Europa League: Rezultate si clasament, joi, 23 octombrie 2014 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League: Rezultate si clasament, joi, 23 octombrie 2014

Europa League: Rezultate si clasament, joi, 23 octombrie 2014

scris de Z.V.
0 afisari

Meciurile din a treia etapă a fazei grupelor UEFA Europa League, ediția 2014/15, s-au disputat pe 23 octombrie 2014, cu excepția unui singur meci, care s-a jucat miercuri, 22 octombrie.
Europa LeagueJoi seară, s-au jucat meciurile din etapa a 3-a a fazei grupelor Ligii Europa. Au fost câteva surprize, printre care victoria echipei Aaalborg cu un categoric 3-0 în fața formației Dinamo Kiev, succesul celor de la Young Boys Berna cu 2-0 în meciul cu Napoli, precum si eșecul, scor 0-1, înregistrat de Dnepr Dnepropetrovsk în fața azerilor de la Qarabaq.

Grupa A

Villarreal (Spania) – FC Zurich (Elveţia) 4-1
Au marcat: Cani ‘6, Vietto ’57, Bruno Soriano ’60, Dos Santos ’78 / Schonbachler ’43

Borussia Monchengladbach (Germania) – Apollon Limassol (Cipru) 5-0
Au marcat: I. Traore ’11, ’67, Hrgota ’56, Hermann ’83, T. Hazard ’90+1

Clasament:
1 Villarreal CF 3 2 1 0 9-2 7 7
2 Borussia Mönchengladbach 3 1 2 0 7-2 5 5
3 Apollon Limassol 3 1 0 2 3-11 -8 3
4 FC Zürich 3 0 1 2 4-8 -4 1
Grupa B

FC Torino (Italia) – HJK Helsinki (Finlanda) 2-0
Au marcat: Molinaro ’35, Amauri ’58

FC Bruges (Belgia) – FC Copenhaga (Danemarca) 1-1
Au marcat: Victor Vazquez ’90+2 / Amartey ’89

Clasament:
1 Torino FC 3 2 1 0 3-0 3 7
2 Club Brugge 3 1 2 0 4-1 3 5
3 FC Copenhaga 3 1 1 1 3-2 1 4
4 HJK Helsinki 3 0 0 3 0-7 -7 0

Grupa C

Tottenham Hotspur (Anglia) – Asteras Tripolis (Grecia) 5-1
Au marcat: Kane ’13, ’76, ’81, Lamela ’30, ’66 / Barrales ’89

Partizan Belgrad (Serbia) – Beşiktaş Istanbul (Turcia) 0-4
Au marcat: Veli Kavlak ’18, Demba Ba ’45, Oguzhan Ozyakup ’52, Gokhan Tore ’54

Clasament:
1 Beșiktaș İstanbul 3 1 2 0 6-2 4 5
2 Tottenham Hotspur 3 1 2 0 6-2 4 5
3 Asteras Tripolis 3 1 1 1 4-6 -2 4
4 Partizan Belgrad 3 0 1 2 0-6 -6 1
Grupa D

Celtic Glasgow (Scoţia) – Astra Giurgiu (România) 2-1
Au marcat: Scepovici ’73, Johansen ’79 / Enache ’81

FC Salzburg (Austria) – Dinamo Zagreb (Croaţia) 4-2
Au marcat: Alan ’14, ’45, ’52, Andre Ramalho ’49 / Ademi ’81, Henriquez ’89

Clasament:

1 Red Bull Salzburg 3 2 1 0 8-5 3 7
2 Celtic Glasgow 3 2 1 0 5-3 2 7
3 Dinamo Zagreb 3 1 0 2 7-6 1 3
4 Astra Giurgiu 3 0 0 3 3-9 -6 0
Grupa E

Estoril Praia (Portugalia) – Dinamo Moscova (Rusia) 1-2
Au marcat: Tavares ’90+5 / Kokorin ’52, Jirkov ’80

PSV Eindhoven (Olanda) – Panathinaikos Atena (Grecia) 1-1
Au marcat: Depay ’43 / Ajagun ’87

Clasament:
1 Dinamo Moscova 3 3 0 0 5-2 3 9
2 PSV Eindhoven 3 1 1 1 2-2 0 4
3 Estoril Praia 3 1 0 2 3-3 0 3
4 Panathinaikos Atena 3 0 1 2 2-5 -3 1

Grupa F

Internazionale Milano (Italia) – AS Saint-Etienne (Franţa) 0-0

Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) – FK Qarabag (Azerbaidjan) 0-1
A marcat: Muarem ’21

Grupa G

NK Rijeka (Croaţia) – Feyenoord Rotterdam (Olanda) 3-1
Au marcat: Kramarici ’63, ’71, ’76 (penalti) / Toornstra ’66

Standard Liege (Belgia) – FC Sevilla (Spania) 0-0

Grupa H

FK Krasnodar (Rusia) – VfL Wolfsburg (Germania) 2-4
Au marcat: Granqvist ’57 (penalti), Wanderson ’86 / Granqvist ’37 (autogol), De Bruyne ’46, ’80, Luiz Gustavo ’64

OSC Lille (Franţa) – Everton (Anglia) 0-0

Clasament:

1 Everton FC 3 1 2 0 5-2 3 5
2 VfL Wolfsburg 3 1 1 1 6-7 -1 4
3 Lille OSC 3 0 3 0 2-2 0 3
4 FC Krasnodar 3 0 2 1 4-6 -2 2

Grupa I

Slovan Bratislava (Slovacia) – Sparta Praga (Cehia) 0-3
Au marcat: Lafata ’56, Konate ’61, Krejci ’81

Young Boys Berna (Elveţia) – SSC Napoli (Italia) 2-0
Au marcat: Hoarau ’52, Bertone ’90+2

Clasament:

1 Young Boys Berna 3 2 0 1 8-3 5 6
2 Sparta Praga 3 2 0 1 7-4 3 6
3 SSC Napoli 3 2 0 1 5-3 2 6
4 Slovan Bratislava 3 0 0 3 0-10 -10 0
Grupa J

Aalborg BK (Danemarca) – Dinamo Kiev (Ucraina) 3-0
Au marcat: Enevoldsen ’11, Thomsen ’39, ’90+1

Steaua Bucureşti (România) – Rio Ave (Portugalia) 2-1
Au marcat: Rusescu ’17, ’45 / Del Valle ’48

Clasament:

1 Steaua București 3 2 0 1 9-4 5 6
2 Dinamo Kiev 3 2 0 1 6-4 2 6
3 Aalborg BK 3 2 0 1 4-6 -2 6
4 Rio Ave FC 3 0 0 3 1-6 -5 0
Grupa K

Dinamo Minsk (Belarus) – Guingamp (Franţa) 0-0

PAOK Salonic (Grecia) – AC Fiorentina (Italia) 0-1
A marcat: Vargas ’38

Clasament:

1 ACF Fiorentina 3 3 0 0 7-0 7 9
2 EA Guingamp 3 1 1 1 2-3 -1 4
3 PAOK Salonic 3 1 0 2 6-4 2 3
4 Dinamo Minsk 3 0 1 2 1-9 -8 1
Grupa L

Metalist Harkov (Ucraina) – Legia Varşovia (Polonia) 0-1
A marcat: Duda ’28

Trabzonspor (Turcia) – Lokeren (Belgia) 2-0
Au marcat: Yatabare ’54, Constant ’86.

Clasament:

1 Legia Varșovia 3 3 0 0 3-0 3 9
2 Trabzonspor Kulübü 3 2 0 1 4-2 2 6
3 KSC Lokeren 3 1 0 2 1-3 -2 3
4 Metalist Harkov 3 0 0 3 1-4 -3 0

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Mai mult