Acasa Sport-AutoSport Europa League. Rezultatele complete înregistrate joi, 12 martie 2015

Europa League. Rezultatele complete înregistrate joi, 12 martie 2015

237 Afisari

FC Sevilla s-a impus cu 3 – 1 la Villarreal, în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Europa, în timp ce Ajax Amsterdam a fost învinsă cu 1 – 0 de Dnepr, în Ucraina, la Kiev, în timp ce Wolfsburg a dispus pe teren propriu de Internazionale Milano cu 3 – 1, într-o partidă în care atacantul de 18 ani George Alexandru Pușcaș a fost rezervă la italieni.

UEFA Europa League: Rezultate complete de joi, 12 martie

Manșa a doua este programată joia viitoare.
Italia are nu mai puţin de 5 echipe calificate în această fază a Ligii Europa, un record în competiţiile continentale.
Rezultatele complete înregistrate joi seară în turul optimilor de finală ale Ligii Europa:

Villarreal – FC Sevilla: 1 – 3 (Luciano Vietto ’48 / Vitolo ‘1, Stephane M’Bia ’26, Kevin Gameiro ’50)
Dnepr Dnepropetrovsk – Ajax Amsterdam: 1 – 0 (Roman Zozulya ’30) – meci disputat pe Stadionul Olimpic din Kiev, din rațiuni de securitate
Wolfsburg – Internazionale Milano: 3 – 1 (Naldo ’28, Kevin de Bruyne ’63, ’75 / Rodrigo Palacio ‘5) – atacantul George Pușcaș a fost rezervă, dar marghiteanul care va împlini 19 ani la 8 aprilie a debutat în cupele europene pentru nerrazzuri în 26 februarie, la victoria cu 1 – 0 cu Celtic, de pe San Siro
Fiorentina – AS Roma: 1 – 1 (Josip Iličić ’17 / Seydou Keita ’77) – oaspeții au ratat un penalty prin Adam Ljajić (’60)
Napoli – Dinamo Moscova: 3 – 1 (Gonzalo Higuaín ’25, ’31-penalty, ’55 / Kevin Kuranyi ‘2) – mijlocașul oaspeților Roman Zobnin a fost eliminat în primul minut al celei de-a doua reprize. Acesta este primul hat-trick în cupele europene reușit de argentinianul de 27 de ani Gonzalo Higuaín, care este născut în Franța, la Brest.
Everton – Dinamo Kiev: 2 – 1 (Steven Naismith ’39, Romelu Lukaku ’82-penalty / Oleg Gusev ’14)
FC Brugge – Beșiktaș Istanbul: 2 – 1 (Tom de Sutter ’62, Lior Refaelov ’79-penalty / Gökhan Töre ’46)
Zenit Sankt Petersburg – AC Torino: 2 – 0 (Axel Witsel ’38, Domenico Criscito ’53) – mijlocașul italienilor Marco Benassi a fost eliminat în minutul 27, după ce a primit două cartonașe galbene în decurs de un sfert de oră.