Acasa Sport-AutoSport Europa League, tur III preliminar: Dinamo Minsk – CFR Cluj, scor 1-0 (video)

Europa League, tur III preliminar: Dinamo Minsk – CFR Cluj, scor 1-0 (video)

3 afisari

UPDATE: CFR Cluj a fost învinsă de echipa belarusă Dinamo Minsk cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Borisov Arena din Borisov, în prima manșă a turului trei preliminar al competiției de fotbal Europa League.

Dinamo, o echipă redutabilă pe teren propriu, s-a impus prin golul marcat de Nenad Adamovic (54).

Dinamo Minsk a început în forță și a dominat meciul, iar primele ocazii au fost ratate de nigerianul Udoji (fost la Astra și FC Brașov): Felgueiras a respins în minutul 4 șutul mijlocașului african, iar în minutul 9 a reținut balonul expediat de Udoji. Felgueiras a mai avut o intervenție bună în min. 38, la șutul lui Simovic.

CFR nu a contat, practic, în atac în prima repriză, singura oportunitate fiind cea a lui Negruț (21), care a reluat cu capul pe lângă poartă.

La reluare, tot Dinamo Minsk a condus ostilitățile, Negruț a salvat golul la șutul lui Nikolic (49), dar belarușii au reușit să deschidă scorul în minutul 54, prin atacantul sârb Nenad Adamovic, care a înscris cu capul, din centrarea lui Stasevici.

Antrenorul Vasile Miriuță a schimbat întreaga linie ofensivă, mai puțin vârful Tade, însă rezultatele nu au fost vizibile. Singura ocazie notabilă a fost un șut blocat al lui Deac (70).

CFR nu a tras nici măcar un șut pe poartă la Borisov și are nevoie de un meci foarte bun în Gruia, pe 7 august, pentru a întoarce rezultatul și a se califica în faza play-off a competiției.

Dinamo Minsk — CFR Cluj 1-0 (0-0)

A marcat: Nenad Adamovic (54).

Borisov, Borisov Arena

Europa League — turul III preliminar (prima manșă)

Dinamo Minsk și CFR Cluj se ȋntȃlnesc ȋn turul III preliminar al Europa League, joi, 31 iulie, ȋntr-o partidǎ care va ȋncepe la ora 20:00.

Europa League, tur III preliminar: Dinamo Minsk vs CFR Cluj

Dinamo Minsk ȋntȃlnește o echipǎ din România după o pauză de 9 ani. Ultima dată, bieloruşii au jucat în Cupa UEFA cu Universitatea Craiova, pe care au eliminat-o după loviturile de la 11 metri. Echipa lui Vladimir Zhuravel a jucat în turul al-II-lea preliminar cu MyPa, eliminând-o fără emoţii, 3-0 şi 0-0.

Şi formaţia lui Vasile Miriuţă a mai jucat un tur preliminar, trecând de sârbii de la FK Jagodina, scor 0-0 şi 1-0. Ambele echipe au ca obiectiv să se califice în play-off şi apoi în grupele Europa League. Dinamoviştii au fost eliminaţi în urmă cu un sezon de Trabzonspor, după ce au trecut de Kruoja Pakruojis şi Lokomotiva Zagreb. „Feroviarii” au revenit în Europa după un an de absenţă şi speră să obţină un rezultat pozitiv la Borisov, pentru a avea prima şansă la calificare în returul de peste o săptămână. Jucătorii au un moral foarte bun după meciurile cu Jagodina şi Ceahlăul în care au marcat 5 goluri fără a primi niciunul.