Europa League. West Ham United - Astra Giurgiu, 2-2 | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Europa League. West Ham United – Astra Giurgiu, scor 2-2

Europa League. West Ham United – Astra Giurgiu, scor 2-2

30 afisari

West Ham United și Astra Giurgiu au terminat la egalitate, scor 2-2 (1-0), joi seara, pe Boleyn Ground din Londra, în prima manșă a turului trei preliminar al Europa League la fotbal.

West Ham United - Astra Giurgiu

West Ham United – Astra Giurgiu

Astra a reușit un rezultat excelent la Londra, care îi oferă destule șanse de calificare în faza următoare a competiției.

West Ham a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Enner Valencia (23) și Mauro Zárate (51), dar Astra a revenit excelent după ce gazdele au rămas în zece oameni, marcând prin Fernando Boldrin (71) și Angelo Ogbonna (82, autogol).

Londonezii au început mai bine jocul, iar argentinianul Zarate (16) a avut prima ocazie bună, fiind blocat de două ori în careul Astrei.

Astra a replicat la scurt timp și Filipe Teixeira (21) a fost aproape de deschiderea scorului, dar a ratat ținta.

WHU a deschis scorul prin ecuadorianul Enner Valencia, cu o lovitură de cap, din centrarea francezului Dimitri Payet.

Gazdele au suferit apoi două lovituri în decurs de câteva minute, O’Brien și Valencia accidentându-se, astfel că antrenorul Slaven Bilic a fost nevoit să-i schimbe înainte de pauză.

În finalul primei reprize, londonezii au trecut pe lângă majorarea scorului în două rânduri, dar Lung a respins mingea trimisă cu capul de Ogbonna (43) și apoi s-a remarcat la șutul cu efect al lui Zarate (45+3).

Portarul Astrei a intervenit bine și în debutul părții secunde în fața lui Payet (48), dar a fost învins trei minute mai târziu de Zarate, după o acțiune personală superbă a sud-americanului (51).

Zarate a fost aproape de dublă, dar Lung a salvat un nou gol (56).

West Ham a rămas în zece oameni, după ce Collins a văzut al doilea cartonaș galben (59), ambele pentru faulturi la Budescu. Din acest moment raportul de forțe s-a schimbat și Astra a început să împingă tot mai mult jocul spre poarta lui Adrian.

Budescu (60) a executat periculos o lovitură liberă, dar nu a prins spațiul porții, apoi Filipe Teixeira (62) a ratat și el de puțin.

Lung a fost la post la mingea trimisă de Payet (68), după care Astra a reușit să înscrie, prin Fernando Boldrin, cu un șut de senzație, care l-a lăsat fără replică pe portarul spaniol Adrian (71).

Geraldo Alves (80) a trecut și el pe lângă gol, dar mingea lovită cu capul de fundașul portughez s-a dus peste poartă. Astra a reușit egalarea în minutul 82, când internaționalul italian Angelo Ogbonna a vrut să respingă o centrare, dar a lovit greșit balonul, care a intrat în poartă.

Gazdele au forțat victoria pe final, au cerut un penalty, dar Payet s-a ales cu cartonaș galben pentru proteste, iar antrenorul Bilic a fost trimis în tribună.

Astra are o șansă importantă de a trece de West Ham, care în meciul de la Giurgiu, din data de 6 august, va fi lipsită de O’Brien, Collins și poate Valencia.

De remarcat că West Ham, care s-a calificat în cupele europene grație clasamentului Fair Play, a primit trei cartonașe roșii în ultimele cinci partide. În precedentul tur, londonezii au trecut cu mari emoții (la loviturile de departajare) de modesta echipă malteză Birkirkara.