Europa League. Villarreal - Steaua, 2-1 (video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League. Villarreal – Steaua, scor 2-1 (video)

Europa League. Villarreal – Steaua, scor 2-1 (video)

7 afisari

Steaua București a ratat calificarea în șaisprezecimile de finală ale Europa League după ce a fost învinsă cu scorul de 2-1 (1-0) în meciul din deplasare cu echipa spaniolă Villarreal, disputat joi pe stadionul El Madrigal în Grupa L a competiției.

Golurile gazdelor au fost marcate de Nicola Sansone, în minutul 15, și Manu Trigueros (88). Vlad Achim a egalat pentru oaspeți în minutul 55.

Steaua a încheiat grupa pe locul 4, cu 6 puncte, câte a acumulat și FC Zurich. Echipa elvețiană a ocupat însă poziția a treia, grație rezultatelor directe. În șaisprezecimi de finală au mers Osmanlispor, câștigătoarea grupei, cu 10 puncte, și Villarreal, 9 p.

Steaua a rămas în inferioritate numerică în minutul 79, când Tamaș a primit al doilea cartonaș galben. Chiar în zece oameni, Steaua ar fi putut egala, prin Goubovic, în minutul 90+5, iar un rezultat de 2-2 i-ar fi adus calificarea.

În tribune s-au aflat aproape 7.000 de români.

Steaua a început fără niciun atacant veritabil, în startul reprizei secunde fiind introdus Golubovic.

Vicecampioana României a avut o primă repriză slabă, evoluția mai multor jucători ai săi lăsând mult de dorit. Echipa lui Reghecampf a arătat mult mai bine în actul secund, mai ales după ce a restabilit egalitatea.

Steaua s-a apărat destul de sigur mai bine de zece minute, dar a luat gol în minutul 15, în urma unei mingi pierdute la mijlocul terenului. Sansone a șutat după o centrare de pe dreapta a lui Mario Gaspar, Florin Niță nu a izbutit să rețină, iar mingea a revenit la Sansone, care a înscris.

Trei minute mai târziu, Enache a avut o apariție periculoasă în atac. Echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf a avut foarte puține acțiuni notabile în prima jumătate a partidei.

Sansone, din poziție bună, a tras destul de slab, Niță a prins (30), iar după un minut Bakambu a trimis cu capul peste poartă. O mare ocazie pentru gazde a venit în minutul 40 și i-a aparținut foarte activului Mario Gaspar. Altă mare șansă de desprindere a apărut în ultimul minut al primei reprize, când Niță a salvat în fața lui Bakambu.

Steaua a început timid actul secund, dar a egalat în minutul 55, prin lovitura de cap a lui Vlad Achim, introdus de numai un minut. Steliștii au recuperat atunci o minge, iar Tamaș a centrat ideal pentru Achim.

Toșca a greșit grav în minutul 60, însă Bakambu nu a profitat.

Al doilea șut pe poartă al Stelei, destul de bun, a venit în minutul 61, trimis de Popa.

O mare ocazie a Stelei a fost semnată în minutul 69 de de Amorim, care a șutat la colțul lung, dar Asenjo a apărat.

După doar un minut, Bakambu, în poziție bună, a lovit greșit balonul. Sansone, cu călcâiul, a trimis pe lângă poartă (76).

De Amorim nu a putut atinge mingea la o centrare bună (77).

Tamaș a luat al doilea galben în minutul 79, fără ca faulturile sale să fi fost dure.

Un șut deviat al lui Momcilovic a fost destul de periculos în minutul 82.

Villarreal a preferat apoi un joc prudent, așteptând o eventuală greșeală a Stelei. Această tactică a dat roade în minutul 88, când Trigueros a plasat spectaculos mingea sub bară.

Niță și-a salvat apoi echipa în ultimele minute, pentru ca la ultima fază Golubovic să fie la un pas să dea lovitura.

Steaua poate regreta egalul de acasă cu FC Zurich, când a primit gol în final (1-1), precum și meciul slab de pe terenul lui Osmanlispor (0-2).

Villarreal, semifinalista ediției precedente a Europa League, a acces fără glorie în șaisprezecimi de finală, după o evoluție oscilantă în partida de joi.

În celălalt meci al grupei, disputat la aceeași oră, Osmanlispor a învins-o acasă pe FC Zurich cu scorul de 2-0, după golurile lui Delarge din minutul 83 și Kilicaslan (89).

Steaua se află în fața celui mai important meci al sezonului european. Pentru a obține un loc în primăvara Europa League, roș-albaștrii sunt obligați să câștige la Villarreal.

Europa League. Villarreal - Steaua

Europa League. Villarreal – Steaua

Ar fi scenariul ideal, pentru că astfel elevii lui Laurențiu Reghecampf nu ar mai depinde de celălalt rezultat al Grupei L, dintre Osmanlispor și FC Zurich.Steaua are și șansa remizei, dar una cu cel puțin două goluri. În acest caz, trebuie însă și ca Osmanlispor să câștige în fața elvețienilor, situația în care turcii ar termina grupa pe primul loc în timp ce Steaua s-ar clasa pe poziția a doua, peste Villareal, datorită rezultatelor directe (a fost 1-1 la București).

Laurențiu Reghecampf a spus, de câte ori a avut ocazia, că titlul din Liga 1 este principalul obiectiv al echipei, dar acum tehnicianul roș-albaștrilor are șansa unei calificări în Europa, care, cu siguranță, va crește cota actualilor jucători.

În plus, accesul în ”16”-imile EL ar însemna și pentru Gigi Becali o veste foarte bună, pentru că vistieria clubului s-ar mai umple cu cel puțin un milion de euro. Ca să fie sigură de calificare, cum spuneam, Steaua are nevoie de victorie, succes care va fi răsplătit de UEFA cu 360.000 de euro. Forul european va mai achita 500.000 de euro drept primă de calificare, bani la care se va mai adăuga bonusul pentru locul ocupat în grupă: 500.000 de euro, primul loc, 250.000 de euro, locul doi.

Echipele probabile

Villarreal: Asenjo – Gaspar, Musacchio, V. Ruiz, J. Costa – Dos Santos, R. Soriano, Trigueros, Sansone – Pato, Bakambu
Antrenor: Fran Escriba

Steaua: Fl. Niță – Ov. Popescu, Tamaș, Toșca, Momcilovic – Pintilii, Moke – G. Enache, Boldrin, De Amorim – Ad. Popa
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

Europa League. Villarreal – Steaua se joacă joi, 8 decembrie, de la ora 18:00. Meciul e transmis de Pro TV si live video stream aici, aici sau aici.