Juventus Torino - Real Madrid (live video) | Ziua Veche
Acasa Sport-AutoSport Finala Champions League. Real Madrid – Juventus Torino, scor 4-1 (video)

Finala Champions League. Real Madrid – Juventus Torino, scor 4-1 (video)

3 afisari

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor la fotbal după ce a învins-o cu scorul de 4-1 (1-1) pe Juventus Torino în finala care a avut loc sâmbătă seara, pe National Stadium of Wales din Cardiff.

Real Madrid a obținut a 12-a Cupă a Campionilor Europeni sau Ligă a Campionilor din istoria sa și a doua consecutivă. Nicio echipă nu mai reușise să câștige doi ani la rând acest trofeu de la AC Milan în 1990. Real este totodată prima echipă care âși apără trofeul în Liga Campionilor, după ce această competiție a luat locul Cupei Campionilor.

Juventus este echipa cu cele mai multe finale pierdute în Liga Campionilor — șapte.

Ca număr de trofee în principala competiție europeană intercluburi, Real este urmată la mare distanță de AC Milan, cu șapte victorii.

Real și Juve au mai fost adversare în finala acestei competiții în 1998, când madrilenii s-au impus cu 1-0. Zinedine Zidane, actualul antrenor al echipei spaniole, juca atunci la gruparea italiană.

Real a deschis scorul prin Cristiano Ronaldo, în minutul 20, iar Mario Mandzukic a egalat în minutul 27. Casemiro (61), Cristiano Ronaldo (64) și Marco Asensio (90) au înscris golurile care au adus victoria formației spaniole.

Juventus, mai bună în startul meciului, a avut prima șansă de gol, în minutul 4, prin Higuain, care l-a pus la încercare pe Navas. Portarul madrilenilor s-a remarcat din nou după trei minute, când a apărat cu greu șutul lui Pjanic.

Oarecum împotriva cursului jocului, Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 20, șutând lângă bară după ce a combinat cu Carvajal, la o fază inițiată de Kroos. Portughezul a devenit primul jucător care marchează în trei finale de Liga Campionilor. El a mai punctat în finalele din 2008, când juca la Manchester United, și 2014, când Real a învins-o pe concitadina Atletico.

Mario Mandzukic a egalat în minutul 27 cu o execuție acrobatică, după ce a fost servit de Leonardo Bonucci. Mandzukic a marcat pentru Bayern Munchen în finala Ligii Campionilor din 2013, câștigată în fața Borussiei Dortmund.

Meciul a rămas intens până la pauză, Real a presat în finalul primei reprize, dar niciuna dintre echipe nu și-a trecut în cont ocazii clare.

Madrilenii au fost mult mai buni actul secund. Barzagli l-a blocat pe Isco în minutul 48, iar Real a fost periculoasă la cornerul care a urmat. Buffon a avut prima ocazie să se remarce în minutul 54, la execuția lui Modric.

Echipa lui Zinedine Zidane a trecut din nou în avantaj în minutul 61, grație șutului de la 25 de metri al Casemiro, la capătul unei acțiuni prelungite.

Cristiano Ronaldo a majorat diferența după numai trei minute, când a fructificat din careul mic centrarea de pe dreapta a lui Modric.

Juve nu s-a regăsit, Ronaldo a fost aproape de triplă în minutul 73, apoi Gareth Bale, de-abia introdus pe teren, a fost la un pas de gol.

Campioana Italiei s-ar fi putut apropia la un singur gol în minutul 81, dar șutul lui Sandro a trecut de puțin pe lângă țintă.

Cuadrado i-a lăsat pe torinezi în inferioritate numerică în minutul 84, când a luat al doilea cartonaș galben, la o simulare a lui Sergio Ramos.

Marco Asensio, intrat în minutul 82, a închis tabela în ultimul minut al timpului regulamentar, când a finalizat simplu acțiunea spectaculoasă a lui Marcelo pe flancul stâng.

Gianluigi Buffon, la 39 de ani, rămâne fără victorie în Liga Campionilor, unde a pierdut trei finale.

Gareth Bale, atacantul lui Real, unul din eroii finalei Ligii Campionilor din 2014, a intrat în minutul 77 în acest meci, desfășurat în orașul său natal. Bale nu a mai jucat de când s-a accidentat la gambă pe 23 aprilie. În locul galezului, Zidane l-a preferat ca titular pe Isco.

Printre jucătorii lui Real care nu au fost nici măcar rezerve sunt Pepe, James Rodriguez, Lucas Vasquez și Fabio Coentrao.

Doi dintre fotbaliștii lui Juve, Sami Khedira și Gonzalo Higuain, au evoluat în trecut la Real, în timp ce Alvaro Morata, atacantul echipei spaniole, a îmbrăcat tricoul “Bătrânei Doamne”.

Juventus Torino și Real Madrid, deținătoarea trofeului, joacă finala Ligii Campionilor la fotbal, sâmbătă, la Cardiff, de la 21,45, ora României.

Juventus Torino - Real Madrid

Juventus Torino – Real Madrid

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Cele două echipe s-au înfruntat până acum de 18 ori în cea mai importantă competiție intercluburi de pe continent, iar bilanțul este unul echilibrat, cu opt victorii de fiecare parte și două meciuri egale.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Finala de sâmbătă va fi o reeditare a ediției din 1998, când Real s-a impus cu 1-0 la Amsterdam în fața unui Juventus în care juca actualul antrenor al madrilenilor, Zinédine Zidane.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Real Madrid, care are 11 trofee în palmares, a marcat până acum 499 de goluri în competiție și va deveni prima echipă care ajunge la 500 de goluri dacă va înscrie în finală. În ordine, Real este urmată de FC Barcelona (459 goluri), Bayern Munchen (415), Manchester United (350), Arsenal (281), Juventus (263), Chelsea (249), AC Milan (231), Porto (218), Olympique Lyon (187) etc.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Dacă Real cucerește trofeul, va deveni prima echipă care își apără titlul câștigat anterior, după AC Milan (4-0 cu Steaua în 1989, 1-0 cu Benfica în 1990).

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Juventus ar putea deveni a noua echipă europeană care reușește tripla campionat — cupă — Liga Campionilor într-un sezon. Juve poate deveni și prima echipă care cucerește trofeul într-un sezon fără a cunoaște înfrângerea, după Manchester United în 2008.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Real îl are în rândurile sale pe Cristiano Ronaldo, devenit în acest sezon primul fotbalist care a ajuns la 100 de goluri marcate în Champions League. Portughezul este singurul jucător din istoria Champions League care a marcat hat-trick-uri consecutive în faza eliminatorie a competiției.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Finala din acest an se va juca pe National Stadium of Wales din Cardiff, care a fost inaugurat în 1999, pentru Cupa Mondială de rugby. Capacitatea sa totală este de 73.445 de locuri, iar cea pentru meciurile de fotbal ajunge la 66.000 de locuri.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Finala va fi transmisă în peste 200 de țări și se așteaptă o audiență live de 160 de milioane de privitori.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Pentru ambele echipe este a șasea finală de Champions League, egalând recordul lui AC Milan.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. În acest sezon al Ligii Campionilor s-au marcat până acum 375 de goluri în 124 de meciuri, cu o medie de 3,02 goluri pe meci. Precedenta medie fusese stabilită în ediția 2012-13, 2,94 goluri pe meci, după 368 de goluri înscrise în 125 de partide.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Meciul cu cele mai multe goluri înscrise în acest sezon a fost cel dintre Borussia Dortmund și Legia Varșovia, pe 22 noiembrie, la Dortmund, scor 8-4. Borussia a marcat și cele mai multe goluri în faza grupelor, 21. Real este echipa cea mai productivă în acest sezon, cu 32 de goluri marcate, faza grupelor și faza eliminatorie.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. În clasamentul marcatorilor din acest sezon al Ligii Campionilor, pe primul loc se află Lionel Messi (Barcelona), cu 11 goluri, urmat de Cristiano Ronaldo (Real Madrid), 10 goluri, Robert Lewandowski (Bayern Munchen), Edison Cavani (Paris St Germain), câte 8 goluri, Pierre-Emerick Aubameyang (Borussia Dortmund), 7 goluri, etc.

Finala Champions League. Juventus Torino – Real Madrid. Meciul de la Cardiff va fi arbitrat de Felix Brych, arbitri asistenți vor fi Mark Borsch și Stefan Lupp, arbitri asistenți adiționali au fost nominalizați Marco Fritz și Bastian Dankert (toți din Germania), iar arbitru de rezervă va fi Rafael Foltyn (tot Germania), iar sârbul Milorad Mazic va îndeplini atribuțiile celui de-al patrulea oficial. Delegat UEFA a fost desemnat Dennis Cruise (Irlanda), iar observator UEFA pentru arbitri va fi Jaap Uilenberg (Olanda).