Acasa Sport-AutoSport Europa League. Twente vs. Steaua 1- 0 (VIDEO)

Europa League. Twente vs. Steaua 1- 0 (VIDEO)

scris de Șt. C
26 afisari

Steaua Bucureşti a fost învinsă de formaţia olandeză FC Twente Enschede cu scorul de 1-0 (1-0), joi seara, în Olanda, şi a părăsit Europa League la fotbal în faza şaisprezecimilor de finală.

Twente s-a impus cu acelaşi scor ca la Bucureşti, prin golul marcat de Nacer Chadli (29), tot după o gafă a steliştilor. Steaua a început bine meciul de la Enschede, cu un joc agresiv, şi nu a fost cu nimic mai prejos decât adversara sa. Meciul a fost echilibrat, ocaziile de gol fiind foarte rare. Prima ocazie notabilă a Stelei a fost semnată de Tănase (9), dar şutul său din afara careului s-a dus alături de poartă. Ca şi în meciul de la Bucureşti, Twente a deschis scorul după o gafă a Stelei: portarul Tătăruşanu a alunecat la o pasă înapoi a lui Geraldo, mingea a ajuns la De Jong, acesta l-a servit pe Chadli şi internaţionalul belgian a îndeplinit o simplă formalitate, 1-0 (29).

Meciul s-a desfăşurat în aceeaşi notă echilibrată până la pauză, iar ocaziile de gol au lipsit în continuare. La reluare, Steaua a părut dispusă să rişte mai mult, iar din acest joc au început să apară situaţiile de gol. De Jong a trimis mingea peste poartă din careu (51), după care Florin Costea a avut o acţiune frumoasă, finalizată cu un şut care a trecut peste transversală (54). Twente a irosit două ocazii mari de gol în min. 61, când Chiricheş a blocat şutul lui Bajrami, iar Tătăruşanu a respins reluarea lui Janssen. Tătăruşanu a salvat apoi golul în min. 68, faţă în faţă cu Luuk De Jong, după care Bajrami a trimis alături (69).

O bună situaţie a Stelei a venit în min. 69, când şutul deviat al lui Fl. Costea a ocolit poarta de puţin. Nikolic a ratat golul egalării în min. 78, când şutul său din unghi a fost respins de Mihailov. Cu patru atacanţi pe teren (Nikolic, Fl. Costea, M. Costea şi Rusescu), Steaua a presat mereu, a dominat jocul, dar nu a reuşit mai mult.

Bajrami a ratat ultima ocazie a meciului (90+3), singur cu Tătăruşanu. Twente s-a calificat meritat în optimile de finală, dovedind un pragmatism deosebit în dubla manşă, în care Steaua a oferit o replică onorabilă şi nimic mai mult.
Echipa de fotbal Steaua Bucureşti va întâlni joi, la Enschede (Olanda), formaţia locală FC Twente, în cadrul manşei secunde a şaisprezecimilor de finală ale Europa League (20,00 – ora României).

Europa League. Twente vs. Steaua (VIDEO LIVE)

Sper să tranșăm calificarea în favoarea noastră, să repetăm meciul bun făcut la București, dar fără acele erori care ne-au costat atât de mult. Vreau să ne calificăm după 90 de minute, însă voi pregăti jucătorii și pentru prelungiri si lovituri de departajare. Chiar am lucrat aceste lovituri, la ultimele antrenamente. Nu mă gândesc la partea financiară, ci la jocul foarte important de mâine, un joc foarte important pentru suporteri şi pentru echipă. Nu vă mai faceţi probleme că nu o să mă demită nimeni după acest meci. Când am venit, Gigi Becali mi-a spus că îl interesază campionatul, iar dacă reuşim ceva în Cupa României sau Liga Europa, atunci va fi un bonus. Eu am încredere în continuare că Dănănae ne va ajuta. Eu i-am explicat ce vreau să facă în teren şi cred că a înţeles. În meciul tur şi-a dorit foarte multe şi de aceea a reuşit atât de puţine„, a spus Ilie Stan

Orice se poate întâmpla în fotbal. Este un cu totul alt meci. Am câştigat la Bucureşti, este adevărat, dar un gol înscris repede de Steaua poate schimba complet situaţia. Steaua a arătat în tur că poate fi periculoasă, este o echipă bună care poate crea probleme. În prima parte a meciului de la Bucureşti, dar şi în final, am văzut multe lucruri bune la Steaua. Ne-au dat emoţii în câteva rânduri şi trebuie să ne asigurăm că nu vom avea probleme. Nu trebuie să-i subestimăm, vom încerca să marcăm, vom juca pe atac, nu îi vom lăsa pe ei să ne pună sub presiune. Dacă subestimăm Steaua, vom avea necazuri. Ne vom respecta adversarul din nou și vom ataca din primul minut. Dacă vom face ce ne propunem, nu avem cum să pierdem. Nu trebuie să ne relaxăm niciun minut. Steaua e o echipă foarte puternică. Dacă aş avea un patron ca Gigi Becali ar trebui să câştig mereu. Cel mai important lucru la noi va fi atitudinea, mentalitatea, nu vom juca la 0-0, trebuie să înscriem noi primii. Ne vom termina treaba începută la Bucureşti! Gazonul arată foarte bine. Steaua va fi motivată mai mult, e o echipa bună, i-am remarcat pe Tănase, Tatu, Rusescu şi Nikolici. Ne-au pus probleme în tur şi acum nu îi vom subestima. Dacă nu vom reuşi să îi oprim, nu ne va fi bine deloc„, a declarat anrenorul celor de la Twente, Steve McClaren.
Echipele probabile:

Twente: Mihailov – Tim Cornelisse, Peter Wisgerhof, Douglas, Roberto Rosales – Wout Brama, Leroy Fer,  Willem Janssen – Nacer Chadli, Luuk de Jong, Ola John; Antrenor: Steve McClaren

Steaua: Tătăruşanu – Martinović, Chiricheş, Geraldo Alves, Latovlevici – Prepeliţă, Bourceanu, Brandan, Cr.Tănase – Rusescu, Leandro Tatu; Antrenor: Ilie Stan.

Twente a învins duminică în campionat formaţia Vitesse Arnhem, cu scorul de 4-1, golurile fiind marcate de Fer (6), de Jong (65), Ola John (73) şi Chadli (83), în timp ce pentru oaspeţi a înscris Havenaar, în minutul 88. Învingătoarea din partida din aceasta seara va juca în optimi cu Schalke 04 sau Plezen.