussia Moenchengladbach (Germania) 0-3. Au marcat: Tolga Cigerci 23, Mike Hanke 28 – penalty, Luuk de Jong 79.

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Fenerbahçe SK 6 4 1 1 10-7 13
2 Borussia 6 3 2 1 11-6 11
3 Olympique 6 1 2 3 9-11 5
4 AEL Limassol 6 1 1 4 4-10 4

Grupa D: Maritimo Funchal (Portugalia) – FC Bruges (Belgia) 2-1. Au marcat: Gonçalo Abreu 18, Heldon 87, respectiv Lior Refaelov 85 – penalty. Bordeaux (Franţa) – Newcastle Uited (Anglia) 2-0. A marcat: Chieck Diabaté 29, 73.

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Bordeaux 6 3 2 1 10-5 13
2 Newcastle United 6 2 3 1 7-5 9
3 Marítimo 6 1 3 2 4-6 6
4 FC Bruges 6 1 1 4 6-11 4

Grupa E: VfB Stuttgart (Germania) – Molde FK (Norvegia) 0-1. A marcat: Davy Claude Angan 45+1. FC Copenhaga (Danemarca) – Steaua Bucureşti (România) 1-1. Au marcat: Igor Vetokele 87, respectiv Raul Rusescu 73. Cartonaş roşu: Cristian Tănase (Steaua) 49.

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Steaua Bucureşti 6 3 2 1 9-9 11
2 VfB Stuttgart 6 2 2 2 9-6 8
3 FC Copenhaga 6 2 2 2 5-6 8
4 Molde FK 6 2 0 4 6-8 6

Grupa F: Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) – AIK Solna (Suedia) 4-0. Au marcat: Nikola Kalinic 20 – penalty, Roman Zozulia 39, 52, Serghei Kravcenko 86. Napoli (Italia) – PSV Eindhoven (Olanda) 1-3. Au marcat: Edinson Cavani 18, respectiv Tim Matavz 30, 41, 60.

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Dnepr 6 5 0 1 16-8 15
2 SSC Napoli 6 3 0 3 12-12 9
3 PSV Eindhoven 6 2 1 3 8-7 7
4 AIK Solna 6 1 1 4 5-14 4

Grupa G: RC Genk (Belgia) – FC Basel (Elveţia) 0-0. Sporting Lisabona (Portugalia) – Videoton Szekesfehervar (Ungaria) amânat pentru vineri din cauza ploii.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 KRC Genk 6 3 3 0 9-4 12
2 FC Basel 6 2 3 1 7-4 9
3 Videoton FC 5 2 0 3 5-6 6
4 Sporting 5 0 2 3 2-9 2

Grupa H: Inter Milano (Italia) – Neftçi PFK Baku (Azerbaidjan) 2-2. Au marcat: Marko Livaja 9, 54, respectiv Raşad A. Sadîgov 52, Nicolás Canales 89. Partizan Belgrad (Serbia) – Rubin Kazan (Rusia) 1-1. Au marcat: Sasa Markovic 53, respectiv José Rondón 59.

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Rubin Kazan 6 4 2 0 10-3 14
2 Internazionale 6 3 2 1 11-9 11
3 FK Partizan 6 0 3 3 3-8 3
4 Neftci PFK 6 0 3 3 4-8 3

Grupa I: Olympique Lyon (Franţa) – Hapoel Kiryat Shmona (Israel) 2-0. Au marcat: Mahamadou-Naby Sarr 15, Yassine Benzia 58. Athletic Bilbao (Spania) – Sparta Praga (Cehia) 0-0

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Olympique Lyon 6 5 1 0 14-8 16
2 Sparta Praga 6 2 3 1 9-6 9
3 Athletic Bilbao 6 1 2 3 7-9 5
4 Hapoel K. Shmona 6 0 2 4 6-13 2

Grupa J: NK Maribor (Slovenia) – Lazio Roma (Italia) 1-4. Au marcat: Tavares 84, respectiv Libor Kozák 16, Ştefan Radu 32, Sergio Floccari 38, 51. Tottenham Hotspur (Anglia) – Panathinaikos Atena (Grecia) 3-1. Au marcat: Emmanuel Adebayor 28, Orestis Karnezis 76 (autogol), Jermain Defoe 82, respectiv Zeca 54.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Lazio 6 3 3 0 9-2 12
2 Tottenham 6 2 4 0 8-4 10
3 Panathinaikos 6 1 2 3 4-11 5
4 NK Maribor 6 1 1 4 6-10 4

Grupa K: Rapid Viena (Austria) – Metalist Harkov (Ucraina) 1-0. A marcat: Deni Alar 13. Cartonaş roşu: Harald Pichler (Rapid) 44. Bayer Leverkusen (Germania) – Rosenborg Trondheim (Norvegia) 1-0. A marcat: Julian Riedel 65.

clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Metalist Harkov 6 4 1 1 9-3 13
2 Bayer Leverkusen 6 4 1 1 9-2 13
3 Rosenborg BK 6 2 0 4 7-10 6
4 Rapid Viena 6 1 0 3 4-14 3

Grupa L: Levante (Spania) – Hannover 96 (Germania) 2-2. Au marcat: Ángel 49, Vicente4 Iborra 90+4, respectiv Lars Stindl 18, Didier Ya Konan 26. FC Twente Enschede (Olanda) – Helsingborgs (Suedia) 1-3. Au marcat: Dusan Tadic 74, respectiv Nikola Djurdic 6, Alejandro Bedoya 22, Thomas Sorum 67.

clasament
loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Hannover 96 6 3 3 0 11-8 12
2 Levante UD 6 3 2 1 10-5 11
3 Helsingborgs IF 6 1 1 4 9-12 4
4 FC Twente 6 0 4 2 5-10 4

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult